logo

18 Ocak 2019

ARAŞTIRMACI ERMAN OKAY’DAN, KAHVENİN KEÇİYLE BAŞLAYAN ÖYKÜSÜ

Televizyon dizileri ve filimlerden tanıdığımız Araştırmacı Erman Okay, Bodrum Yakaköy’de bulunan Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü’nde kahve üzerine bir sohbet gerçekleştirdi.

Dibeklihan’da bulunan Dibek Sofrası’nda gerçekleşen çok sayıda söyleşide Erman Okay, gündelik hayatımızın vazgeçilmezi olan kahvenin sunumu, farklı kültürlerde nasıl bir yere sahip olduğu, öğütülmesi, ikram edilmesi, fincanların özellikleri, dibek kahvesi, faydaları gibi birçok konuyu ele aldı.

Kahvenin ilk çıkışıyla ilgili bir sürü söylentiler olduğunu belirten Araştırmacı Erman Okay,”Bunlardan bir tanesi de bugünlerde Etiyopya denilen eski adı da Habeşistan da keçi çobanı bir delikanlı hergün ülkenin çeşitli yerlerinde keçilerini gezdirerek iyi beslemeye çalışıyor. Bir gece bir yerde konaklıyorlar. Çoban konakladıkları alanda keçilerin derli toplu ama yerinde duramadıklarını ve sürekli hareket halinde olduklarını fark ediyor. Uyumaya çalışıyor fakat keçilerin hareketliliği çobanı bir türlü uyutmuyor. Ertesi sabah kalktığında fark ediyor ki, keçiler orada bulunan bir ağacın kırmızı meyvelerini yedikten sonra bu hale geliyorlar” dedi.

Okay, o kırmızı meyvelerin aslında kahve tanecikleri olduğunu, kahve taneciklerinin ilk görünümünün kiraz tanesine benzediğini, üstündeki kabuğun kaldırıldığında içinden iki tane kahve çekirdeği çıktığını ve Etiyopya’dan Yemen’e, Yemen’den de bütün dünyaya yayıldığını, kahvenin şu anda irili ufaklı 60-70 ülkede üretildiğini, çok farklı içme biçimleri ve seremonileri olduğunu, bizim için kendi kahvemizin yani Türk Kahvesinin önemli olduğunu söyledi.

Yaklaşık iki saat süren “Kahve Üzerine Bir Sohbet” söyleşisi sonunda konuklara Menengiç ve harnut kahvesi tadımı da yapıldı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ