logo

05 Haziran 2017

MUÇEP ÜYELERİNDEN KAYMAKAMLIĞA DİLEKÇE

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) üyeleri , 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na iletilmek üzere bulundukları ilçelerin kaymakamlıklarına, zeytinlik alanları ilgilendiren ‘Sanayi Üretimini Geliştirme Torba Yasası’ , doğal sit alanlarının yeniden değerlendirilmesi projesi ve Aydın-Muğla-Denizli Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı Revizyonun geri çekilmesini içeren dilekçe vererek,  Milletvekillerine de zeytin yasası için açık mektup yolladılar.

Bodrum Kaymakamlığı önünde, dilekçe verilmesi öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Muğla Çevre Platformu üyelerinden Rezzan Şebin ise , “Zeytinlerle ilgili yasanın geri çekilerek tamamen ortadan kaldırılması birinci talebimiz. Taslak haline getirilip hala geri çekilmeyen doğal sit yasaları iptal edilsin, proje bazında bile iptal edilsin. Bu ikinci talebimiz. Bir de Muğla, Aydın, Denizli’de 1/100.000’lik planlarda bir revizyona gidildi. O revizyonda da görülüyor ki, doğal sitler projesi hayata geçmiş bile. Gökova, Tuzla Sulak Alanı gibi bir çok bölge imar açılmış bile. O nedenle bütün bu kararların  iptal edilip demokratik, katılımcı ve bilimsel yöntemlerle yeniden yapılanmasını istiyoruz. Bizler, tıpkı başbakanın ifade ettiği gibi, zeytinlerin hamisiyiz”dedi.

ZEYTİNDOSTU DERNEĞİ’NİN ÜYESİYİM

Ziraat Mühendisi ve zeytin üreticisi Mustafa Aksakal, ekmeğini zeytinden kazandığını vurgulayarak şunları dile getirdi:

“Ekmeğimi zeytinden kazanarak geçiniyorum. Babam da, dedem de zeytincilikle geçinen insanlardı. Şu anda gelen zeytin yasası sanayiciye, madenciye çanak açacak. Bizim gibi ekmeğini zeytinden kazanan insanların ekmeğine bir engel olduğunu düşündüğüm için imza vermeye geldim. Yasanın içeriğinde aslında göz boyamak için ev yapılamaz, turizm tesisi yapılmaz, zeytinler kesilemez gibi ibareler var. Yasa sanayicilere, madencilere kucak açan, onların yaptıkları yatırımlar çevresinde, zeytin alanlarında, zeytin üreticilerinin küçük tesisler yapmasını engelleyen bir yasadır. Aslında yatırımcılar engellenmesi gerekirken küçük zeytinciler engellenmeye çalışılmaktadır” dedi.

Mustafa Aksakal, “Kızılağaç Mahallesi’nde zeytin arazilerimiz var. Ben de zeytinyağı satışı ile ilgileniyorum. Butik zeytinyağı üretimi yapan arkadaşlara destek veriyorum. Kendim de zeytinyağı tadım panelistiyim, aynı zamanda Zeytindostu Derneği’nin üyesiyim, yönetim kurulunda da görev yapmaya çalışıyorum” diye konuştu.

Bodrum Kent Konseyi ve Bodrum Denizciler Derneği Başkanı ve MUÇEP üyesi Mustafa Demiröz ise yurttaş inisiyatifi kullanmak için burada olduklarını belirterek şu ifadelere yer verdi:

“Bugün Dünya Çevre Günü. Burada son çıkan zeytin yasası ve bundan önce Muğla yöresi ve Türkiye’nin pek çok bölgesinde yapılan ve bilimsel temelli olduğu iddia edilen doğal sit alanlarının yeniden değerlendirilmesi hususunda yapılan yanlışlıklara karşı bir yurttaş inisiyatifi kullanmak için buradayız. Esasında bunu devletin yapması gerekirken tam tersi işlemler olduğunu görüyoruz. Yani bireylerin veya küçük grupların çıkarları için birtakım çevre sorunlarının ortaya çıkmasını engelleyecek olan devletken, biz devletin bu işleri yaptığını ve bunu engellemek için yurttaşların çaba sarf etiğini görüyoruz. Bizler de bu çaba için buradayız. Devletin uygulamalarıyla katledilen doğayı, mahvedilen çevreyi engelleyebilme açısından dilekçelerimizi veriyoruz, karşı çıkışımızı haykırıyoruz. Bunun için buradayız”

MUÇEP üyesi ve Deniz Temiz Derneği TURMEPA temsilcisi  Ethem Güzelgün de “Dünya Çevre Günü’nde bireysel haklarımızı kullanarak bir işin takipçisi olmaya çalışıyoruz. Ben sadece şunu söylemek istiyorum. Neden Zeytin? Neden başka bir şey değil? “dedi.

Marmaris, Milas, Ula ve Datça’da da kaymakamlığa giden MUÇEPliler , aynı zamanda, zeytin yasası ile ilgili Türkiye Büyük millet Meclisi’ndeki tüm milletvekillerine zeytin yasası ile ilgili de eposta, fax ve twitter yolu ile mektup yolladılar.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na faks ve elektronik posta yoluyla yaklaşık 5 bin dilekçenin gönderildiği belirtildi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ