logo

13 Nisan 2019

İKİ YAKA BİR ARAYA GELİYOR

Geçtiğimiz sene Kumbahçe’de Halikarnas Ot Festivali adı altında ilk defa düzenlenen ve oldukça büyük bir ses getiren festival, bu yıl yeniliklerle düzenleniyor.

Bodrum Belediyesi’nin destekleriyle, Kumbahçe Mahalle Muhtarlığının ev sahipliğinde gerçekleşecek olan “Halikarnassos İki Yaka Kültür Festivali” oldukça kapsamlı bir içerikle, 20-21 Nisan tarihlerinde Bodrum Kumbahçe Sahili’nde gerçekleştirilecek.

Festivale ev sahipliği yapan Kumbahçe Mahalle Muhtarı Nil Taşkıran, geçtiğimiz seneye oranla daha kapsamlı ve daha dolu bir programla Kumbahçe Sakinlerini Bodrum’da yaşayan ve tatile gelenlerle buluşturacağını belirtirken, en önemli amaçlarının sezon öncesinde hazırlıklarını tamamlayan mekan sahiplerine, esnafa ve hepsinden önemlisi ev hanımlarının el emeği eserlerini tanıtarak, Bodrum Ekonomisine de canlılık katmak olduğunu söyledi.

Bundan böyle Kalıcı bir marka olmasını hedefledikleri festival için Nil Taşkıran şunları söyledi;

“Geçtiğimiz sene Halikarnas Ot Festivali olarak yaptığımız festivalimizi bu sene daha kapsamlı ve daha özel bir içerikle yeniden yapmak için organizasyon komitesi çalışmalarına başladı.

Biz geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu sene de, bu festivalin ev sahipliğini yapıyoruz. Öncelikle markalaşma yolunda daha kalıcı bir isimle yolumuza devam etmemiz gerektiği düşüncesiyle, Bu yıl “Halikarnassos İki Yaka Kültür Festivali” adı altında festivalimizi ikinci kez gerçekleştireceğiz. Aslında içeriğimiz geçen yıldan farklı değil. Kumbahçe, Girit’ten Bodrum’a gelerek yerleşik düzenlerini kurdukları bir bölge olduğundan, o güne özel Bodrum ve Girit Mutfağının yiyecekleri, her iki yakanın birbirlerinin kültürlerini tanıyabilecekleri, bu kültürü gelecek nesillere aktarmak, geçmişi yeni nesil ile paylaşmak üzere yola çıktık.

Festivali sadece insanların eğlenmesine, yeme-içmelerine yönelik bir çalışma içerisinde bulunmaktan kaçındık. Bu yıl da geçtiğimiz sene olduğu gibi, stantlarımızda el yapımı, ev yapımı ürünlere ayırdık. Deri çantalar, sandaletler, takılar, hediyelik eşyalar, giyim eşyaları gibi geniş bir yelpazede ele alınacak ürün gurubuna, Kumbahçe’li hanımlarımızın mutfaklarından çıkan orijinal tariflerden oluşan yiyecekler ve içecekleri de ekleyeceğiz.

Halikarnassos İki Yaka Kültür festivali, yerel kültürümüzü nesilden nesle taşımamıza ve ev hanımlarımızı üretmeye teşvik ederek,  yaptıkları ürünlerden de aile bütçelerine katkıda bulunmalarını sağlayacak bir sosyal sorumluluk projesini içinde barındırırken, Kumbahçe Esnafının da sezonun hemen öncesinde kazanç sağlayarak, sezon hazırlıklarını da gözden geçirmelerini sağlayacak bir düşüncenin eseridir.

Yine eski Bodrum Fotoğraflarından oluşan bir sergi ile tarihçi Yrd. Doç. Dr. Nuri Adıyeke ve Prof. Dr. Ayşe Nükhet Adıyeke’nin katılacağı bir konferans şimdilik festivalin organizasyon komitesinin gündeminde olan etkinliklerimiz.

Yine tadım ve yemek atölyelerimiz bu festival içerisinde yer alacak. Girit yemeklerinin yapılışları, orijinal tatları, Bodrum’un geleneksel tatları ile buluşarak, festival katılımcılarına iki yaka arasında bir lezzet yolculuğu yapma fırsatını da beraberinde getirecek.

Geçtiğimiz sene 150 civarında olan stant sayımızı, bu yıl 200 kadar stant olacak şekilde ayarladık. Stant kiralamak isteyenler, Muhtarlığımıza uğrayarak gerekli şart ve prosedür hakkında bilgi edinebilirler. Ama en önemli şart, el emeği, göz nuru üretilmiş ürünler olmaları. Zira hedefimiz her zaman Bodrum’da yaşayan, Bodrum’da üreten, bizlere değer katan ürün ve üretimlerin, Bodrum’a festival için veya başka nedenlerle gelen misafirlerimizle buluşması. “

Sosyal medya üzerinden stantlarda yer almak için başvuruların başladığı duyurulan ve ilk günden tüm stantların sahipleriyle buluştuğunu da belirten Nil Taşkıran, bu sene daha dolu bir program ve içeriklerle Bodrum’da düzenledikleri Halikarnassos İki Yaka Kültür Festivali’ni uluslararası platformlarda örnek bir festival haline getirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Bu sene gerçekleşecek festivalde katılımcılar, sahne sanatlarında Bodrum’un dans okulları, halk oyunları ekipleri, özel okulların bünyesinde yer alan gurupların performanslarıyla, yerel sanatçıların katılımıyla dopdolu bir sahne performansı izleyecekler.Saloon Bodrum ,Bodrum Kartalları, Sea Shine Dans, Akademi ve Karya Çiçekleri halk oyunları grupları, Cos Sirtaki Holokos Grubu .Yunanİstanbul, Ender Kasal, Rasim Eriş, Mustafa Topanoğlu, Derya Tolga Seçkin ,Eyüp Karadağ konserleri ve Yunan Bandosu sahne performanslarında izleyeceğiniz sanatçı ve guruplar arasında yer alıyor.

Etkinlikler, sergiler, atölyeler, söyleşiler derken festivalin süreceği günlere saatler de yetmiyor. Günün farklı saatlerinde herkesin ilgiyle izleyebileceği etkinlikler de şu şekilde sıralanıyor;

Kumbahçe Sahili’nde yer alan ara sokaklara serpiştirilmiş sokak sergilerini, Bodrum’un denizciliğini ve güzelliklerini gözler önüne serecek Halikarnas Balıkçısı sergisi Ali Şengün festival katılımcılarıyla buluşturuyor. Diem Antik Tasarım ise, podyumların eskimeyen kraliçesi Tuğba Özay ile mini bir defile ve ardından konser ile Kumbahçe sahiline renk katacak.

Bodrum Hakimi, Vira Vira Bodrum’a Hüzünlü Göç, Karşı Kıyılardan Bodrum’a gibi kitapların yazarı Belkıs Öztin Koparanoğlu, Ezgi çolak, Gülhan Kaya ve Hüseyin Yeter Şakar, Aksona Mehmet Baş, Etem Demiröz, Mehmet Yavaş, Mehmet Turgut Bayram  gibi değerli yazarların imza günleri,  Ertekin Altınbilek’in Bodrum Sandaleti’ni, Osman, Yeşim Göymen’in deri çanta, Tevfik Uslu’nun Şilebezi gömlek, İbrahim  Totoz’un sünger kırpma, Nasuf Cömert tarafından Cam Üfleme ve Cevdet Türk’ün sepet yapımını gösterdiği canlı şovlarıyla bambaşka bir dünya sizleri bekliyor.

Bodrum Mutfak, May Ajans,  Müdavim, Eskici, Şensa, Demiroğlu, Gemibaşı, Musto, FİFİ, Azka Hotel, Ayaz Otel, Leman Kültür Bodrum, BAÇ pansiyon, Sünger Pizza, Grammy Travel, Zahmetsiz Balık Evi, Berk Balık, Zakka,  gibi Bodrum’un önde gelen markalarının sponsorluk verdiği festivalin tüm sunumlarını Aslı Mercan gerçekleştirecek. Mutfak Kültürü Araştırmacısı ve Yemek Kitapları Yazarı Gülhan Kaya da, blog sitesinde festivali ölümsüz hale getirerek, festival zamanı Bodrum’da olamayanlarla Festivali bir araya getirecek.

Festivalin en önemli etkinliği de tadımlar. Yöresel lezzetlerin tüketiciyle buluştuğu lezzet atölyelerinde şarap ve zeytinyağı tadımları yine festivalin tadını damağınızda bırakacak.

İşte saydığımız bu nedenlerden ve saymakla bitmeyecek nedenlerden dolayı en iyisi 20-21 Nisan tarihlerinde Kumbahçe’de olun. Bu festival sizi karşı kıyılara, Ege’nin incisi koylara, eşsiz lezzetlere taşıyacak.

FESTİVAL PROGRAMI;

  1. GÜN – 19/04/2019

17.00-BELEDİYE ÖNÜNDE TOPLANMA

17.30 – KORTEJ (BELEDİYE ÖNÜNDEN HAREKET)

TÜM GÖSTERİ GRUPLARI (KOSTÜMLÜ)– DAVUL ZURNA VE  DEVE İLE BİRLİKTE

18.30 – LİMANDAN MİSAFİR KARŞILAMA

19.00 – KUMBAHÇE MEYDANINA YÜRÜYÜŞ

 

  1. GÜN – 20/04/2019

09.30 -11.00-SOUND CHECK PROVALARI – 90DK

11.00 -BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BANDOSU – KOS FİLARMONİ ORKESTRASI, ATATÜRK İLKOKULU VE KARABAĞLI İLKOKULU’NUN YÜRÜYÜŞÜ EŞLİĞİNDE BELEDİYE MEYDANINDAN KUMBAHÇE MEYDANINA YÜRÜYÜŞ – 55DK.

11.55 – KUMBAHÇE MUHTARI SAYIN NİL TAŞKIRAN VE BODRUM BELEDİYE BAŞKANI SAYIN AHMET ARAS’IN  AÇILIŞ KONUŞMASI

12.10- ANTROPOLOG TİMUÇİN DİNDER KONUŞMA –  10DK.

12.20-SİRTAKİ ATÖLYE – 40 DK.

13.00-BODRUM AMERİKAN KÜLTÜR KOLEJİ BODRUM YÖRESİ HALK OYUNLARI– 10 DK.

13.10-BODRUM UĞUR KOLEJİ DANS GÖSTERİSİ– 10 DK.

13.20-YEMEK SUNUMU – KOS’LU MİSAFİR ŞEF KADRİ MEMİŞ (SAGANAKİ VE PEKSİMETLİ SALATA) – 40DK.

14.00-BODRUM UĞUR KOLEJİ – KARADENİZ GÖSTERİSİ –10DK.

14.10-YÖRESEL SANATÇIMIZ ENDER KASAL KONSER – 60 DK.

15.10-YEMEK SUNUMU GÜLAY KAYA –  45DK.

15.55– AKADEMİ KARYA VE KARYA ÇİÇEKLERİ YETİŞKİNLER TRAKYA YÖRESİ HALK OYUNLARI – 10 DK.

16.05-BELKIS KOPARANOĞLU ÖZTİN -MÜBADELE VE GÖÇ SUNUMU – 15DK.

16.20– AKADEMİ KARYA VE KARYA ÇİÇEKLERİ YETİŞKİNLER BODRUM YÖRESİ HALK OYUNLARI – 10 DK.

16.30-HOLOKOS DANS – 30 DK.

17.00-YEMEK SUNUMU- İSTANKÖY MÜSLÜMANLARI KARDEŞLİK DERNEĞİ KADINLARININ  HELVA YAPIMI – 30 DK

17.30 – KOS FİLARMONİ ORKESTRASI 30 DK.

18.00 – ASİYE ÖZKESKİN DEFİLE – 40 DK

18.40 – MAESTRO: ATHANASİOS – MARİA –KATERİNA POULİOU KONSER   60 DK.

19.40 – TUĞBA ÖZAY KONSER VE DİEM TASARIM DEFİLE – 40 DK.

20.30 – EYÜP KARADAĞ KONSER TÜRKÇE ROCK (CANLI) – 60 DK.

 

  1. GÜN – 21/04/2019

11.00-ZEYTİN YAĞI SUNUM -30 DK.

11.30-AKADEMİ KARYA VE KARYA ÇİÇEKLERİ MİNİKLER BODRUM YÖRESİ HALK OYUNLARI GÖSTERİSİ –10 DK.

11.40-BODRUM AMERİKAN KÜLTÜR DANS GÖSTERİSİ- 10 DK.

11.50-KOS FİLARMONİ ORKESTRASI – 40 DK.

12.30-BODRUM KARTALLARI -BEŞİKTAŞ SPOR KULÜBÜ GÖSTERİSİ-10 DK.

12.40-HOLOKOS DANS  – 30 DK.

13.10-YEMEK SUNUMU- KUMBAHÇE MUHTARI NİL TAŞKIRAN, ALİ ŞENGÜN VE ZİYNET YARIMAĞA – 60 DK.

14.10-KOS ATHANASİOS POULİOU- (SAKSOFON SOLO KONSER)  – 30 DK.

14.40-AKADEMİ KARYA VE KARYA ÇİÇEKLERİ YETİŞKİNLER BODRUM YÖRESİ HALK OYUNLARI 10 DK.

14.50– YEMEK SUNUMU KOS’LU MİSAFİR ŞEF KADRİ MEMİŞ (DENİZ ÜRÜNLERİ) – 60 DK.

15.50– DJ DENİZ BASMACIOĞLU PERFORMANS – 40 DK.

16.30- YUNANİSTANBUL ZEYNEL ÖZTÜRK DANS GRUBU SİRTAKİ – 60 DK.

17.30-MEHMET BİLGİN SOLO GÖSTERİ -10 DK.

18.00 – MUSTAFA PAYZANOĞLU ALEXİS PANTELİDİS KONSER-60 DK.

19.00-SALOON BODRUM ŞEBNEM ÇAMUR ZUMBA PERFORMANS – 20DK.

19.20 –KUMBAHÇE MUHTARI SAYIN NİL TAŞKIRAN’IN TEŞEKKÜR KONUŞMASI VE PLAKET TÖRENİ– 20 DK.

19.40 – TOLGA SEÇKİN PROJECT KONSER İKİ YAKADAN ŞARKILAR – 60DK.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ