logo

29 Ocak 2017

KRİZİN 21. YIL DÖNÜMÜNDE KARDAK’A SÜRPRİZ ZİYARET

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Yunanistan ile Türkiye arasında yaşanan Kardak krizinin 21. yıl dönümünde bölgeye sürpriz bir ziyaret yaptı.

Sabah saatlerinde sürpriz bir program ile Bodrum’a gelen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Bitez-Ortakent-Turgutreis rotasından Kardak Kayalıklarına geldi. Kayalıkların etrafından bir tur atan Akar ve beraberindekiler aynı istikametten geri döndüler.

Turgutreis ve Ortakent sahillerinde incelemelerde bulunan Orgeneral Akar, gemi yanaşma iskelesine gelerek buradan karaya çıktı. Daha sonra bölgede hazır bekleyen 2 helikopterden birine binen Orgeneral Akar, sahil ve Kardak civarını bir süre de havadan kontrol ettikten sonra bölgeden ayrıldı.

Genelkurmay Başkanlığı’nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada ziyaretle ilgili şu ifadeler kullanıldı:

“Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi AKAR, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanları ile birlikte 29 Ocak 2017 tarihinde, Aksaz Deniz Üs Komutanlığı ve Donanma Komutanlığı bağlısı gemilerde inceleme ve denetlemelerde bulunmuştur.

Ziyaret sırasında Kardak Kayalıkları bölgesinde Deniz Kuvvetlerimize ait iki hücumbot ile seyir icra edilmiştir.

Orgeneral AKAR, TSK olarak Ege Denizinde icra etmiş olduğumuz tüm faaliyetlerde deniz alaka ve menfaatlerimizin korunmasında daima dostluk ve barışı göz önünde bulundurduğumuzu belirtmiştir.

İlaveten ülkemizin ve milletimizin hak ve menfaatlerinin karada, denizde ve havada korunması için TSK’nın azim ve kararlılıkla, gayret ve çabalarını artırarak sürdürmekte olduğunu vurgulamıştır.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ