logo

KATILIM DÜŞÜNDÜRDÜ, TEMİZLİK SEVİNDİRDİ

Marmaris’in dünyaca ünlü turistik Turunç Beldesi mahallesinde yerleşik yaşayan yaklaşık 70 kişiden oluşan Hollandalı, Alman ve İngiliz vatandaşlar, Turunç denizi temiz olunca, bu kez kara temizliği yaptılar.

Yaklaşık 20 yıldır Turunç’ta yaşayan Hollandalı Annette Van De Wal’ın önerisiyle; Turunç Esnaflarından Mehmet Fidan, Ali ve Amanda Kartal ve İngiliz vatandaşı Angel Harjani bir araya gelerek, Kumlubük Turunç arasındaki yaklaşık 10 kilometrelik yol kenarlarını temizlemek için Çevre Etkinliği düzenlediler.

İlk kez yapılan ve önümüzdeki yıllarda, “Turunç’ta Bir Avrupa İmecesi” adıyla  geleneksel hale getirilmesi düşünülen etkinlik, basının desteğine rağmen katılım az olunca, Turunç’ta yaşayan Avrupalılar’da şaşkınlık yarattı.

Yaklaşık 10 kilometrelik yol boyunca sadece 21 çöp torbası atık toplanmasının sevindirici olduğuna dikkat çeken Annette Van De Wal; “Sanırım Türkler günlük yaşamlarında oldukça titiz ve çevreci ki, bunca duyuruya rağmen katılım az oldu. Biz yaklaşık 250 – 300 kişi beklerken sadece 20 kişi ile bu çevre temizliğini gerçekleştirdik. Çıkan atık bırakın ton kelimesini 50 kilo bile olmadı. Bu oldukça sevindirici ama ya duyarlılık!.. Önümüzdeki yıllarda umarız daha çok kişi ile bu etkinliğimiz süreklilik kazanır” dedi.

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ