logo

30 Eylül 2018

METEOROLOJİ’DEN AÇIKLAMA: TROPİK FIRTINA ETKİSİNİ KAYBEDİYOR

Meteoroloji’den yapılan son açıklamaya göre, tropik fırtınanın etkisini kaybederek alçak basınç merkezine dönüştüğü belirtildi.

Meteoroloji’den yapılan açıklamaya göre, tropik fırtınanın (kırbaç fırtınası) hızı azalıyor. Orta Akdeniz’de Libya açıklarında oluşan tropik fırtınanın Yunanistan’ın güneyinden Ege Denizi üzerine hareket ettiği, burada şiddetini azaltarak alçak basınç merkezine dönüştüğü, sistemin hızının azaldığı bildirildi.

“YUNANİSTAN’DA ETKİLİ OLMAYA DEVAM EDİYOR”

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, “Orta Akdeniz’de Libya açıklarında oluşan tropik fırtına Yunanistan’ın güneyinden Ege Denizi üzerine hareket etti ve burada şiddetini azaltarak alçak basınç merkezine dönüştü. Alçak basınç merkezi halen Ege Denizi’nin batısında ve Yunanistan’ın doğu kıyılarında şiddetli yağış ve fırtınalarla birlikte etkili olmaya devam ediyor.”

“YAĞIŞLARIN BATI İLLERİNİ TERK ETMESİ BEKLENİYOR”

“Sistemin hızı azalırken Ege Denizi üzerindeki kuzeye doğru hareketini yarın akşama kadar devam ettirmesi tahmin ediliyor. Alçak basınç merkezine dönüşen tropik fırtına ile yurdun batı kıyı illerinde (Muğla, Aydın, İzmir, Balıkesir kıyı ilçeleri, Çanakkale ve Edirne ve İstanbul’da) bugün meydana gelecek yağışların metrekareye 50-75 kg civarında düşmesi bekleniyor. Yağışların aralıklarla yarın akşam saatlerine kadar devam etmesi ve akşam saatlerinden sonra batı kıyı illerini terk etmesi bekleniyor.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ