logo

29 Ağustos 2016

Salda Gölü’ne Büyük İlgi

Burdur’un Yeşilova İlçesinde yer alan ve Maldivler benzeri yapısı ile meraklıları kendisine çekmeyi başaran Salda Gölü, Türkiye’nin de en derin gölü olma özelliğini taşıyor. Yerli yabancı çok sayıda turistin ziyaret ettiği Göl kıyısında yer alan beyaz kumsal ve gölün turkuaz rengi gelenlere hayranlık uyandırıyor.

Türkiye’nin En Derin Gölü ve Mars özelliği taşıyor

185 metreye varan derinliği ile Türkiye’nin en derin, dünyanın ise üçüncü en derin gölü konumunda olan Salda Gölü, ayrıca dünyadaki Mars özelliği gösteren iki yerden biri olma özelliği de taşıyor. Göldeki magnezyum yüklü beyaz kayaların aynısının Mars’ta da olduğu öğrenilirken, bölge 14.06.1989 gün ve 786 sayılı kararı ile I. Derece Doğal Sit Alanı olarak ilan edilmiş ve bölgede yapılaşma da yasak. Gölün toprak yapısının sahip olduğu mineraller sayesinde, göl suyunun bazı cilt hastalıklarına karşı da etkili olduğu ifade edilirken, Belediye tarafından bölgede hizmet veren bir de plaj oluşturulmuş.

Gölün eşsiz güzelliğini keşfetmek isteyen çok sayıda kişi ise bölgeye akın etmiş durumda. Burada çadır kuran ya da karavanları ile kamp yapanlar, hem göle girip serinleyip şifa ararken hem de beyaz kumsal ve turkuaz rengi ile kendisini büyüleyen Salda Gülünü fotoğraflayıp, unutulmaz doğal bir zaman geçiriyorlar.

Halil ÖNCÜ-BURDUR

Share
#

SENDE YORUM YAZ