logo

04 Temmuz 2016

GÜLSİN ONAY VE ERKİN ONAY’DAN FESTİVAL YARARINA KONSER

13.Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin başlamasına günler kala Piyanist Gülsin Onay ve keman sanatçısı oğlu Erkin Onay, geliri Bodrum Klasik Müzik Derneğine aktarılacak bir konser verdiler. Dibeklihan Kültür Sanat Köyünde gerçekleşen konsere Bodrumlu klasik müzikseverler büyük ilgi gösterdi.

Geçtiğimiz sezon Almanya, Lüksemburg, İngiltere, Brezilya ve Türkiye’de çok sayıda konser veren Gülsin Onay ve Erkin Onay’ın Dibeklihan Kültür Sanat Köyünde verdikleri konserin tüm geliri festival yararına kullanılmak üzere Bodrum Klasik Müzik Derneğine aktarılacak. “Yaza merhaba” başlığı altında sunulan konserde ikili, Beethoven, Liszt, A.A. Saygun, Ekrem Zeki Ün ve Chopin’in eserlerine yer verdi.

Gece, Ayışığı Sonatı ile başladı

Konser öncesinde Dibeklihan Kültür Sanat Köyü kurucusu Cenap Tezer ve Tiyatro Sanatçısı Dilek Türker izleyicilere bir sunum yaparak, sanatçıları sahneye davet ettiler. 300 civarında klasik müzikseverin ilgiyle izlediği konser, Ludwig van Beethoven’ın “Ayışığı” Sonatı do diyez minör, op.27 no.2, 1. bölüm: Adagio sostenuto adlı eseriyle başladı. İkili bu eserin ardından Franz Liszt’in “Sultan Mecid Büyük Marşı” isimli eserini seslendi. Programın ilk yarısında seslendirilen son eser Ludwig van Beethoven’un keman ve piyano için yazılmış “İlkbahar” Sonatı Op.24, fa major başlığını taşıyordu.

Dibeklihan Kültür Sanat Köyündeki konser, Ahmed Adnan Saygun’un keman ve piyano için yazdığı, Süit Op.33 (1956) adlı eserle devam etti. Konserde daha sonra Ekrem Zeki Ün’ün solo keman için yazdığı ve 5 bölümden oluşan “Yudumluk” adlı eseri seslendirildi. İkili, daha sonra Sergei Rahmaninov’un “Vocalise” başlıklı eserini ve son olarak da Frédéric Chopin’in, “Nokturn mi bemol majör, Op.9 no.2” adlı eserini seslendirdi. İzleyicilerin büyük ilgisiyle tekrar sahneye davet edilen Gülsin Onay ve Erkin Onay, iki kere bis yaptılar. Gecenin son sürprizi ise Piyanist Gülsin Onay ve Tiyatro sanatçısı Dilek Türker’in yaptıkları skeç oldu. Yerel şive ile doğaçlama yapılan skeç izleyicilerden büyük alkış aldı.

Gülsin Onay, 8 Temmuz’da 2 bininci konserine çıkacak
Bu yıl Denizbank ana sponsorluğunda gerçekleştirilecek 13. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, 8 Temmuz Cuma akşamı Piyanist Gülsin Onay’ın 2 bininci konseri olma özelliğini taşıyan çok özel bir konserle başlayacak. İlk kez, “Taşta Klasik” başlığı altında sunulacak klasik müzik konserlerinin ana sponsorluğunu Bosch üstlenirken, Piyanist Gülsin Onay’a bu özel konserde Ulvi Yücelen Oda Müziği Yarışması birincisi Saygun Quartet ve gecenin konuk sanatçısı kontrbasçı Cemre Burhan Çetin eşlik edecek. Gülsin Onay, hocası Mithat Fenmen’in 100. doğum yılına da rastlayan bu özel gecede, hocasıyla birlikte çalıştıkları Chopin Konçertosunun quartet versiyonunu, ayrıca Ulvi Cemal Erkin ve Dvorak’ın eserlerine yer verecek.

Share
#

SENDE YORUM YAZ