logo

24 Ekim 2017

CHP’Lİ DEMİR’DEN SORU ÖNERGESİ

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya  İstifası İstenen Belediye Başkanları Hakkında Yazılı Soru Önergesi Verdi

Demir; ‘’Metal yorgunluğu, FETÖ iddiaları, AKP’de rahatsızlık yaratan uygulama ve açıklamaları nedeniyle 10-15 belediye başkanının istifasının istendiği basında yer almakta ayrıca 15 Ekim tarihli Sabah gazetesinde yer alan, Zübeyde Yalçın imzalı, “Ak Partide Teşkilatlar ve Belediyeler Masaya Yatırıldı” başlıklı habere göre, ”istifa etmeyenler görevden alınacak”. Söz konusu habere göre, kendiliklerinden görevden ayrılmayan belediye başkanları, İçişleri Bakanlığınca açılan soruşturmalar yoluyla görevlerinden alınacaklarmış ,aynı şekilde Yeni Şafak gazetesi yazarı Hasan Öztürk, istifası beklenen Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’le ilgili “İçişleri Bakanlığı’nın elinde dosyalar çok!” iddiasını ortaya atmıştır. Gerek Hükümet yetkilileri gerekse ilgili bakanlıktan, söz konusu haberlerle ilgili olarak yapılmış herhangi bir açıklama olmamıştır’’ dedi.

Demir, Soylu’ya önergesinde cevaplaması istemiyle şu soruları yöneltti :

  1. İçişleri Bakanlığının elinde bulunduğu söylenen dosyalar gerçekte var mıdır? Eğer bu dosyalar Bakanlığınızın elinde varsa, bu güne kadar niçin Belediye Başkanları hakkında bir işlem yapılmamıştır?
  2. Delilleri karartma suçu işleyenler hakkında cezai yaptırım uygulanacak mıdır?
  3. Göreve getirip Belediye Başkanlarını denetlemeyenler, suçunu örtenlerle ilgili yasal bir işlem yapılmış mıdır?
  4. Söz konusu haber doğru değilse, yanlış haber yapanlar hakkında cezai yaptırım uygulanacak mıdır?
  5. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, Düzce Belediye Başkanı ve Niğde Belediye Başkanlarının görevlerinden istifa etmelerinin gerekçesi nedir?
  6. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, Düzce Belediye Başkanı ve Niğde Belediye Başkanlarında olduğu gibi istifaları kendi isteğiyle gerçekleşen Belediye Başkanlarının yolsuzluk dosyalarının akıbeti ne olmuştur?
  7. Basında geçen haberler doğrultusunda İstifa etmeyen Belediye Başkanları hakkında İçişleri Bakanlığı, suç örgütleriyle bağlantı, yolsuzluk vb sebeplerle bunları görevden alacak, yani yolsuzluk yapan veya suç örgütleriyle bağı olduğu bilinen belediye başkanlarıyla ilgili adli ve idari süreç işlenecektir. Adalet Bakanlığınca görülmesi gereken bu süreci Bakanlığınız mı üstlendi?

Share
#

SENDE YORUM YAZ