logo

31 Ağustos 2017

GÜMÜŞLÜK’TE DEREK GRİPPER’LA AFRİKA SENTEZLERİ

DenizBank ana sponsorluğunda düzenlenen 14. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, Güney Afrikalı gitarist Derek Gripper’ı Gümüşlük sahilindeki Toprak Ev’de gitar tutkunlarıyla buluşturdu. Uludağ Premium’un sponsorluğunda bu yıl Suda/Kumda Konserleri serisinde Bodrumlu izleyicinin karşısına çıkan Derek Gripper, genç nesil gitar virtüözleri arasında durmak bilmeyen yaratıcılığı ve müzikteki etnik arayışlarıyla dikkat çekiyor.

Müzik otoritelerinin “Genç Capetown’lı gitarist dünyanın en iyileri arasında dikkat çekiyor” yorumunu yaptığı ve kendisinden övgüyle bahsettiği Gripper, Afrika’nın geleneksel müziğine yeni ve heyecan verici bir boyut katarak, dünyanın birçok yerinde solo veya farklı kültürlerden müzisyenlerle konserler verdi. 2013’de 10. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin konuğu olan Gripper, Gitarist-Besteci Carlo Domeniconi ile birlikte antik taş ocağında bir konser vermişti. Geçtiğimiz yıl da festivale konuk olan sanatçı Kumda Gitar serisi kapsamında unutulmaz bir konser vermişti.

30 Ağustos Zafer Bayramını kutladı

Konser öncesinde İzleyicilerin, 30 Ağustos Zafer Bayramını kutlayan Derek Gripper, “Bugünün sizler için önemini çok iyi biliyorum. Hepinizin ve tüm Türk halkının bayramını içtenlikle kutluyorum” dedi. Festival Sanat Danışmanı Piyanist Gülsin Onay ise yaptığı konuşmada, “Türk Milletinin30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun, Aydınlık yarınlar diliyorum” dedi.

Afrika müziğinden örnekler sundu

Bu yıl Mart ayında, İngiliz multi enstrümantalist Tunde Jegede ile “Mali in Oak” adlı ortak bir albüm yayınlayan Gripper, bu albümde yer alan “Tutu Jara” adlı bir Mali geleneksel müziğini kendi düzenlemesi ile Gümüşlük’te seslendirdi. Gripper, konserde 2015 yılı çıkışlı “Libraries on Fire” albümünden “Duga”, “Salama”, “Maimouna” ve “Si Naani” gibi hayranlarının yakından tanıdığı, sevilen parçaların yanı sıra Afrika’nın en önemli müzisyenlerinin eserlerinden uyarladığı bir Afrika klasik gitar repertuarı yaratma projesi olarak 2012 yılında çıkardığı “One Night on Earth: Music from the Strings of Mali” adlı albümden “’56”, “Jarabi” ve “Tubaka” adlı eserlere yer verdi. Derek Gripper, Gümüşlük konserinde 2003’e kadar giden diğer çok sayıdaki albümünden de bazı eserleri ve Frank Sacko’dan “Jita”; J.S. Bach’tan, “Fuga” ve Salif Keita’dan “Folon” adlı parçaların düzenlemelerini izleyici ile paylaşmayı da ihmal etmedi.

Müziğinin ham maddesi Afrika

Güney Afrika müziğini yeniden biçimleyen ve birçok çığır açan albümler yayınlayan Gripper, özellikle Alex van Heerden ile yaptığı düşsel “Sagtevlei” albümünden sonra farklı bestecilerin müziğini de repertuarına dahil etmeye başladı. Bu proje kapsamında Gripper, önceki günlerde iki ayrı konser vermek için Gümüşlük’e gelen Brezilyalı virtüöz Egberto Gismonti’nin müziğinin kaydı olan “The Sound of Water” adlı albümle, 2012 yılında En İyi Klasik ve Enstrümantal Albüm dalında Güney Afrika Müzik Ödülünün sahibi oldu. Olivier Messiaen’ın çok katmanlı müziği, Steve Reich’in Afrika’dan etkilenmiş yapısallığı, J.S. Bach’ın müziğinin gitar için uyarlamaları, Cape Town’lı caz trompetçisi Alex van Heerden’le yaptığı Günay Afrika müziği çalışmaları, sanatçının müzik kariyerinde önemli kilometre taşları arasında gösterilir..

Gripper’ın, Mali kora sanatçısı Toumani Diabate’nin kora adlı enstrüman için yazılmış olağanüstü karmaşık bestelerini, orijinal icraların tek bir notasını atlamadan altı telli gitarda çalmayı başarmış olması Afrika müziğinde bir çığır olarak görülür. Derek Gripper, müzik kariyeri boyunca Hollanda, Danimarka, İngiltere ve İrlanda, İsveç Almanya, İsviçre, Brezilya, Hindistan, Namibiya, Zimbabve ve Güney Afrika’nın her yerinde solo konserler verdi; Xhosa icon Madosini, tabla ustadı Udai Mazumdar, Güney Afrikalı trompetçi/besteci Alex van Heerden, Güney Afrikalı kontrbasçı Brydon Bolton, spontane çello ve performans sanatçısı Francois LeRoux (TheHa!Man), Güney Afrikalı trompetçi Marcus Wyatt, Gallerli gitarist Gerard Cousins, ve sekiz telli gitar üstadı İrlandalı Redmond O’Toole gibi isimlerle çalıştı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ