logo

22 Nisan 2018

AKUT SEMİNER BİRİMLERİ BODRUM’DA BİR ARAYA GELDİ

AKUT Arama Kurtarma Derneği, 25 farklı ekipten katılan Seminer Birimi gönüllüleri ile
21-22 Nisan tarihlerinde Bodrumda Dernek iç akreditasyon çalışmalarını gerçekleştirdi.

AKUT, Türkiye’nin en güvendiği kurumlardan biri olarak arama-kurtarma faaliyetlerinin yanı sıra sosyal sorumluluk anlayışıyla toplumu bilinçlendirme faaliyetlerimize de aralıksız olarak devam ediyor. Her yıl toplumu bilinçlendirmek ve afetlere karşı daha dayanıklı bir Türkiye yaratmak için 100 binlerce kişiye Temel Afet Bilinçlendirme ve Deprem Seminerleri veren AKUT, “Hayata Devam Türkiye” projesi kapsamında da Anadolu’yu gezerek 5 yılda 60.000 km yol kat etti ve 52 il, 174 ilçede 5.5 milyon kişiye “Deprem Bilinçlendirme” semineri verdi.

AKUT Seminer Birimi, 21-22 Nisan 2018 tarihlerinde Türkiye’nin farklı bölgelerinden 25 ekipten 120 seminer birimi gönüllüsü ile iç akreditasyon çalışması gerçekleştirdi. AKUT Bodrum ekibi ev sahipliğinde, Bodrum Doria Hotel sponsorluğunda AKUT Bodrum ve İstanbul ekiplerinin organize ettiği çalışmada seminer birimi 2 günlük eğitim ve sınav sürecinden geçti. Çalışmada Avrupa Birliği’nin Horizon 2020 Programı çerçevesinde finanse edilen uluslararası bir koordinasyon ve destek eylemi olan Kentsel Merkezlerde Afetlere Karşı Avrupa (EDUCEN) Projesi kapsamında işitme, görme ve bedensel engellilerin afet ve acil durumlarla ilgili hazırlıkları ve engellilerin afetlerde karşılaştıkları güçlükler AKUT Proje Koordinatörü Dr. Çağlar Akgüngör tarafından aktarıldı. Temel yangın ve yangına müdahale bilgileri Mahmut Çelik tarafından verildi. AFAD Muğla il Müdürlüğü’nden Eğitim Uzmanı Koray Ece, Türkiye’nin acil durum ve afet yapısı konularında bilgilendirme yaptı. Kocaeli Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nden Yar. Doç. Dr. Yıldız Öztan Ulusoy ve Doç. Dr. Esma Buluş Kırıkkaya’nın da afet eğitimleri ve iletişim konularında bilgilendirme yaptığı çalışmalarda acil durumlardaki yaklaşımlar incelendi.

AKUT, ülke genelindeki 27 ekibi ve 145 seminer birimi gönüllüsü ile farkındalık yaratmak ve toplumu bilinçlendirmek için çalışmalarına devam ediyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ