logo

28 Eylül 2017

KARMA SERGİ HALKOYUNU GÖSTERİSİYLE AÇILDI

Gelengül Alkan ve Hasan Şimşek’in karma sergisi Trafo Bodrum Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi’nde açıldı.

Muğla Vali Yardımcısı Bayezit Bestami Alkan’ın eşi Gelengül Alkan’ın mozaik ve resim sergisi ile Hasan Şimşek’in “Yanık Olur Efelerin Yüreği; Çiçek Başlı Kadınların Öyküsü” adlı ahşap ve kayrak taşı üzerine resim sergisi Bodrum’da açıldı. Halkoyunları gösterilerinin de yapıldığı açılışa Muğla Vali Yardımcısı Bayezit Bestami Alkan, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz ve eşi Cihan Yılmaz’ın da aralarında olduğu davetliler katıldı. Eserler davetlilerin beğenisini kazandı.

Sergisinde Muğla’nın yerel kültürünü yansıtmaya çalıştığını anlatan Hasan Şimşek, basın mensuplarına yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Efeler hep aklımıza güvenilir insanlar olarak gelir. Dağa çıktığı zaman özlemi, hasreti olan insanlar. Bu dağdaki efelerin yolunu gözleyerek yaşlanan kadınlarımızın öyküsü. Çiçek başlı, kavuşamayan kadınların öyküsü. Konumuz Muğla’nın kadını ve erkeği, kullandığımız malzeme yerel malzeme; 150–200 yıllık zeytin ve çam ağaçlarını kullandım ve bir buçuk milyon yılda oluşan Muğla’nın kayrak taşlarını kullandım. Burada 27 tane eserim var. Hem heykel etkisini hem de resim ve rölyef etkisi var.”

Gelengül Alkan ise çocukluğundan beri resim sanatına ilgi duyduğuna işaret ederek şu bilgileri verdi:

“İlk bu işe başladığımda ağırlıklı olarak kara kalem ve renkli kalemlerle başladım. Daha sonra suluboyaya döndüm. Antep’te bulunduğum 3 yıllık süre boyunca da mozaik çalışmalarına başladım. Bu sergide de farklı konuları yansıtmaya çalıştım. Eşimin görevi gereği Türkiye’nin farklı yerlerini gezdiğim için, gittiğim her yerden bir şeyler kaptım. Mesela Ege’ye geldiğimde efeleri çalıştım. İzmir’de Şirince’yi çalıştım. Burada şu anda 16 eserimi sergiliyorum” dedi.

Sergi 30 Eylül tarihine kadar gezilebilir.

Share
#

SENDE YORUM YAZ