logo

29 Temmuz 2017

ÇYDD GENEL MERKEZİ TARAFINDAN KAMUOYUNA

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Merkezi tarafından tüm şubeler adına yapılan yazılı basın açıklamasında “Müftülüklere Nikâh Yetkisi, Medeni Kanun’a ve Laikliğe Meydan Okumadır; Kabul Edilemez!.” Denildi.

Açıklama şöyle;

“ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ GENEL MERKEZİ VE TÜM ŞUBELERİNDEN KAMUOYUNA

Müftülüklere Nikâh Yetkisi, Medeni Kanun’a ve Laikliğe Meydan Okumadır;

Kabul Edilemez!

İçişleri Bakanlığınca Müftülüklere evlendirme memurluğu yetkisi veren Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda Değişiklik tasarısı Türk Medeni Kanunu’nun laik ruhuna, Anayasa’nın 174. maddesine aykırıdır.

Evlenmenin dini makamlarca yapılması Medeni Kanun’un ve evlenmenin laik niteliğiyle bağdaşmaz. Medeni Kanun’un en çarpıcı özelliği olan aile hukuku ve kadın hakları devrimine aykırı olan tasarı, evlenmenin şekli ve evlenmeye ehliyet açısından büyük yara alıyor.

Evlenmenin resmi evlendirme memurunca yapılması, Anayasa’nın 174. maddesi 4. bendine göre Türkiye Cumhuriyetinin laiklik niteliğini koruma amacını güden devrim kanunlarından biri olarak kabul edilmiştir.

İmamlar, dini konularda bilgi ve donanıma sahiptir. Medeni Hukuk’a uygun evlenmenin şartları olan, örneğin ayırt etme gücü, tek eşlilik, yaş sınırı, yakın hısımlık vb. teknik ve hayati şartlar müftüler ve imamlar tarafından hakkıyla değerlendirilemez. Ehliyet şartları yerine getirilmeden yapılan bu evlendirme miras ve nesep (soydanlık) hukukuyla ilgili sorunlar ortaya çıkarır, evlilik geçersiz ya da iptal edilebilir bir evlenme olur. Din adamlarına böyle bir yetki verilmesi Medeni Kanun’a ve laikliğe meydan okuma anlamına gelir, kabul edilemez”

Share
#

SENDE YORUM YAZ