logo

28 Eylül 2017

ALEVİ VE SÜNNİ VATANDAŞLAR BİRLİKTE ORUÇ AÇTI

Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği tarafından, Konacık’ta bulunan dernek merkezinde Muharrem Ayı oruç açma etkinliklerinin 5. gününde verilen yemeklerde alevi ve sünni vatandaşlar birlikte oruç açtı.

Dernek merkezinde düzenlenen iftar yemeğine CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban, CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen, CHP Muğla İl Gençlik Kolları Başkanı Tufan Erkan Yakar, CHP Bodrum İlçe Kadın Kolları Başkanı Emel Çakaloğlu, CHP Bodrum İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, partililer, Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği Başkanı Cem Yalçın, Alevi dedesi Mustafa Eyidoğan, dernek üyeleri ile alevi ve sünni vatandaşlar katıldı.

Hz. Muhammed’in gözbebeği olan torunu, İmam Hüseyin’in susuz bırakılması ve 72 can yoldaşı ile Yezit ordusu tarafından katledilmesi sonucu, İslam Tarihinin en acı günü olan Kerbela  Olayı nedeniyle, 12 Muharrem ve Yası matem orucu olarak günümüze kadar gelen Muharrem Ayı etkinlikleri çerçevesinde Bodrum Alevi  Bektaşi Kültür Derneği tarafından geleneksel hale gelen oruç açma yemekleri dernek merkezinde düzenleniyor.

Yas-ı Matem orucunu dernek üyeleri imece usulü ile hazırladıkları yemeklerle karşılarken 5. gün verilen yemeği CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban ve CHP Muğla İl Gençlik Kolları Başkanı Tufan Erkan karşıladı.

Yoğun bir katılımın gerçekleştiği oruç açma yemeğinin sonunda Bodrum’da kurulduğu günden bu yana devam eden etkinlikte bir araya gelen dernek üyeleri ve partililer, oruç açmanın yanı sıra Alevi dedesi Mustafa Eyidoğan ile dernek üyesi ve antropolog-yazar Hasan Harmancı’dan Alevilik ile ilgili söyleşiye katılıp, bilgi alıyorlar. Söyleşilerin soru cevap şeklinde yapıldığı etkinlikte Alevi olmayan vatandaşlar da gelip yemek yiyebiliyorlar.

12 gün boyunca tutulan yas orucunun ardından 8 Ekim 2017 Pazar Günü dernek merkezinde aşure dağıtılacak.

Share
#

SENDE YORUM YAZ