logo

20 Nisan 2017

REFERANDUM CUMHURİYET TARİHİMİZE BİR KARA LEKE OLARAK DÜŞMÜŞTÜR

CHP Bodrum İlçe başkanlığınca düzenlen basın açıklamasında “16 Nisan’da yapılan referandumda  öncesiyle, sonrasıyla yasaların yok sayılarak, yasaların çiğnendiği bir halk oylaması olarak Cumhuriyet tarihimize bir kara leke olarak düşmüştür” denildi.

CHP Bodrum İlçe Başkanlığı parti binasında yapılan basın açıklamasına CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen, Kadın Kolları Başkanı Emel Çakaloğlu, Gençlik Kolları Başkanı Salih Yanık, Yönetim Kurulu Üyeleri, Bodrum Belediyesi CHP’li Meclis Üyeleri, Mahalle Temsilcileri ve çok sayıda partili katıldı.

Basın açıklamasını okuyan CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen sözlerine “16 Nisan Anayasa değişikliği halk oylamasında yüksek katılım sağlanan Bodrum’da  %80 “HAYIR” oyu vererek, Cumhuriyetimize ve Demokrasiye inanan Bodrum halkına teşekkür ederiz” diyerek başladı.

Partililerin ve Gönüllülerin verdiği tüm emekler ile Bodrum’da %80 “HAYIR” ile Muğla’da en yüksek oyu, Türkiye’de ise ilçeler içinde ilk sıralarda yer aldıklarını belirten Seymen,” Bodrum, Mustafa Kemal Atatürk’ün 23 Nisan 1920 de kurarak, kurtuluş savaşını kazanan ve bugünkü Cumhuriyetimizi kuran Gazi Meclise ve parlamenter Demokrasiye verdiği oylar ile sahip çıkmıştır. Tek Adam( Başkanlık) sistemine hayır demiştir” dedi.

CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen sözlerine şöyle devam etti;

“Bodrum, Mustafa Kemal Atatürk’ün 23 Nisan 1920 de kurarak, kurtuluş savaşını kazanan ve bugünkü Cumhuriyetimizi kuran Gazi Meclise ve parlamenter Demokrasiye verdiği oylar ile sahip çıkmıştır. Tek Adam( Başkanlık) sistemine hayır demiştir.

Sevgili Bodrumlular, yapılan referandum öncesiyle de sonrasıyla da yasaların yok sayıldığı, yasaların çiğnendiği bir halk oylaması olarak Cumhuriyet tarihimize bir kara leke olarak düşmüştür. O nedenle YSK bu ağır yükü taşımaması için bu referandumu tümden iptal etmeli ve görevlerini derhal bırakmalıdırlar.

YSK oylamanın devam ettiği sırada mühürsüz zarf ve oyların da geçerli olabileceği yönünde yaptığı basın açıklaması ile son derece manidardır. Bu tutum halkımızın YSK’ya olan güvenini derinden sarsmıştır. Yine bu yapılan halk oylamasında yurt dışı oylarda mühürsüz oyların sayılmayacağına karar vererek tam tersi bir karar uygulanması da çok manidardır. Açıkçası Türk halkı referandum sonuçlarına da, YSK’ya da inanmamaktadır. YSK kendilerini oraya getiren iktidar partisinin ve onun temsilcilerinin istekleri doğrultusunda uygulama yaparak bu referandumu şaibeli bir duruma düşürmüştür.

Maalesef, Yüksek Seçim Kurulu’nun, mühürsüz oy zarflarının iptaline yönelik Seçim Kanunu’na 2010 yılında getirilen bir hükmü ve aynı yöndeki genelgesini iktidar partisinin istemi üzerine uygulamaması 2,5 milyon oy üzerinde şaibe yaratmıştır. Tartışmalı sonucun daha şimdiden istikrarsızlık, adaletsizlik ve hukuk dışı keyfi uygulamalara yol açtığı açıklıkla görülebilmektedir. Ülkemizde Halkın Hayır’larının çıkan sonucu aşan boyutları olduğu tarihsel bir gerçekliktir.

Bütün olumsuzluklara karşın bu referandum süreci, ülkemizde demokratik duyarlılıkların geliştiğini, toplumun en az yarısının mevcut gidişe hayır dediğini, özgür, yasaksız, baskısız, adil ve demokratik koşullarda bir seçim yapılabilse Hayır’ın kazanacağını göstermiştir.

Ulusal birlik ve beraberliğimizi, Cumhuriyetimizi ve Demokrasimizi büyük tehditler beklediği önümüzdeki süreçte Ülkemizi aydınlık yarınlara kavuşturmak için daha yüksek bir azim ve inançla hep birlikte mücadeleye devam edeceğiz”

Anayasa değişikliği halk oylaması sürecinde seferber olan Birlik ve beraberlik içinde bu çalışmaları yapan Bodrum ilçe örgütümüz, Partililerimiz ile bu süreçte katkı koyan diğer Siyasi Partilere, Sivil toplum örgütleri ve Gönüllülere teşekkür ederiz.

Share
#

SENDE YORUM YAZ