logo

24 Ağustos 2017

TAKEV BODRUM’DA EĞİTİME BAŞLIYOR

Şu anda yaklaşık 3 bin öğrenci ve 250 öğretmen ile uluslararası standartların üzerinde, 17 yıldır Almanca ve İngilizce olmak üzere iki dilde eğitim veren Türk Alman Kültür ve Eğitim Vakfı (TAKEV) Özel Bodrum Koleji Anadolu Lisesi 2017-2018 eğitim öğretim hayatına başlıyor.

Yapımı tamamlanan okul basın mensuplarına tanıtıldı. Tanıtıma TAKEV Özel Bodrum Koleji Anadolu Lisesi Bodrum kurucusu emekli öğretmen Süheyla Kiraz, TAKEV Genel Merkez Koordinatörü Tuna Ayten, Okul Müdür Yardımcısı Filiz Işın ve okulda görev yapan öğretmenler katıldığı

Bu sene 13’er kişilik üç hazırlık sınıfıyla eğitime başlayacak olan Türk Alman Kültür ve Eğitim Vakfı (TAKEV) Özel Bodrum Koleji Anadolu Lisesinde Yabancı dil olarak Almanca, ikinci dil olarak İngilizce eğitimin yanı sıra Türkçe, matematik, Bilgisayar, Müzik, Resim, Beden Eğitimi dersleri yer alıyor.

-Hazırlık sınıfı olan bir Anadolu Lisesi yani 5 yıllık…

Okulda hazırlık okunması sebebiyle aradan öğrenci alınması mümkün olmuyor. Yani önümüzdeki sene liseyi burada okumak istiyorum diyen ve birinci sınıfı bitirmiş bir öğrencinin 2. Sınıfı TAKEV Okullarında devam etmesi söz konusu değil. Ancak yurtdışından gelmiş Almancası ve İngilizcesi çok iyi olan öğrenciler oda sınava tabi tutularak geçiş yapabiliyor. TAKEV Özel Bodrum Koleji Anadolu Lisesi’nde eğitim 5 yıl sürüyor.

TAKEV Özel Bodrum Koleji Anadolu Lisesi Bodrum kurucusu emekli öğretmen Süheyla Kiraz, okulun yapım aşamasında zorlu bir süreçten geçtiklerini, Milli Eğitimin standartlarına uyarak okullarını tamamladıklarını ve yeni eğitim yılına hazır olduklarını ifade ederek,”Ben öğretmenlerime, öğrencilerime dokunmayı seviyorum. Onlara sevgi ve değer verdikçe onun karşılığının alınacağını biliyorum” dedi.

-Atatürkçü çocuklar yetiştirelim, ilke ve doğrultusunda hareket edelim

TAKEV okuluyla hayallerini gerçekleştirdiğini belirten Kiraz,”Bütün çalışmalarımız, çabalarımız ve gayretimiz çocuklarımızın kendi ayakları üzerinde durabileceği sağlam çocuklar, sağlam bireyler olarak yetişmesi. Bütün bunlar hep hayalimdi. Atatürkçü çocuklar yetiştirelim, ilke ve doğrultusunda hareket edelim. Kendini gerçekleştiren, kendindeki farkı görüp, o farkı anlayıp ona göre kendini geliştiren çocuklar yetiştirelim. Bu benim hayattaki misyonumdu, gerçekleştirdim” diyerek sözlerini tamamladı.

-Dil sertifikalarının Uluslararası her platformda süresiz geçerliliği var

TAKEV Genel Merkez Koordinatörü Tuna Ayten ise yaptığı açıklamada Hazırlık sınıfının bazen velilerin kafasında ve algısında bir kayıp olarak göründüğünü oysa hazırlık sınıfının inanılmaz bir başlangıç olduğunu belirterek,”Yani çok fazla artısı olan, çok keyifli, sadece ve sadece dile maruz kaldığı, muhteşem eğlenceli bir yıl.  Her ne kadar Almanca eğitim versek de, Almanca kadar İngilizce eğitimin veren bir okuluz. TAKEV’in Almanya’da 9 tane teknik üniversitesi ile özel anlaşması var. Bu üniversitelerde bulunan kontenjanlarımız var. Dolayısıyla akreditasyon raporumuz geldikten sonra bizim vereceğimiz dil sertifikaları ki çocuklar her seviyede dil sınavına girecekler ve bunlar Alman Kültür Bakanlığının kendi yapmış olduğu KMK’nın sınavları Uluslararası her platformda süresiz geçerliliği var. 2 seneyle sınırlandırılmış değil. Ve doğrudan Almanya’da üniversitenin kapısını açıyor. Türkiye’de bir mühendislik kazanıp, Almanya’ya mühendislik için kayıt yaptırması için yeterli olan bir dil sertifikası. Bu şu an için verebilen okullar yok. Bizim sertifikalarımızın süreyle sınırlandırılması yok. Ömür boyu geçerliliği var” dedi.

Sözlerine TEOG Tercih kataloğunda yer almadıklarını ifade ederek devam eden Tuna Ayten,”Bu ileride açacağımız Fen Lisesi için geçerli olacak. TEOG puanı bir krater mi? Elbette bir krater. TEOG puanı yüksek öğrencileri alıyor muyuz? Alıyoruz. Ama bunun yanında çocukların entelektüel algısı yada yanında getirdikleri diğer beceriler de bizim için çok önemli. Elbette akademik olarak çok zayıf çocuğu almamakla birlikte onları ayrıştırmıyoruz. Akademik alanda birazcık daha kendini gösteremeyen bir öğrenci mutlaka başka bir alanda kendini gösterebileceği, daha doğrusu biz öyle fırsatlar yaratıyoruz, bu fırsatları sunuyoruz öğrencilere. Bir öğrenci spor veya başka alanlarda başarılı olabilir, tabi ki akademik süreci de bizim için önemli” diyerek konuşmasını bitirdi.

Bu sene eğitimlerine şimdiki mevcut binada başlayacak olan TAKEV, 2019-2020 eğitim yılında Bitez Mahallesinde bulunan 8 dönümlük arazi içinde 4 dönüm üstüne yapılacak yeni kampüs binasında eğitim vermeyi sürdürecek. Şimdiki eğitim binası da Bodrum’da olmayan ve ihtiyaç olan Fen Lisesi olarak eğitim verecek.

Haber-Fotoğraf : Uğur Yurtsev

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ