logo

09 Kasım 2017

BÜYÜKŞEHİR BODRUM’UN İÇME SUYU HATLARINI YENİLİYOR

Muğla Büyükşehir Belediyesi Bodrum İlçesinin en önemli sorunlarından biri olan “içme suyu hatları” probleminin çözümü için harekete geçti. MUSKİ Genel Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı çalışmalar sonucunda bölgedeki içme suyu hatlarının yenileme çalışmaları başladı.

Yıllardır çözüm bulunamayan Muğla’nın Bodrum ilçesindeki “içme suyu hatlarındaki” probleminin ortadan kaldırılması için Muğla Büyükşehir Belediyesi harekete geçti. İlçedeki hatların çaplarının yetersiz olması ve kullanılan boruların coğrafi koşullara uygun olmaması nedeniyle, hatlar üzerinde neredeyse her gün arızalar meydana geliyordu. Bu arızaların tamir edilmesi sürecinde ise İlçede uzun süreli su kesintileri yaşanmaktaydı. Bu nedenle Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürlüğü ekipleri, hat yenileme çalışmalarını başlattı.

12 Bin 700 Metrelik Modern Hat Yapılıyor

Mumcular Mahallesinden, Bodrum’u besleyen ana içme suyu deposuna kadar giden 12 bin 700 metrelik hattın yenilenmesi için yüklenici firma tarafından çalışma başlatıldı. Eski tip içme suyu hatlarının daha modern borularla değiştirileceği çalışmanın yaklaşık 8 ayda tamamlanması planlanıyor.

4 Yeni Kaynak Sisteme Dâhil Edilecek

Hat yenileme çalışmasının yanı sıra Mumcular bölgesinde bulunan dört adet yeni içme suyu kaynağı da şebekeye dâhil edilecek. Bu şekilde saniyede yaklaşık 100 litre su elde etmeyi planlayan ekipler Bodrum İlçesine ek kaynak sağlamayı amaçlıyor. MUSKİ Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre; yeni yapılacak hatların saniyede bin litre su taşıyabilecek kapasitede olduğu vurgulanırken yeni su kaynaklarının sisteme dâhil edileceği ve mevcut kaynaklarda da iyileştirme işlemleri yapılacağı belirtildi. Ayrıca yeni içme suyu kaynağı araştırmaları da devam ediyor. “Yapılacak olan yeni hatlar sayesinde meydana gelen arızalar ve dolayısıyla her gün ortaya arıza kaynaklı su kesintilerinin önüne geçilecek. Bunun yanı sıra mevcutta kullanılan çapları küçük hatlar daha büyük çaplı borularla değiştirilip İlçeye daha fazla su verilmesi sağlanacak. Böylelikle yeteri miktarda su bölgeye verilerek basınç sorunu ortadan kaldırılacak.”

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ