logo

22 Mayıs 2017

“2. KİTAP KAHVE GÜNLERİ” ETKİNLİĞİ BASIN TOPLANTISIYLA TANITILDI

Bodrum Kent Konseyi Kültür Sanat Meclisi Yazın grubu tarafından düzenlenen ve üç gün sürecek olan “2.Kitap Kahve Günleri” etkinliği hakkında basın bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Hilmi Uran Meydanında bulunan Fora Bar’da yapılan bilgilendirme toplantısına Bodrum Kent Konseyi Kültür Sanat Meclisi Yazım Grubu Etkinlik Sorumlusu Nuran Yüksel, Grup Sözcüsü Yazar Serap Gökalp Koordinatör Rezzan Şemin, Proje Sorumlusu Ayser Özbulut ve Konuk Yazarlardan İnci Gürbüzatik katıldı.

Bodrum Kent Konseyi Kültür Sanat Meclisi Yazım Grubu Etkinlik Sorumlusu Nuran Yüksel etkinlik hakkında basına yaptığı açıklamasında,”Bodrum Kent Konseyi Kültür Sanat Meclisi Yazım Grubunun organize ettiği bir çalışmayla bir kez daha karşınızdayız. Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri 3 gün süreyle gerçekleştirilecek olan “2. Kitap Kahve Günleri” etkinliğimizin detaylarını arkadaşlarım sizlerle paylaşacaklar. Bizlerle olduğunuz için teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Grup Sözcüsü Yazar Serap Gökalp, yeni bir etkinlikte Bodrum halkıyla birlikte olacaklarını, yazım grubu olarak ikincisini düzenledikleri Kitap Kahve Günlerine heyecanla hazırlandıklarını ifade ederek,”Çalışmalarımıza 23 yazar ve şair destek verdi. Bunun dışında etkinliğimize katılanlar arasında müzisyenler, dans sanatçıları, folklorcular, ressamlar var. Etkinliğimizin adı Kitap Kahve Günleri olmasına rağmen tümüyle sanatı derleyen, toplayan bir etkinlik olsun istedik. Bodrum da yazan ve yaşayan sanatçılara yönelik üç gün sürecek bu etkinliğimizin üçüncü gününü tümüyle çocuklarımıza yönelik yaptık. Onlara çocuk öykü atölyesi ve mandala atölyesi sunacağız. Ayrıca etkinliğe katılan çocuklarımıza ve gençlerimize Nutuk hediye edeceğiz” dedi.

Bu projenin asıl amacının kitap okuma alışkanlığının bütün topluma kazandırılması olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Proje Sahibi Aysel Özbulut,”Öncelikle bizlere bu projede destek veren yazar arkadaşlarımıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Türkiye’de insanlar okumuyor diye bir izlenim var. Aslında insanlar okuyor. Okumayanlara da ulaşmak biz yazarların görevi olduğunu düşünüyorum. Basın sayesinde de sesimizi duyuracağımıza inanıyoruz. Okuma alışkanlığının kazanılması, kitaba, sanata, edebiyata ve kültüre tam bir destek olsun diye kapsamlı bir organizasyon düzenlemeye çalıştık. Bu nedenle sanatın birçok dalı bir arada olacak. Sadece okumayı sevenlere değil, sanatı sevenleri de yanımızda görmek istiyor ve bunun devamı olsun istiyoruz. Bodrum’da bu organizasyonumuza destek veren tüm sponsorlarımıza da tek tek teşekkür ediyoruz” diyerek konuşmasını tamamladı.

Konuk Yazarlardan İnci Gürbüzatik ise bütün söyleşilere, etkinliklere tüm Bodrumluların gelmesini hayal ettiğini, bunu yapılması gerektiğini, Bodrum edebiyat hikayesi olan, sanatın dolu dolu bir yer olduğunu, Bodrum’un magazin basınıyla değil, sanat basınıyla dile gelmesi gerektiğini, Bodrumlularında bu gayrete katılımlarıyla destek vermesini istediğini söyledi.

Koordinatör Rezzan Şemin Bodrum kent Konseyinin sadece kültür ve sanatla ilgilenmediğini, cabalarının biraz daha farklılaştığını dile getirerek,”Bodrum yarımadasının talan edilmesinin önünü açacak doğal sit derecelerinin değiştirilmesi konusunda çok ciddi cabalar sarf ediyoruz, çokta yol aldık. Tabiat varlıklarını Koruma Genel Müdürüyle görüşme imkanı da yakaladık. O nedenle çok yoğun olduğum için fazla katılamadım ama arkadaşlarıma da doğa olmadığı sürece kitapta olmayacaktır dedim. Beni hoş gördükleri için teşekkür ediyor, başarılar diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Proje Sahibi Aysel Özbulut’un basın mensuplarını etkinlik hakkında bilgilendirmesinin ardından toplantı son buldu.

Etkinlik;

Bodrum folklorundan örnekler ve tango gösterileriyle de renklenecek. Bodrum’da yazan ve yaşayan yazar ve şairlerin okurlarla buluştuğu bu etkinlikte karikatüristler çizim yapacak, ressamlar yapıtlarını sergileyecek, çocuk ve yetişkinlere yönelik mandala atölyeleri, çocuklara öykü atölyeleri düzenlenecek.

Ceres Yayınları ve Kanguru Yayınlarının katıldığı “2.Kitap Kahve Günleri”nin katılımcı yazarları (alfabetik olarak ) Ayhan Ongun, Aysel Yenidoğanay, Ayser Özbulut, Cezmi Çoban, Dilek Nigar Kaynak, Feridun Büyükyıldız, Feriha Beriş, Füsun Çetinel, Halis Açacak, İnci Gürbüzatik, Mine Arasan, Mualla Tetik, Nuran Yüksel, Özkan Mert, Serap Gökalp, Şükran Atmaca’dır. Ayrıca konuk olarak, Aydın Şimşek, Refet Özkan ve Nermin Karahan, kitaplarıyla etkinliğe katılacaklardır.

Müzisyenler İlkin Tokay, Ferhan Çetinkaya, Süleyman Gülten’dir. Mandala Atölyesini Ceres Yayınları sponsorluğunda Tuğba Demir gerçekleştirecektir.

Etkinliğin 26 Mayıs-27 Mayıs 2017 günleri Hilmi Uran Meydanı’nda yazarlar için hazırlanan masalarda imzalar gerçekleştirilecek, müzik dinletileri, resim, karikatür etkinlikleri yapılacaktır. Söyleşiler Fora Restoran’da iki gün boyunca devam edecektir. Bu etkinlikler arasında Çocuk Yazarı Füsun Çetinel’in çocuklara yönelik öykü atölyesi düzenlenmiştir. 28 Mayıs 2018 günü etkinliği ise tümüyle çocuklara yönelik olarak planlanmış olup Akçaalan Halk Kütüphanesinde Yazar Füsun Çetinel’in söyleşisi, çocuklar için öykü atölyesi, gerçekleştirilecektir. Turgutreis Akçaalan Halk Kütüphanesi’nde Yazar Cezmi Çoban’ın imza ve söyleşisi dışında Kumbahçe Masal Cafe sponsorluğunda çocuklar için köpük balon gösterisi sunulacaktır.

Share
#

SENDE YORUM YAZ