logo

29 Ağustos 2017

EFSANE GİTARİST EGBERTO GİSMONTİ GÜMÜŞLÜK’TE KONSER VERDİ

DenizBank ana sponsorluğunda devam eden 14. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında iki konser vermek için Bodrum’a gelen Brezilyalı gitarist, piyanist ve kompozitör Egberto Gismonti, festival merkezindeki Toprak Ev’de verdiği konserde hayranlarıyla buluştu. Uludağ Premium sponsorluğunda Türkiye’ye davet edilen Egberto Gismonti, geçtiğimiz akşam festival sahnesinde bir gitar resitali verdi. Sanatçı, bir sonraki gün 28 Ağustos Pazartesi akşamı ise saat 21:15’te antik taş ocağında izleyicinin karşısına piyanoyla seslendireceği eserlerle çıkacak.

Müzik serüveni beş dönemle ifade edilen Egberto Gismonti, Gümüşlük’te festival sahnesinde klasikleşmiş eserlerinden oluşan bir seçkiyle hayranlarının karşısında idi. Festival takvimi belirlendiğinden beri hayranları tarafından ilgiyle beklenen Brezilyalı virtüöz Egberto Gimonti, Gümüşlük’te yıldızların altında verdiği konserde, kendi bestelerinden oluşan ve Brezilya müziğini en iyi yansıtacak eserlere yer verdi. Daha önce de Türkiye’ye geldiğini söyleyen Gismonti, Türk insanını çok sıcak ve samimi bulduğunu ve kendini evinde hissettiğini belirterek, “çok güzel bir festival, mekan ve atmosfer gerçekten çok etkileyici, düzenleyenleri tebrik ediyorum” dedi. Türkiye’yi ilk defa 1980’de ziyaret eden Egberto Gismonti, daha sonra 1997’de 7. Uluslararası Ankara Caz Festivali kapsamında bir de konser vermişti.

Yoğun ilgiyle geçen konserin sonunda festival alanını dolduran izleyiciler, Brezilyalı virtüöz Egberto Gismonti’yi ayakta alkışladı. Bodrumlu sanatseverlerin isteği üzerine tekrar sahneye gelen Gismonti, bis yaparak geceyi sonlandırdı.

Sayısız müzisyene ilham kaynağı oldu

Hem gitar hem de piyanoda bir virtüöz olarak kabul edilen Egberto Gismonti, Brezilya yerli halkının geleneksel müziği ve klasik müzik dünyasında, öncüsü Heitor Villa-Lobos’un açtığı yolda eserler veren bir sanatçı olmakla birlikte usta bir doğaçlamacı olarak döneminin sayısız müzisyenine ilham kaynağı olmuş bir müzisyen. Gismonti, gitara getirdiği yenilik ve çalış tekniğiyle de öne çıkan bir sanatçı; altı telli gitarla yetinmeyerek, 10 telli hatta 14 telli gitarlar tasarlayarak ve enstrümanın olanaklarını genişleterek, gitar klavyesini, piyano klavyesi gibi kullanır. Bu teknik, birden fazla kişinin aynı anda çaldığı izlenimi yaratır. Sanatçının, çarpıcı tekniği neredeyse bir orkestranın tüm renklerini içinde barındırır niteliktedir.

70 yılda 70 albüm
Aralık ayında 70 yaşına basacak olan Egberto Gismonti’nin bugüne kadar yayınlanan 70 civarındaki albümü bulunuyor. Dünya çapında sayısız konserler veren Gismonti, ülkemizde daha çok Saksofoncu Jan Garbarek ve Kontrbasçı Charlie Haden’la birlikte oluşturdukları trio ile ve Brezilyalı perküsyon ustası Nana Vasconcelos’la yaptıkları çalışmalarla tanınıyor. Sanatçının ayrıca en önemli toplularının arasında yer alan Academia de Danças’ın yanı sıra Hermeto Pascoal, Elis Regina, John Mc Laughlin ve Alexandre Andrés gibi sanatçılarla da farklı projelerde kayıtları ve konserleri bulunuyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ