logo

01 Kasım 2017

5. ERKAN DÜLGEROĞLU SANAT ÇALIŞTAYI BAŞLADI

BLUART Dijital Dekorasyon ana sponsorluğundaki 5. Erkan Dülgeroğlu Sanat Çalıştayı, Bodrum Sağlık Vakfı Gamze Çarmıklı Sanat Atölyeleri’nde sanatçıların katılımıyla başladı.

Bu yıl yapılacak olan çalıştayda seramik başta olmak üzere tekstil ve özgün baskılar yapılacak. Bu baskıların porselen ürünleri üzerinde farklı tasarımlar geliştirilebilmesi adına, seramik sanatçılarının yanı sıra, tekstil tasarım, grafik tasarım, çini tasarım ve özgün baskı konularında çalışan deneyimli tasarımcı ve sanatçılardan yararlanılacak.

Çalıştayda sanatçılar ana teması Deniz, Bodrum ve Mitoloji olan tasarımlarını önceden tasarlayacaklar ve burada o tasarımlarını porselen ürünler ve diğer yüzeylerde kullanacaklar. Bu süreçte Çalıştay içerisinde Bodrum Sağlık Vakfı bünyesindeki engelli bireylerde yer alarak kendi tasarımlarını porselene aktaracaklar. BSV Atölyesinde çalışan engelli bireylerin de daha önceden üretmiş oldukları ürünlerin fotoğraflarından baskılar yapılacak.

Özgün baskılarda Bristol kâğıdı kullanılacak olan çalışmalarda, fırınlama ve sergileyebilmek açısından porselen ürünler çalıştayın ilk günlerinde hazırlanacak. Karolardan büyük panolar üzerine tasarım yapılarak bu tasarımlarda vakıf yararına satılacak.

Gün boyu süren seramik ve özgün baskı tekniği çalışmalarının ardından Seramik hocası Tarık Kartal, Bodrum Sağlık Vakfı Psikoloğu Bilge Aktaş ve çocuk gelişim uzmanı Alev Karaman “Bodrum Sağlık Vakfı Seramik Atölyesi ve Engelli Bireylerle Seramik Üretimi” konulu sunum,  daha sonra Yrd. Doç. Dr. Elif Aydoğdu Ağatekin’in “Seramik Sanatında Yeni ve Alternatif Biçimlendirme Yöntemi Olarak Aşındırıcı Su Jeti Kullanımı” konulu sunum yapıldı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ