logo

27 Mayıs 2017

KARŞI KIYIYA EĞİTİM KÖPRÜSÜ

Yunanistan’ın Kos Adası’ndaki okul öncesi eğitim kurumları ile ortak proje geliştireceklerini belirten Elvan Bilgin, kültürler arasında bir değişim programı yaratacaklarını söyledi

Kos Belediyesi ve okul öncesi eğitim kurumları ile derneklerin yöneticilerinin geçen yıl Bodrum’a gelerek Kartanesi Anaokulu’nu ziyaret ettiklerini belirten Elvan Bilgin, davet üzerine hafta başında bu ziyarete karşılık verdiklerini ifade etti. Okul Müdürü Özlem Akdoğan ve halk oyunları, dans ve satranç öğretmeni Semra Canat ile iadei ziyaret gerçekleştirdiklerini kaydeden Bilgin, “Kos Belediyesi ve okul öncesi eğitim kurumlarının yöneticileri ile görüşmeler yaptık. Eğitim sistemlerini yerinde gördük. Yapılan görüşmeler sonunda; Bodrum ile Kos arasınıda dostluk, kültürel alışveriş, ortak projeler ve etkinlikler yapmak adına işbirliği anlaşmasına vardık. Bu konuda yazılı bir protokolde imzalandı” dedi.

Seneye başlıyor;

Projeye önümüzdeki yıl eğitim sezonunda start verileceğini ve bu süre içinde ikili görüşmelerin süreceğini vurgulayan Bilgin, “Bu görüşmeler sonunda ortak bir tema belirleyeceğiz ve bunun üzerinde çalışacağız. Bu tema ile birlikte 2018’in mayıs ayında çocuklarımızla birlikte Kos’a giderek ortak sergiler ve etkinlikler gerçekleştireceğiz. Aynı etkinlikleri 2019 yılında da Bodrum’da devam ettireceğiz. Amacımız Bodrum ile Kos arasında dostluk adına kültürel bir köprü olmak, ilişkilerimizi güçlendirmek. Bu projeye ilk yıllar biz öncülük edeceğiz. Büyüyerek geleneksel hale gelmesini istiyoruz. Birlikte Avrupa Birliği destekli projeler de üretebiliriz. Bodrum ile Kos arasında bir ilki gerçekleştirmek dolayı mutluyuz. Kültürel yapılar neredeyse aynı. Eğitim anlayışında ve uygulamasında da ortak noktalarımız var. Çocuklarımız için ortak projeler üretmek istiyoruz. Kültürler arası bir değişim programı yaratarak çocuklar ve aileler arasında dostluk ilişkilerini geliştirmek istiyoruz. Çünkü okul öncesi, eğitimin temel taşıdır. Eğer bu temal sağlam olursa eğitim de daha güzel sonuç verir” diye konuştu. Bu projeyi barış toplumu gibi yaşayan tüm Bodrumluların sahiplenmesi gerektiğini belirten Elvan Bilgin, başta Bodrum Kaymakamı Bekir YILMAZ, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet KOCADON ,Bodrum Milli  Eğitim Müdürü Emin GEÇİN olmak üzere ,  eğitime gönül veren tüm kişi ve kuruluşlardan da destek beklediklerini açıkladı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ