logo

25 Ağustos 2017

MAURİCİO VALLİNA GÜMÜŞLÜK’TE KÜBA RÜZGARLARI ESTİRDİ

Kendi kuşağının en ilginç piyanistlerinden ve klasik müzik otoritelerinin, özgün yeteneğine dikkat çektiği Mauricio Vallina, “Cuba Clàsica” adı altında topladığı repertuarla Gümüşlük’te festival sahnesinde idi. DenizBank’ın ana sponsorluğunda devam eden 14. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, ‘Taşta’ konserleri serisinde Kübalı piyano virtüözü Mauricio Vallina’yı antik taş ocağının büyülü atmosfersinde Bodrumlu sanatseverlerle buluşturdu.

The Guardian Gazetesinin “Kesinlikle kendisinden çok daha fazlasını duyacağımız görkemli bir doğaçlamacı piyanist” diye bahsettiği Mauricio Vallina kuşağının en ilginç piyanistlerinden biri olarak ifade ediliyor. Bosch’un etkinlik sponsorluğuyla sahne alan Mauricio Vallina, dünyanın en önde gelen piyano virtüözlerini sahnesine konuk eden Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin özel konuklarından biriydi.

Vallina, “Cuba Clàsica” ile izleyiciyi fethetti

Kübalı piyanist Mauricio Vallina’nın, “Cuba Clàsica” başlığı altında topladığı; Kübalı bestecilerin eserlerinden ve Küba müziği formlarında bestelenmiş eserlerden oluşan seçki, izleyici için nadir rastlanır bir repertuar olma özelliğini taşıyordu.

İzleyicinin kalbini ilginç repertuarının yanı sıra piyanodaki üstün performansıyla da fetheden Vallina, festival sahnesinde Küba rüzgarları estirdi. Sanatçı, geceye ABD’li besteci Louis Moreau Gottschalk’ın, “Souvenir de l’Havane. Grand caprice de concert op. 39” adlı eseriyle başladı. Ardından Kübalı besteci Manuel Saumell’in, “Doce contradanzas” adlı eserini seslendiren Vallina, bu eserden sonra çağdaş İspanyol bestecilerden Ernesto Halffter’in, “Habanera”sını ve sonrasında da yine bir Kübalı besteci olan Ignacio Cervantes’in, “Doce danzas” adlı yapıtını seslendirdi. Mauricio Vallina, gecenin ikinci yarısına 20. yy’ın en önemli Fransız bestecilerinden Claude Debussy’nin “Prélude “La puerta del vino” (Habanera)” adlı eseriyle başladı.  Ardından çağdaş Kübalı besteci Ernesto Lecuona’nın, 3 eseriyle izleyici karşına çıkan Vallina, bestecinin şu eserlerine yer verdi: “Tres danzas cubanas”, “Suite afrocubana” ve “Cuatro danzas cubanas”. Sanatçı geceyi, Kübalı besteci Gonzalo Roig ve geçtiğimiz yıllarda kaybettiğimiz çağdaş Kübalı kadın besteci ve piyanist Zenaida Manfugas’ın imzasını taşıyan, “Contradanza de la zarzuela “Cecilia Valdés” adlı eserle sonlandırdı. İzleyicinin büyük beğenisini toplayan Mauricio Vallina, uzun süre ayakta alkışlandı. Bis yapmak için tekrar sahneye gelen sanatçı, Bodrumlu sanatseverler için iki eser daha seslendirdi.

‘Nadir bulunan müzikal kişilik’
Muazzam ifade gücü ve göz kamaştırıcı renk yelpazesiyle Vallina, müzik çevrelerince ‘nadir bulunan müzikal kişilik’ olarak ifade ediliyor. Sanatçı, tanınmış klasik eserlerin yanı sıra keşfedilmemiş eserleri ortaya çıkarması ve yorumlamadaki gücüyle de her zaman ilgi çekici bir piyanist olarak tanımlanıyor. Bach’tan çağdaş eserlere geniş bir yelpazede icra ettiği repertuarın yanı sıra Vallina, Kolombiyalı kompozitör Arturo Cuellar gibi müzisyenlerin kendisine adadığı eserlerin de dünya prömiyerini yaparak dikkat çekmiş. 2013 yılında Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin programında yer alan Mauricio Vallina, izleyicinin unutamadığı bir de konser vermişti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ