logo

13 Haziran 2017

BİR EFSANEYLE BULUŞMAYA HAZIR MISINIZ?

Belgesel niteliğindeki “Erkmen Sağlam’ın Objektifinden Barış Manço ile 7’den 77’ye Fotoğrafları Sergisi” 14 Haziran’da Çağdaş Holding bünyesinde hizmet veren FunTown’da açılacak.

Türk televizyon tarihinin efsaneleşen programı Barış Manço ile 7’den 77’ye programı, Bodrum’da yeniden hayat bulacak. Erkmen Sağlam’ın objektifinden Barış Manço ile 7’den 77’ye Proframnın fotoğrafları, programın doğduğu yere, Bodrum’a geliyor!.. 14 Haziran Çarşamba günü Bodrum Ortakent’teki Fun Town Yahşi Park’ta açılacak sergi öncesinde bir basın toplantısı düzenlendi. Fun Town’daki toplantıya ünlü televizyon yapımcısı ve yönetmen İzzet Öz, Barış Manço’nun çocukluk arkadaşı ve efsane programın yapımcısı Erkmen Sağlam, Moğollar grubunun kurucularından Taner Öngür, Cem Karaca’nın oğlu Emrah Karaca, serginin genel yönetmenliğini üstlenen Özden Dindar, Barış Manço’nun menajeri Tamer Şahin ve Çağdaş Global’den Yaprak Gökçe ile sergiye destek veren Kefi Beach’in sahibi Ahmet Aras ve Bodrum Mutfak Mobilya’nın sahibi Mustafa Güneri katıldı.

Barış Manço’nun çocukluk arkadaşı ve 7’den 77’ye programının yapımcısı Erkmen Sağlam, bugüne kadar İstanbul’da 4, Ankara ve İzmir’de birer kez açılan serginin, doğduğu topraklara döndüğünü söyleyerek, Barış Manço ile dostluklarının başladığı yıllardan, programın yayınlandığı seneye kadar yaşananları anlattı.

Barış Manço ile ‘kısa pantolon arkadaşı’ olduklarını belirten Sağlam, Manço’nun üniversite eğitimi gördüğü Belçika’dan Türkiye’ye dönüşüyle başlayan televizyonculuk kariyerini özetlerken “Barış Manço ile bizim hayatımızda çok erken doğum var. Türkiye’de henüz televizyon yayıncılığı yoktu ve Barış bunun başlayacağını öngörerek Belçika’dan televizyon ekipmanları alıp Türkiye’ye getirmişti. Kadıköy’de bir düğün salonu satın alıp ses ve televizyon stüdyosu kurduk. 7’den 77’ye programını format olarak bu süreçte hazırladık” diye konuştu.

Türk televizyonlarının efsane programı 7’den 77’yenin 1970 yılında hazırlandığını ancak 1988 yılının Ekim ayında hayata geçirildiğini belirten Erkmen Sağlam, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu program 18 yıl 10 ay sonra yayına girdi. Barış kameranın önündeydi, ben arkasında. Yapımcılığını birlikte üstlendik. Dertlerin ilgili olduğu yerlerde gittik çektik. Patagonya’yı stüdyodan da anlatabilirdik. Ama biz kalkıp Patagonya’lara kadar gittik. İddiamız şuydu. Eğer bir gün ayı ve mehtabı anlatacaksak, biz ancak aya ayak bastığımız zaman onu anlatmalıydık. 7’den 77’ye böyle ortaya çıktı. Çıkmakla kalmadı, Türk televizyon tarihine bir efsane olarak geçti, öyle de kaldı. Hikayesi budur.”

BODRUM BİZİM İÇİN ÇOK ÖZEL BİR YER

Erkmen Sağlam, Bodrum’un hem Barış Manço hem de kendisi için çok özel bir yer olduğunu belirterek “Programı 1970’te hazırladık onu ama son rötuşlarını Bodrum’da Farilya’da yaptık. Farilya’dan çıktık Ankara’ya gittik. TRT’ye dosyayı koyduk ve yayına girdik. Bir anlamda doğumu Bodrum’da gerçekleşti. Onun için Bodrum bu program için özel bir yer” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’DE BİR GÜN TELEVİZYON KURULACAK…

Moğollar grubundan Taner Öngür de Barış Manço ile yaşadıkları bir anıyı anlatarak, şunları söyledi:

“Barış Manço ile Manço-Mongol’u Fransa’da devam ettirecektik. Önce Türkiye’de bir turne yapalım sonra devam ederiz dedik. Türkiye’ye gelirken Barış’ın bir şekilde aldığı burunsuz bir Peugeot arabası vardı. Ona koyduk bütün aletleri. Belçika’dan İstanbul’a 3 bin kilometre. Rahmetli Engin Yörükoğlu tek araba kullanmayı bilen. Tam bir maceraydı. Arkada oturuyoruz. Dizlerimize kadar müzik aletleri dolu. Profesyonel tv ekipmanları var. Kameralar, monitörler. Barış’a sordum bunlar niye diye… ‘Bir gün Türkiye’de televizyon kurulacak. O ana hazır olmalııyız’ demişti Barış Manço. O an anlayamamıştım. Ama Erkmen ve Barış Türkiye’de televizyonculuğun TRT’den çok önceki duayenleridir. Bu damgalanmış bir gerçektir. Bu insanlar yıllar sonrasını görebilen insanlar. Bir şahit olarak onu anlatmak istedim.”

Erkmen Sağlam, Fun Town Yahşi Park’ta açılacak sergide, 1988 ile 1993 yılları arasında çekilmiş toplam 80 adet fotoğraf bulunduğunu ve bu fotoğrafların 92 binden fazla görüntünün içinden seçildiğini anlattı. Sergiyi ilk olarak 7’den 77’ye programının yayına girişinin 25’inci yılında Dolmabahçe Sarayı’nda açtıklarını ve Bodrum’da 7’nci kez açacaklarını söyleyen Sağlam, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu sergi yaygınlaştırılacak. Sadece programın gittiği ülkelerde değil, dünyanın dört bir yanında Türkiye’nin tanıtımı amacıyla açılmaya devam edecek bu sergi. Biz bu yolda ölene kadar yürümeye devam edeceğiz. Vasiyetim, bizden sonra da bu serginin torunlarımız tarafından sürdürülmesi. Barış tipik bir sanatçı değildi. Bir ozandı. O’nun müziğinde tasavvuf var. 20’nci yüzyılda yaşamış bir Yunus Emre’dir. Evliya Çelebi’dir. Türk kültürünü hikaye anlatır gibi anlatan bir Dede Korkut’tur Barış Manço. Onun için bu hikaye sürmelidir.

Çünkü Barış Manço bir televizyon kişiliğinden öte bir müzisyendi. O nedenle Barış’ın bu sergide nefesinin olmasını arzu ettim. Her sergi müzik şöleniyle başladı. Dolmabahçe’de Eser Taşkıran’ın şefliğinde 24 Ayar sahne almıştı. Bodrum’da ise Moğollar söyleyecek. Emrah Karaca, Cem Karaca ve Barış Manço şarkılarını seslendirecek Bodrum’daki serginin açılışında.”

SERGİNİN TÜM GELİRİ BODRUM SAĞLIK VAKFI’NA

Erkmen Sağlam, bugüne kadar açılan hiçbir sergiden tek kuruş bile kazanmadığını vurgulayarak, Bodrum’da açılacak serginin tüm gelirinin de Bodrum Sağlık Vakfı’nda rehabilitasyon alan engelli çocuklara bağışlanacağını söyledi. “Barış rant sağlanacak bir adam değildir” diyen Sağlam, “Bugüne kadar Sergilerin maliyetini tek başıma karşıladım. Hiçbir şey satmadım ve satışına izin vermedim. Tüm fotoğraflar GESAM’a kayıtlıdır. Hep yapmak istediğim bir şey vardı. Bu fotoğrafları ve programın logosunu bir takım hediyelik eşyalarda görmek ve bir kitap haline getirmek istedim. Burada bu yapılıyor. Sergiden elde edilen tüm gelir Bodrum Sağlık Vakfı’nın engelliler rehabilitasyon merkezine bağışlanacak. Olması gereken de budur” diye konuştu.

TRT Radyo ve Televizyonunun ünlü yapımcısı, yönetmeni ve sunucusu İzzet Öz’ün sunumu ile başlayacak olan sergi açılışında bir yandan 7’den 77’ye görüntüleri izlenirken diğer yandan da Moğollar grubu ve çocuk korosu sahne alacak.

2 Temmuz’a kadar açık kalacak olan sergi her gün 14:00 – 22:00 saatleri arasında gezilebilecek.

Share
#

SENDE YORUM YAZ