logo

03 Eylül 2019

TÜRK FİZİK DERNEĞİNİN 7. KONGRESİ BAŞLADI

Türk Fizik Derneği’nin düzenlediği “7. Uluslararası Katılımlı Parçacık Hızlandırıcıları ve Uygulamaları Kongresi (UPHUK – 7)” bilimsel toplantısı Bodrum Belediyesi’nin ev sahipliğinde Bodrum Kaymakamlığı, TÜBİTAK, İstanbul Üniversitesi ve özel firmaların destekleri ile 2 – 3 Eylül 2019 tarihleri arasında Bodrum Belediyesi Herodot Kültür Merkezinde düzenlenmektedir.
7. Uluslararası Katılımlı Parçacık Hızlandırıcıları ve Uygulamaları Kongresi Açılış Töreni 2 Eylül 2019 Pazartesi günü saat 09:00’da Bodrum Belediyesi Herodot Kültür Merkezinde gerçekleşti.

Kongrenin Bilim Kurulu Başkanlığını Prof. Dr. Pervin ARIKAN (Gazi Üniversitesi) ve Düzenleme Kurulu Başkanlığını Doç. Dr. Aytül ADIGÜZEL (İstanbul Üniversitesi) yapmaktadır.

Hızlandırıcı Kongrelerinin ilki 25 – 26 Ekim 2001’de TAEK/Ankara’da, ikincisi 07 – 09 Haziran 2004’te ATO/Ankara’da, üçüncüsü 17 – 19 Eylül 2007’de, dördüncüsü 30 Ağustos – 01 Eylül 2010’da, beşincisi 07 – 09 Eylül 2013’te, altıncısı ise 29 – 30 Ağustos 2016’da yine Bodrum Belediyesi ve Bodrum Kaymakamlığı’nın katkıları ile Bodrum’da gerçekleştirilmiştir.

7. Uluslararası Katılımlı Parçacık Hızlandırıcıları ve Uygulamaları Kongresi’nde ele alınan konu başlıkları Parçacık Hızlandırıcıları ve Fiziği, Hızlandırıcıların Uygulamaları, Detektörler ve Deneysel Yöntemler, Hızlandırıcı Projeleri ve Merkezleridir. Ayrıca 2 Eylül 2019 Pazartesi saat 14:00’te Herodot Kültür Merkezinde “Hızlandırıcı Teknolojileri- CERN ve Sanayi ” konulu bir de panel düzenlenmiştir (Moderator: Prof. Dr. Serkant Ali ÇETİN / İstanbul Bilgi Üniversitesi). TOBB-CERN ofisinin başkanlığında gerçekleştirilen panelde CERN ile iş birliği içerisinde olan firmalar da yer almıştır.

Kongrenin amacı dünya bilim çevrelerinde 21. yüzyılın jenerik teknolojilerinden birisi olarak kabul edilen parçacık hızlandırıcıları ve uygulamaları konusunda dünyadaki ve ülkemizdeki gelişmeleri değerlendirmektir. Hızlandırıcıların tipleri, fiziği, teknolojisi ve uygulama alanları konusunda yapılan çalışmalar sunulmaktadır. Ülkemizde bu alanlarda yürütülen proje ve uygulamaların dünya ölçeğinde geliştirilmesi için değerlendirmeler yapılmaktadır. Kongremiz süresince yurt içinden ve yurt dışından alanında uzman kişiler çağrılı konuşmacı olarak davet edilmişlerdir. Çağrılı konuşmacılar, yerel hızlandırıcı tesisimiz Elektron Hızlandırıcısı ve Işınım Tesisi (TARLA) başta olmak üzere, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından Ankara’da kurulan proton hızlandırıcı tesisinde (SANAEM) gerçekleştirilen çalışmaları, Almanya araştırma merkezi DESY (Deutsches Elektronen-Synchrotron)’de yürütülen araştırmaları, CERN Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’ndeki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (Large Hadron Collider – LHC), CLIC ElektronPozitron Çarpıştırıcısı, ve Geleceğin Dairesel Çarpıştırıcısı (Future Circular Collider – FCC) gibi parçacık ve hızlandırıcı fiziğinin kalbi olan projeleri, Ortadoğu ülkeleri için (Synchrotronlight for Experimental Science and Applications in the Middle East) uluslararası bir sinkrotron ışıması kaynağı tesisi olan SESAME’de yürütülen çalışmaları, Horizon 2020 projeleri olan CALIPSOplus ve EUXFEL gibi kullanıcı tabanlı, kullanıcılara uygun demet zamanı ve kalacak yer konusunda olanak sağlayan Avrupa’daki önemli hızlandırıcı projelerini de kapsamaktadır.

Share
#

SENDE YORUM YAZ