logo

06 Temmuz 2016

GÜMÜŞLÜK’TE FESTİVAL, GÜLSİN ONAY’IN İKİ BİNİNCİ KONSERİYLE BAŞLIYOR

Bu yıl Denizbank ana sponsorluğunda gerçekleştirilecek 13. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, 8 Temmuz Cuma akşamı Piyanist Gülsin Onay’ın 2 bininci konseri olma özelliğini taşıyan çok özel bir konserle başlayacak. İlk kez, “Taşta Klasik” başlığı altında sunulacak klasik müzik konserlerinin ana sponsorluğunu Bosch üstlenirken, ilk konserini 6 yaşındayken TRT İstanbul Radyosunda veren Piyanist Gülsin Onay’a iki bininci konserinde, Ulvi Yücelen Oda Müziği Yarışması birincisi Saygun Quartet ve gecenin konuk sanatçısı kontrbasçı Cemre Burhan Çetin eşlik edecek. Gülsin Onay, hocası Mithat Fenmen’in 100. doğum yılı nedeniyle bu özel konserde, hocasıyla birlikte çalıştıkları Chopin Konçertosunun quartet versiyonunu, ayrıca Ulvi Cemal Erkin ve Dvorak’ın eserlerine yer verecek.

Açılış konserinde festival izleyicisi ile buluşacak olan Piyanist Gülsin Onay & Saygun Quartet ve Cemre Burhan Çetin, gecenin ilk yarısına Frédéric Chopin’in, “Piano Concerto no 2 in f minor Op.21” adlı eserinden 1. Maestoso, 2. Larghetto, 3. Allegro vivace başlıklı bölümleri seslendirerek başlayacaklar. Konsere, Antonín Dvorak’ın “String Quartet in E-flat major, Op. 97, B. 180 “American” isimli eseriyle devam edilecek. Bu eser, 1. Allegro non tanto,  2. Allegro vivo,  3. Larghetto ve 4. Finale, Allegro giusto başlıklarını taşıyor. Gülsin Onay’ın iki bininci konseri, aradan sonra Ulvi Cemal Erkin’in “Quintet for Piano and String Quartet” adlı eseriyle sürecek. Programın da son eseri olan bu yapıt 4 bölümden oluyor; 1. Moderato, 2. Adagio mesto, 3. Ritmico Energico ve 4. Allegro vivo.

Festivalin eski öğrencisi, Onay’la aynı sahnede

Festival bünyesinde sürdürülen Gümüşlük Festival Akademisinin eski öğrencileri artık kariyer sahibi usta birer müzisyen olarak festival sahnesinde yer alıyor. Gülsin Onay’la aynı sahneyi paylaşacak olan Saygun Quartet’in üyesi olan Yusuf Çelik, geçtiğimiz yıllarda Gümüşlük Festival Akademisinin öğrencileri arasında yer almış, viyolonsel ustalık sınıfına eğitim veren İngiliz virtüöz Alexander Baillie’den masterclass almıştı. Çelik, daha sonra Almanya’da usta müzisyenin öğrencisi olmuş, eğitimine burada devam etmişti. Şimdi ise Yusuf Çelik ilk kez öğrenci olarak geldiği festivalde, Gülsin Onay’la, başarılı bir müzisyen olarak aynı sahneyi paylaşacak olmanın mutluluğunu yaşayacak.

Gümüşlük’te festival rüzgar gibi esecek

Denizbank ana sponsorluğunda gerçekleşecek 13. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, 8 Temmuz – 11 Ağustos tarihleri arasında klasik, caz, etnik müzik, alternatif müzik, workshoplar ve Jam sessionlarla müzikseverlere unutulmaz bir yaz yaşatacak. Festival, 5 hafta boyunca tarihi Koyunbaba Antik Taş Ocağı başta olmak üzere, Gümüşlük’teki farklı mekânlarda düzenlenecek. “Suda Caz”, “Kumda Gitar” ve “Taşta Klasik” başlığı altında 3 ayrı konsept; toprak ev konserleri; 5 masterclass;  4 farklı sahne ve toplam 28 konser seyirciyle buluşacak.

Taşta Klasik konserleri
Bosch’un ana sponsorluğunda gerçekleşecek Taşta Klasik konserlerinde Gülsin Onay’ın, Saygun Quartet ve Cemre Burhan Çetin’le vereceği 2 bininci konserini, Emre Şen; Ilya Kondratiev & Emre Yavuz; Ayla Erduran & Stephane Blet; Muğla Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası; Bülent Evcil, Philip Moll, Raffaele Trevisani ve Paola Girardi gibi sanatçıların konserleri izleyecek. Taşta klasik konserlerinde son konser ayrıca festivalin de kapanış konseri olacak. Gecede festivali yaratan iki piyanist Gülsin Onay ve Eren Levendoğlu tarihi taş ocağında birlikte sahneye çıkacak.

Suda Caz
ENKA Kültür Sanat işbirliğiyle Türkiye’ye davet edilen dünyaca ünlü Norveçli caz trompetçisi Nils Petter Molvær festival sahnesinde yer alacak. Nils Petter Molvær’i Gümüşlük’te kaçıranlar, 12 Temmuz akşamı İstanbul’da ENKA Eşref Denizhan Açıkhava Tiyatrosu’nda izleyebilecek. Suda caz konserinde ayrıca Simin Tander; Norveç Büyükelçiliğinin etkinlik sponsorluğunda festivale davet edilen Håkon Kornstad ve Kristin Asbjørnsen & Olav Torget, birer konser verecek. Muğla Büyükşehir Belediyesi Caz Orkestrası’nın ardından, Emin Fındıkoğlu + 12, bir “big band” konseri ile sahnede olacak. Bu konser öncesinde emektar cazcı İlham Gencer’e “Yaşam boyu onur ödülü” verilecek.

Kumda Gitar;
Bridgestone ana sponsorluğunda gerçekleştirilecek olan Kumda Gitar konserleri Derek Gripper’la başlayacak; Hasan Meten &Erdem Sökmen ikilisi; Redmond O’Toole; Marek Pasieczny; Golfam Khayam & Mona Matbou Riahi’den oluşan Naqsh Duo ile devam edecek. Ayrıca seri konserlerin sonunda antik taş ocağında bir de Kumda Gitar Final Konseri düzenlenecek.

Toprak Ev’de Piyano Serisi

Bu sene piyano ile başlayacak olan, önümüzdeki yıllarda farklı enstrümanlarla devam edecek olan butik konserler serisi, Gümüşlük sahilinde festival merkezinde yer alan Toprak ev’de gerçekleşecek. 9 Temmuz’da Emre Yavuz’la başlayacak seride Ilya Kondratiev, Gülsin Onay ve Stephane Blet yer alacak.

Gümüşlük Festival Akademisi;

Festival bünyesinde gerçekleştirilen Gümüşlük Festival Akademisinde bu yıl piyano, keman, flüt ve gitar masterclassları düzenlenecek. Genç yetenekler bu yıl festival kapsamında 5 konser verecek. Konserlerin tüm bilet geliri 2017 yılı GFA burs fonuna aktarılacak.

Festivalin sponsorları;

13.Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin ana sponsoru Denizbank’ın yanı sıra Bridgestone, Kumda Gitar konserlerinin; Bosch ise Taşta Klasik konserlerinin ana sponsorluğunu üstleniyor. Norveç Büyükelçiliği etkinlik sponsoru olarak festivale destek veriyor. T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Bodrum Belediyesi ve BODTO, festivalin kurumsal sponsorları arasında yer alırken; THY, festivalin resmi ulaşım sponsorluğunu; Roots of Highlife ve Cactus Hotels ise konaklama sponsorluğunu; Piernet sosyal medya sponsorluğunu üstleniyor. Ayrıca Uludağ İçecek, Türkmen Çiçekçilik, Sibel Senna Landscape Design, Music Norway, Mas Matbaa, Mimoza, Limon Gümüşlük, Umurbey Wineyards, Permisan Perde, Julius Meinl Coffee ve Çıngıloğlu festivalin servis sponsorları arasında yer alıyor.

Antik Taş Ocağında gerçekleşecek Taşta Klasik konserlerinin başlama saati 21:15; diğer konserler 20:30’da başlayacaktır.

 

13.Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali Program:
UGKMF, “Avrupa’nın en seçkin festivalleri, EFFE 2015 – 2016” etiketiyle onurlandırılmıştır.

8 Temmuz Açılış: Gülsin Onay & Saygun Quartet – Cemre Burhan Çetin(Taşta Klasik)
9 Temmuz –
Emre Yavuz – piyano (Toprak evde)
10 Temmuz
– Emre Şen – piyano (Taşta Klasik)
11 Temmuz
– Nils Petter Molvær – etnik caz grubu+trompet – Norveç (Suda Caz)
12 Temmuz –
Simin Tander – etnik caz/solist – Almanya/Afganistan (Suda Caz)
14 Temmuz –
GFA Piyano konseri (Toprak ev)
15 Temmuz
– Ilya Kondratiev & Emre Yavuz – piyano (Taşta Klasik)
16 Temmuz
– Ilya Kondratiev – piyano – Rus (Toprak ev)
18 Temmuz
– GFA Piyano 2. Konser (Toprak ev)
19 Temmuz
– Håkon Kornstad – etnik caz/saksafon – Norveç (Suda Caz)
20 Temmuz
– Derek Gripper – etnik müzik – G.Afrika (Kumda Gitar)
21 Temmuz
– Hasan Meten & Erdem Sökmen – düet gitar (Kumda Gitar)
22 Temmuz
– Redmond O’Toole – özgün/İrlanda (Kumda Gitar)
23 Temmuz
– Marek Pasieczny – özgün/Polonya (Kumda Gitar)
24 Temmuz
– Naqsh Duo: Golfam Khayam & Mona Matbou – etnik müzik/İran (Kumda Gitar)
25 Temmuz
– Gülsin Onay – piyano (Toprak ev)
26 Temmuz
– Kumda Gitar Final Konseri (Taşta Klasik)
27 Temmuz
– GFA Gitar konseri (Kumda Gitar)
29 Temmuz – Stephane Blet & Ayla Erduran – piyano (Taşta Klasik)
30 Temmuz
– Stephane Blet – piyano/Fransa (Toprak ev)
1 Ağustos
– Muğla Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası – Şef: Nail Yavuzoğlu (Taşta Klasik)
2 Ağustos
– Muğla Büyükşehir Belediyesi Caz Orkestrası – Şef: Hakan Erakgün, Solist: Teoman Aras/Gümüşlük İskelesi (Suda Caz)
3 Ağustos
– GFA Keman konseri (Toprak ev)
4 Ağustos
– Bülent Evcil, Raffaele Trevisani, Philip Moll & Paola Girardi – Flüt/piyano (Taşta Klasik)
5 Ağustos
– Emin Fındıkoğlu + 12, “big band”- Konser öncesi emektar cazcı İlham Gencer’e “Yaşam boyu onur ödülü” verilecek. (Suda Caz)
9 Ağustos – Kristin Asbjørnsen and Olav Torget – etnik caz/Norveç (Suda Caz)
10 Ağustos
– Kapanış: Gülsin Onay & Eren Levendoğlu – piyano düet (Taşta Klasik)
11 Ağustos
– GFA Flüt konseri (Toprak ev)

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ