logo

22 Ağustos 2017

KÜÇÜK EBRU SANATÇISI İLK SERGİSİNİ ANNESİ İLE BİRLİKTE AÇTI

Bodrum lu usta sanatçı İkbal Gülşah Cesur’un kızı Neslişah ile birlikte “ Nesilden Nesile Sanat “ isimli sergisini Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz ve minik ebrucu Neslişah birlikte açtı.

Anne İkbal Gülşah Cesur’un ve 9 yaşındaki kızı Neslişah Cesur’un birlikte açtığı sergi büyük beğeni topladı. Sergi açılışına Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz’ın yanısıra Bodrum Belediyesi Meclis Üyesi Funda Akçalı, CHP İlçe Başkanı Recai Seymen, Halikarnas Motosiklet Kulübü Başkanı ve Bodrum Ticaret Odası 1 Nolu meslek komitesi Başkanı Faysal Şefkatlioğlu, Bodrum Belediyesi Bayın Yayın Koordinatörü Fikret Hıdır, Prof. Gediz Akdeniz, ÇYDD Başkanı Meral Saraçbaşı ve yönetim Kurulu üyeleri, Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti yönetim Kurulu üyesi Uğur Yurtsev ve Bodrum Temsilcisi Toyga İçözü, ile çok sayıda sanatsever ziyaret etti.

9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Mezunu olan Gülşah İkbal Cesur yaklaşık 20 yıldır ebru, hat, tezhip ve minyatür çalışmaları yapıyor.

Küçük yaşta ebru sanatını öğrenen henüz 4. Sınıf öğrencisi olan kızı Neslişah Sabiha Cesur, hem eserleri ile hem de ebru performansı ile takdir topladı.
Bodrum Belediyesi Hakan Aykan Kültür ve Sanat Galerisi’nde açılan; Gülşah İkbal Cesur’un 14 üncü kişisel ve kızı Neslişah’ın birinci sergisi olan “Nesilden Nesile Sanat” adlı sergi 26 Ağustos tarihine kadar ziyarete açık.

Bodrum-Trafo Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi’nde açılan; ebru, tezhip, minyatür ve seramik eserlerden oluşan  “Geleneksel Türk El Sanatları” sergisini gezenler eserleri büyük beğeni ile izleyerek sanatçı anne ile kızı tebrik ettiler.

Serginin açılışının ardından ziyaretçilere eserleri hakkında bilgiler veren Gülşah İkbal Cesur ile kızı Neslişah Cesur daha sonra Sergi salonunda birde ebru performansı yaptılar.

Bodrum Kaymakamı Yılmaz sergide yer alan birçok eser hakkında ayrıntılı bilgi aldı ve sergi ile ilgili olarak “Anneli kızlı ne güzel burada bir güzel Osmanlı sanatını yaşatmaya çalışıyorlar. Tabi kızımızın böyle küçük yaşta sanata merak sarması gerçekten güzel bir şey tebrik ediyorum sizi de kızınızı da, başarılar diliyorum.” dedi

Sanatçı anne ve kızı geçtiğimiz yıl Yalova’da düzenlenen Dünya Ebru Günü etkinliğinde Guinness Rekorlar Kitabına giren akkase tekniği ile yapılan Türk Bayrağı ebrusu çalışmasında yer aldılar.

Sanatçı Anne Gülşah İkbal Cesur ise gazetecilere yaptığı açıklama da “Ben çalışmalarımı yaparken kızımda 3 yaşından itibaren oda benim çalışmalarımı izleyerek kendi çalışmalar yapmaya başladı. Kızım 3 yaşından beri çeşitli workshoplarda, gittiğimiz fuarlarda kendi ebru çalışmalarını icra etti. Bu senede ve geçtiğimiz senelerde katılmış olduğu bazı resim yarışmalarında birincilikleri olunca ortak bir sergi açma kararı aldık. Benim yapmış olduğu çalışmalar ve kızım yapmış olduğu ebru-resim çalışmalarının hepsinin bir arada olduğu, yaklaşık 120 eserin bulunduğu sergimizi açtık.” Dedi.

Sanatçı Kızı Neslişah Sabiha Cesur ise gazetecilerin sorularını yanıtlarken “

Yaptığım işin ne kadar güzel olacağını düşünüyorum. Güzel olacak mı yoksa daha mı güzel olacak. Nasıl olacağını merak ediyorum ve yapmaya devam ediyorum.

Ebru sanatında da uğraşmak özel bir şey. Onunla uğraşanız için çalışmanız lazım. Ben 3 yaşından beri yapıyorum buda benim ilk sergim. Annemle beraber ilk defa benimki oldu. Yaşıtlarımın, resme, müziğe ve sporlara güzelce ilgi duymalarını isterim. Sağlıkları açısından spor çok iyi müzikte onların iç duygusunu değiştirecek daha güzel yapacak ve resimde becerilerini geliştirecektir.” Dedi.

Neslişah Cesur’un izleyicilerin bakışları altında canlı performansla yaptığı ebru gösterisini izleyenler alkışladı.

Sanatçı Gülşah İkbal Cesur, İzmir Gaziemir ve Güzelbahçe de, Geleneksel Türk El Sanatları konusunda atölye ve kurs çalışmalarına devam ediyor.

Haber : Zeki Özkeskin

Share
#

SENDE YORUM YAZ