logo

29 Ekim 2017

ATATÜRK HAYRANI GAZETECİDEN SERGİ

Bodrum’da yaşamını sürdüren ve 51 yıldır Atatürk fotoğrafları biriktiren gazeteci Güngör Dalay, 150 Atatürk fotoğrafından oluşan sergi açtı.

Bodrum da gazeteci Dalay, her yıl özel günlerde açtığı Atatürk fotoğrafları sergisini, 29 Ekim Cumhuriyetin Bayramında Bodrum Belediyesi Hakan Aykan Sanat Galerisinde açtı.

Açılış törenine, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı. Kaymakam Yılmaz’ın açtığı sergiyi, vatandaşlar da ilgi ile inceledi.

Kaymakam Yılmaz, Güngör Dalay’ın Atatürk fotoğrafları konusunda ciddi birikiminin olduğunu ve bu fotoğrafları da burada sergilediğini söyledi. Yılmaz, sergiyi bir dahaki sefere resmi etkinlikler çerçevesinde değerlendirmek istediklerini söyledi.

Güngör Dalay da 51 yıldır biriktirdiği fotoğraflardan oluşan sergiyi hazırladığını anlattı. Atatürk hayranlığının çocukluktan geldiğini belirten Dalay, “Bütün Atatürk fotoğraflarını, hatta bende olmayanları da toplayıp bu sergiyi hazırladım. Sergim 150 fotoğraftan oluşuyor. Bu fotoğrafların saklaması çok güç.” dedi.

Fotoğrafların rutubet ve nemli havadan etkilenmemesi için ayrı bir çaba harcadığını ifade eden Dalay, “Fotoğrafların zarar görmemesi için tuttuğum evimi bile geniş tutuyorum. Bu fotoğrafların bozulmaması için ayrı bir çaba sarf ettim. 50 yıldır bu fotoğrafları bu şekilde korudum. Bu fotoğrafları Atatürk kataloglarından da topladım ve çoğalttım. Daha önce İçişleri Bakanlığında çalıştığım zamanlarda temin ettiğim fotoğraflar da var. Ankara’da da çalıştığım için Atatürk ile ilgili ne fotoğraf varsa topladım ve bu sergiyi hazırladım.” diye konuştu.

Dalay, serginin 3 gün boyunca gezilebileceğini sözlerine ekledi.

Sergide yer alan 150 Atatürk fotoğrafından dileyen satın alabilecek. Sergide satılacak fotoğrafların gelirleri Bodrum Yahşi Özel Eğitim Uygulama Okuluna bağışlanacak.

Zeki Özkeskin

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ