logo

05 Eylül 2017

BODRUM’DA 2017-2018 ADLİ YIL AÇILIŞI YAPILDI

Bodrum’da Adli Yıl açılışı dolayısıyla tören düzenlendi. Adliye önünde yapılan törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Törene Bodrum Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Barış Duman, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Adnan Kahraman, Muğla Barosu Bodrum İlçe Temsilcisi Avukat Cavidan Karaöz Özyiğit, Hakimler, Savcılar, Avukatlar ve adliye personeli katıldı.

Adli Yıl açılışı dolayısıyla düzenlenen törende il konuşmayı yapan Muğla Barosu Bodrum Temsilcisi Avukat Cavidan Karaöz Özyiğit,“2017-2018 Adli Yıl Açılış Töreninde sizlerle bir arada olmaktan onur duyuyor, Muğla Barosu olarak, hepinize hoş geldiniz diyerek saygı ile selamlıyorum. Geçmiş yıllarda kaybettiğimiz, meslek büyüklerimizi, fedakâr meslektaşlarımızı, hain terör saldırıları sonucunda yaşamını yitiren yargı şehitlerimizi, güvenlik güçlerimizi, vatandaşlarımızı saygı ve rahmet ile anıyorum. Bu vesile ile Milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutluyor, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran ve bizlere emanet eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile aziz şehitlerimizi şükran ve minnet duygularımla anıyorum” dedi.

Özyiğit, Türkiye’de adalete olan güvenin her geçen gün azaldığını da savunarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her sene adli yılı açılışında özeleştirilerimizi yaparak aksaklıklarımızın giderilmesini temenni etmek adet haline gelmiştir. Her geçen gün Adalete olan güvenin azaldığını üzüntüyle tespit etmekteyiz. Bu konuda yargının içinde yer alan tüm unsurlar olarak hepimizin sorumluluğu bulunmaktadır. Bu sorumluluğu kabul ederek kaybolan güveni yeniden kazanmak için azami çaba sarf etmek tarihi görevimiz olmalıdır. Demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü, kuvvetler ayrılığı gibi evrensel ilkelerin, gerçek anlam ve içerikleri ile uygulanması konusunda Türk Yargısına büyük sorumluluk düşmektedir. Demokratik sistemi benimsemiş, temel hak ve özgürlüklere en üst düzeyde önem vermiş ülkelerde, bazı sistem farklılıkları olsa da, kuvvetler ayrılığı, yargı bağımsızlığı, hukukun üstünlüğü ve hukuk devleti ilkelerinin, bütün kurum ve kuralları ile tartışmasız bir biçimde yerleştiği ve yargı erkinin hak ettiği imkân ve saygınlığı kazandığı çok belirgin bir biçimde gözlemlenmiştir. Yargının, siyasal gücü elinde bulunduran her kim olursa olsun, yasama ve yürütme organı başta olmak üzere, tüm güç odakları karşısında bağımsız olması hukuk devletinin değişmez ilkesidir. Bağımsız yargı, hukuk devletinin olmazsa olmaz koşullarının başında gelir. Kişi hak ve özgürlüklerinin temel güvencesi bağımsız yargı yoksa, hukuk devletinin varlığından söz edilemez. Adli kalitenin sağlanması bakımından önemli bir faktör de hiç şüphe yok ki hukuk eğitimidir. Hukuk fakültelerinin sayısında son yıllarda yaşanan olağanüstü artış, adli kalitenin sağlanması bakımından önemli bir risk oluşturmaktadır. Temennimiz şudur ki, hukuk eğitiminde farklılıkların giderilmesi, kaliteli hukukçuların yetişmesi için, mutlak surette meslek içi eğitimlerin verilmesi gerekmektedir. Bir başka önemli konu ise, toplumda her geçen gün artan, hemen hemen her gün medyada yer alan, çocuk suçluluğu ve çocuk istismarıdır. Bu konuda, toplum ve devlet olarak sorumluluklarımızın farkında olmalı ve mutlak surette çocuklarımızı korumalıyız” şekkinde konuştu.

Türkiye’de tartışma konusu olan müftülüklere nikah kıyma yetkisinin verilmesini öngören kanun tasarına da değinen Av. Cavidan Karaöz Özyiğit konuşmasını şöyle noktaladı:

“Bunun yanında, dünyada olduğu gibi ülkemizde kanayan başka bir yara ise, cinsiyet ayrımcılığı ve kadına yönelik şiddettir. Henüz, kadına yönelik şiddet ortadan kaldırılamamış ve cinsiyet ayrımcılığı devam etmekteyken, kısa bir süre önce tartışmaya açılan, müftülüklere nikah kıyma yetkisinin verilmesini öngören kanun tasarısını, üzüntü ve kaygıyla karşıladığımızı da ifade etmek istiyorum. Bu kanun, laiklik ilkesine ve kadın haklarına kesinlikle aykırıdır. Bu düzenleme, sadece kadınlara ayrımcılıkla kalmayıp, müftüye nikah kıydıranlar ve belediyeye nikah kıydıranlar diye toplumu da bölecek bir düzenlemedir. Bunun bir ilerisinde ise, müftülere nikah kıydıranların ne kadar dindar, belediyelere nikah kıydıranların ise ne kadar dinsiz olduğu teması işlenecektir. Bu yanlıştan dönülmelidir. Özlemimiz; olması gerektiği gibi, siyaset yapmayan ve siyasetten emir ve talimat almayan; bağımsız, tarafsız ve toplumda güven duyulan bir yargı sisteminin devam etmesidir. Yeni adli yılın, ülkemize hayırlı olmasını temenni eder, açılışa katılan konuklarımıza ve meslektaşlarımıza saygılar sunarım”

Bodrum Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Barış Duman ise 30 ağustos Zafer Bayramı ve Kurban Bayramını kutlayarak başladığı konuşmasında,”Hep birlikte yeni adli yılın açılışını kutluyoruz. 2017-2018 adli yılının gerek milletimiz, gerekse adaletin tesisine çalışan bizler için sağlık, huzur ve başarıyla geçmesi en büyük temennimiz. 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası FETÖ unsurlarının ayıklanması ve de yürütülen çok nitelikli soruşturmalarla toplumsal barışın teminatı olan hakim ve savcılar, birlik ve beraberlik içerisinde, milletimizin, yargı etkin olan güvenini arttırmak için mesai mevhumu bilmeksizin, var gücüyle çalışmaktadır. İnsanın olduğu her konuda hata olabilir. Ancak gönül rahatlığıyla paylaşmak isterim ki, Bodrum adliyesinde görevli tüm hakim ve savcılarımızın tek niyeti; adalet beklentisine hızlı, tarafsız ve bağımsız, en hukuki şekilde yanıt vermektir. Bodrum ilçesinin her geçen sene artan nüfusuna bağlı olarak; adliyemizin tüm birimlerinde iş sayısı ve niteliğinde de belirgin bir artış olmuştur. Örneğin, savcılık bazında bir önceki yılın aynı döneminde 9063 suç soruşturmasına bakılmışken; bugün itibariyle bu sayı 9980’e ulaşmıştır” dedi.

Bodrum Adliyesi’ne yapılacak ek bina ve Mumcular Mahallesi’ne inşa edilecek ceza infaz kurumu hakkında da bilgiler veren Dr. Duman, şu sözlerle konuşmasını tamamladı.

“Bodrum Adliye Teşkilatına ilişkin olarak, 2014 yılında Ağır Ceza Merkezi olması, 2015 yılı başında 1. Bölge oluşu, 2015 yılı sonunda yeni lojmanların alımının ardından, Mumcular Mahallesi’nde Bodrum Yüksek Güvenlikli Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumunun ihalesinin yapıldığı ve bu yıl içerisinde başlanılacak yapımı sonrasında, muhtemelen 2019 yılı içerisinde faaliyete geçecegini, ek adliye binasının 2017 yatırım programına alındığı ve yoğun bir şekilde ilgili Bakanlık birimleriyle yazışmalarının devam ettiğini paylaşmak isterim. Bodrum yargı teşkilatlanmasının ötesinde, bölgesi için de çok önemli olan bu yatırımlar, çalışan kamu personeli sayısını da doğal olarak arttıracak ve önümüzdeki 20 yıllık ihtiyaca da çok rahatlıkla yanıt verecektir. Adalet Bakanlığımıza Bodrum’a sağladığı bu önemli kazanımlar nedeniyle, şükranlarımızı arz ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle, Görevi başında şehit düşen meslektaşlarımızı rahmetle yad ederken, Yeni adli yılın hepimize hayırlı ve uğurlu olmasını diler; saygılarımı sunarım”

Çelenk sunumu ve konuşmaların ardından tören, hatıra fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ