logo

02 Ocak 2017

KAF DAĞI’NIN KULELERİ

Bodrum Fotoğraf Sanatı Derneği  (BODFAD) 10 Ocak 2017 Salı günü saat : 18:30’da OASİS Toplantı Salonunda “Kaf Dağı’nın Kuleleri” isimli Cüneyt Karaloğlu, Mehmet Uyargil’in çekimlerini yaptığı bir belgesel film gösterimi sunacak.

“Kaf Dağı’nın Kuleleri” belgesel filminin başlama hikayesi ise şöyle;

2015 yılının Temmuz ayında Cüneyt’ in Gürcistan’ın Mestia kasabasına yaptığı gezi ile başladı ’Kaf Dağı’nın Kuleleri’nin hikayesi. Cüneyt, Mehmet’e çektiği fotoğraf ve videoları gösterdiğinde, karar verilmişti. Eylül ayında çekimlere Svaneti’ye gidilecek ve bölgenin bir belgesel çalışması yapılacaktı. Ani bir karar ile Ayşe Özalp de katıldı bu projeye.

Bu belgeselimizde, yakın coğrafyalardaki toplumların belleklerinde, masalsı çağrışımlar yapan ulaşılmaz, ötenin simgesi Kafdağı imgesiyle, Kafkas dağlarının görkemli güzelliği anlatılmakta.

Gürcistan’ın Svaneti bölgesinin özgün kuleleri ve kulelerinin karakteristik görsel katkısı yanı sıra, töre ve geleneklerini sürdürerek yaşayan bir müze kent niteliği taşıyan Mestia, Uşguli ve civar yerleşimler görseller ile paylaşılmakta.

İnsanlık tarihi boyunca efsaneleriyle Avrasya kıtasını etkilemiş olan bu coğrafyanın kültürel zenginliği ile birlikte bölgenin etnoğrafik değerlerine de değinilmekte.

Share
#

SENDE YORUM YAZ