logo

18 Eylül 2019

‘BODRUM’UN İÇME SUYU TEHLİKEDE’ DEDİLER, DESTEK İSTEDİLER

Bodrum’a içme suyu sağlayan Çamköy su havzasında işletmeye açılması planlanan linyit kömürü sahalarına karşı mücadele başlatan Çamköylüler, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’tan destek istedi. Linyit sahalarının işlemeye başlaması durumunda Bodrum’un susuz kalacağını söyleyen Çamköy halkı, maden şirketlerinin ‘kamulaştırma’ taleplerini de yargıya taşıdıklarını anlattı.  

Çamköy Muhtarı Mehmet Emin Soydan, Ekizköy Muhtar Azası Celal Çoban ve köylülerin hukuk mücadelesine destek veren Avukat Mehmet Çilsal, Başkan Aras’ı ziyaretlerinde,  açılması düşünülen linyit sahalarının Bodrum Yarımadası’na içme ve kullanma suyu temin edilen 10 milyon m²lik alanda yer aldığını belirterek, bu girişimin toprağa ve suya verecek zararlarını anlattılar.

Bodrum Yarımadası’na içme-kullanma suyu sağlayan Güvercinlik İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin Çamköy’den gelen temiz suya mahkum olduğunu anlatan köylüler, Çamköy’den gelen suyun paçallama yöntemiyle Geyik Barajı’ndan gelen suya karıştırıldığını kaydederek Bodrum’u bekleyen tehlikeyi şöyle anlattılar:

“İki suyun paçallanamaması durumunda Güvercinlikİçme Suyu Arıtma Tesisi istenilen nitelikte arıtma yapamayacak hale gelecektir. Bu durum da su kaynaklarının Bodrum Yarımadası genelinde yaşayan yaklaşık 200 bin nüfusa ve tatil için gelen  1-1.5 milyon kişiye yetmemesi anlamına gelmektedir. Bodrum’un sezonda değişen nüfusuna 13 milyon metreküp ilave su ihtiyacı vardır. Linyit sahalarının faaliyete geçmesi ve su kaynağının kullanılamaz hale gelmesiyle birlikte mevcutta var olan 10 milyon metreküp su da kaybolacaktır. Bu büyük bir risktir. Akbelen-Karacahisarlinyit sahalarının işletmeye açılması, sadece üç mahallemizde yaşayan bin 619 vatandaşımızı değil, yaz aylarında 1.5 milyonun üzerinde insanı da etkileyecek boyuttadır.”

“BELEDİYE BAŞKANLARI BİZE DESTEK OLSUN”

Çamköy Muhtarı Mehmet Emin Soydan Başkan Aras’a köylerinde maden ocaklarını istemediklerini belirterek “Lütfen bizim yanımızda durun. Köyümüzü, zeytinimizi, topraklarımızı kamulaştırmak istiyorlar. Biz köyümüzü arazimizi bırakmak istemiyoruz. Bodrum ve Milas Belediyelerimizi yanımızda görmek istiyoruz” diye konuştu.

“KÖYLERİ TÜMÜYLE KAMULAŞTIRMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Köylülerin avukatlığını üstelen Mehmet Çilsal da linyit sahalarının altındaki su kaynaklarının durum raporlarının Muğla Büyükşehir Belediyesi’nde ve DSİ’de olduğunu hatırlatarak “Daha önce de bu alanlarda yapılmak istenen termik santraller durdurulmuştu. Şimdi kömür için rezervler bitince yeni sahalar aramaya başladılar. Köylülerin tarlalarını hatta tüm köyleri kamulaştırıp ellerinden almak istiyorlar. Burada maden ocağı şirketi köylülere ihtarname göndermiş, 120 köye kamulaştırma yapılacak şeklinde. Bunun hiç bir hukuki boyutu yoktur. Çünkü kanunen kamulaştırmayı devlet yapar, şirkete devreder. Şirket köylü halkı kandırıyor. Yani sorun sadece Bodrum’un suyu bitecek problemi değil, köylü toprağından, Bodrum suyundan olacak” dedi.

BAŞKAN ARAS’TAN DESTEK SÖZÜ

Çamköy halkının mücadelesine destek verdiğini söyleyen Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise en kısa zamanda meclis üyeleriyle birlikte Çamköy’ü ve linyit sahaları tehdidi altında olan köyleri ziyaret edeceğini belirterek “Biz doğamıza, çevremize sahip çıkmadığımız sürece, çocuklarımızın geleceğini koruyamayız. Turizm ve tarımla geçinen bu topraklarda, alternatif enerji kaynakları varken, çevreye ve insana zararlı etkileri olan teknolojilerle enerji üretmek, turizmin de tarımın da sonu demektir. Su olmazsa, hayat da olmaz. Su olmazsa, turizm de, tarım da biter. Bu konuda ortak akıl üretmek ve mücadeleyi hep birlikte vermek zorundayız.” diye konuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ