logo

21 Nisan 2017

“SÖZ, ŞARAP VE SERAPLA BULUŞMA”

Serap Gökalp’in dördüncü öykü kitabı “Pirana Kahkahaları”nı Bursa TÜYAP’tan sonra Bodrum’da Evgani Atölye’de özel bir buluşmayla imzalıyor.

Kanguru Yayınlarından çıkan Pirana Kahkahaları, 23 Nisan 2017 saat 14.00-18.00 arası  Atölye Evgani’de (Bodrum, Çarşı Mahallesi 1009. Sok. N.15/2) düzenlenecek imza gününde Bodrum’luların beğenisine sunuluyor.  Gökalp, saat 15.00’ de “Pirana Kahkahalarını Dinlemek” başlığı altında kitaba konu olan öykülerle ilgili, saat 17.00’ de ise “Yazma Tutusu, Yazma Hazzı” başlığı altında yazarlık serüvenini konuklarıyla paylaşmaya hazırlanıyor.

İmza etkinliğinin duyurusunu özel sayfasından “Söz, Şarap ve Serap’la Buluşma” şeklinde duyuran Serap Gökalp, dördüncü öykü kitabında gündelik yaşamın içine sızan şiddet unsurları üzerine kurguladığı öykülere yer veriyor.

“Pirana Kahkahaları” öyküleri önce sakin yaşamlara, sıradan görünen günlere her an rastlanabilecek insanlara götürüyor okuru. Peki, bütün bunlar gerçekten göründükleri gibi mi? “Hayatın olağan akışının” apansız dehşet tablolarına dönüşebilir.  Bir taşıtta yanınızda oturan biri hiç de masum olmayabilir… Bu tür önermeleriyle okuru gergin bir atmosfere sokan öykülerden oluşan “Pirana Kahkahaları”nı okurken, bazen yaşlı bir insanın ruhunun derinliklerine gömdüğü bir şiddet anısını göz önüne sererken bazen çocukların bile ne denli acımasız olabileceğini gösteriyor. İhtilallerin yaraladığı insanlar, özürlü olduğu için şiddet ve tacize uğrayan insanlar arasında gezeceksiniz.  Günlük yaşamdaki “saygın” veya “olağan” belki “sevimli” kabukları yazarla birlikte kazıyarak içlerine bakacaksınız.

İlk öykü kitabı “Astak Kum Saatinde Akarken”de yaşam ve ölüm savaşı üzerine öyküler kurgulayan Serap Gökalp’in ikinci kitabı, işçilerin yaşamlarını anlattığı,  üç ayrı işçi öykü ödülleri alan “Kulak Misafiri”dir. Üçüncü kitabında ise organ ve dilenci mafyası öykülerini “Tuz Saraylar” adlı kitabıyla  okura ulaştırdı. Tuz Saraylar, 2009 yılında Orhan Kemal, Uluslararası Öykü Ödülü ikinciliğini aldı.

Serap Gökalp Pirana Kahkahalarını  arka kapakta okura “Farklı kılıklarda sokulur yaşamlara ve gözüne kestirdiğini yok eder. İri, sivri dişleriyle, yemediği hiçbir şey yoktur, çiğnemeksizin yutar. Kendinden çok daha büyüklere saldırıp parçalar koparır. Aile bağları güçlüdür ama yaralı annesi olsa, kokuyu alır almaz dayanamaz onu yer. Duyuları mükemmel işler. Eylem çılgınlığı boyunca sürekli konum değiştirir, çok hızlı hareket eder. Bu yüzden onun olduğu her yer kaynar. Yaşam düzeyinin düştüğü sularda yüzenleri  daha tehlikelidir. Giderek sürüye dönüşüyor ve uzman takımlar oluşturuyorlar. İçlerindeki yaralılar dâhil her şeye göz dikiyorlar. Küme bilinci yüksek bu yaratıklar, onlarla aynı ortamı paylaşan ötekileri ortaklaşa tüketiyor. İlk yaptıkları, kurbanlarının tüm hareket organlarını koparmak. Onu canlı, çaresiz, baş aşağı asılı bırakmak, sonra birer birer yok etmek. Şiddet… Bu piranayı korkulu sularda aramaya gerek yok, keskin bir göz onun her yerde olduğunu görür. Geçmişte var olduğu gibi gelecekte de umulmadık anlarda ortaya çıkacaktır. Kahkahaları hep duyulacaktır…” cümleleriyle sunuyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ