logo

19 Ağustos 2017

GÜMÜŞLÜK’TEN RUS PİYANİST ILYA ITİN GEÇTİ

Gümüşlük’te, Bosch’un etkinlik sponsorluğuyla izleyici karşısına çıkan Rus piyano virtüözü Ilya Itin, klasik müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşattı. DenizBank ana sponsorluğunda 4 Eylül’e kadar devam edecek olan 14. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, dünyanın en iyi piyanistleri arasında gösterilen Rus Ilya Itin’i tarihi taş ocağında konuk etti.

Bodrum’da sanat ve tarih dendiğinde ilk akla gelen yer olan Gümüşlük’te festival son hızıyla devam ederken, ‘Taşta’ konserleri serisinde sahne alan Rus piyanist Ilya Itin, 2500 yıllık tarihi taş ocağında izleyicisine Franz Schubert ve Sergei Rachmaninov’un birer eserini seslendirdi.

Gecenin ilk yarısına Franz Schubert’ten seslendirdiği, “Sonata in D major D 850” adlı eserle başlayan Ilya Itin, bu eserde yer alan I. Allegro vivace; II. Con moto; III. Scherzo. Allegro vivace ve IV. Rondo başlıklı bölümlerle izleyici karşısında idi. Ardından gecenin ikinci yarısında Sergei Rachmaninov’un, “Sonata in D minor number 1 op. 28” adlı eserine yer veren Rus piyanist, bu eserden de şu bölümleri seslendirdi: I. Allegro moderato; II. Lento ve III. Allegro molto.

Konser öncesinde bir konuşma yapan festivalin sanat danışmanı Piyanist Gülsin Onay, izleyicilere program hakkında bilgi verdi ve bir sonraki akşam gerçekleşecek olan 4. Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışmasında dereceye girecek yarışmacıların Toprak Ev’de vereceklere konsere davet etti.

Festivale dördüncü kez katılıyor

Bodrumlu klasik müzikseverlerin büyük merakla beklediği konser geniş bir katılımcı önünde gerçekleşirken, Piyanist Ilya Itin de, Bodrumlu sanatseverlerin ilgisinden memnundu. Bodrum’u çok sevdiğini söyleyen sanatçı, daha önce de üç kez festivalin konuğu olmuş, 2011 yılında Piyanist Gülsin Onay’la sahneyi paylaşarak doğumunun 200. yıl dönümünde F. Liszt’in konçertolarına yer verdikleri bir piyano düeti gerçekleştirmişlerdi. Dünyanın en büyük şef ve orkestraları önünde solist olarak yer alan, birçok performansı kayıt edilerek yayınlanan ve kazandığı sayısız ödülle, yabancı müzik yazarlarının olumlu eleştirilerini alan Ilya Itin, festivalin davetlisi olarak bir hafta boyunca Gümüşlük’te olacak. Sanatçı, bu süreç içersinde halen devam etmekte olan 4. Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışmasında jüri üyeliği yapmasının sanı sıra, GFA bünyesinde de bir piyano ustalık sınıfı açmış bulunuyor.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ