logo

30 Ekim 2019

UMURÇA PARKI HALK İLE BİRLİKTE AÇILDI

Bodrum’un en kapsamlı dinlence, eğlence ve oyun alanı Umurça Parkı bugün yüzlerce kişinin katılımıyla açıldı. 20 bin metrekarelik bir arazi üzerine konuşlanan Umurça Parkı’nın açılışına CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba da katıldı. Açılışta konuşan Başkan Aras, “Bodrum’da bu tür parkların sayısını arttıracağız” dedi. 

Bodrum Umurça Mahallesi Yaka Sokak’ta  daha önce Belediye Kademesi olarak kullanılan alan, Bodrum Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından kısa bir süre içerisinde projelendirilerek çok amaçlı bir yaşam alanına dönüştürüldü. Tüm alanları engelli bireylerin kullanımı için özel olarak tasarlanan, spor alanları, okuma salonları, yürüyüş ve bisiklet eğitim parkurları ile kapsamlı bir yaşam merkezi olan Umurça Parkı, Bodrum’un 3 bin yıllık tarihini anlatan duvarı, Arkeopark’ı ve macera parkuru gibi özellikleriyle de Bodrum’da bir ilk oldu.

AÇILIŞA İLGİ YOĞUNDU…

Umurça Parkı, bugün düzenlenen törenle kapılarını Bodrumlulara açtı. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın ev sahipliği yaptığı açılış törenine CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağababa, CHP Muğla Milletvekilleri Suat Özcan ve Mürsel Alban, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, birim müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından bir konuşma yapan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, kısa bir zamanda, bu kadar kapsamlı ve büyük bir parkı Bodrum’a kazandıran herkese teşekkür etti. Umurça’nın adının binlerce yıl bu parkla yaşatılacağını ifade eden Başkan Aras sözlerine şöyle devam etti:

“Bu park sadece bir oyun alanı ya da yeşil alan değildir. Aynı zamanda kültürün sanatın iç içe geçtiği, çocuklardan yaşlılara kadar bütün vatandaşlarımızın kolayca faydalanabileceği farklı bireylerden herkesin gelip kendine ait bir şeyler bulabileceği bir yer. Kafeteryası, kütüphanesi, spor ve etkinlik alanları, uygulama serası, çocuk oyun parkları ile burası içinde her şeyi barındıran bir Kültür Parkı. Umurça’da yaşayan hemşehrilerimize hayırlı olsun.”

BODRUM’DA PARK SAYISI ARTACAK…

Bodrum’daki park sayısının arttırılacağını belirten Başkan Aras şunları söyledi:

“Bizler göreve geldiğimiz andan itibaren tamamen farklı bir zihniyetle, tamamen emekçi bir zihniyetle çalışıyoruz. Her gelir grubundan vatandaşımıza dokunuyoruz, onların ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Bodrum’un bütün kent sorunlarını,  altyapısından üst yapısına, trafiğinden çevre sorunlarına, imara kadar ne varsa hepsini çözmeye kararlıyız. Bodrum halkımız bizlere sahip çıksın biz onların hizmetkarı olacağız. Kapımız bütün Bodrum halkına sonuna kadar açıktır.”

Daha sonra kürsüye gelen CHP Milletvekili Suat Özcan da “Bodrum bir turizm kenti ancak son yıllarda kültür ve sanat kenti aynı zamanda. Kışın da yaşanabilecek sağlıklı bir kent. O nedenle bu tür yeşil alanların çok önemi var.” dedi.

Açılış törenine katılan CHP Milletvekili Mürsel Alban ise “Bodrum da bu kadar geniş bir alanı bulup park yapmak çok önemlidir. Osman Başkan sayesinde, Muğla’nın her tarafı yemyeşil kaldı. O yeşil bizim nefes almamızı sağlıyor, bunların daha da çoğaltılması lazım. Bodrum’un koruması gerekirken Bodrum’un yeşiline göz dikenlere göz açtırmamak lazım.” diye konuştu.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün de konuşmasında “Burası sadece fonksiyonları anlatılan geniş bir alan değil insanların bir araya geldiği, farklı kültür ve yörelerin burada buluştuğu, dost olduğu, Bodrum’un hemşehrilik ruhunun geliştiği, engelli ve yaşlı genç kadın erkek çocuğun bir araya geldiği, büyük bir buluşma alanı. Bizim hep birlikte Cumhuriyet’in tüm kuralları ve ilkelerini ilelebet muhafaza etmek için bir araya gelmemiz lazım.” dedi.

AĞABABA: “DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ…”

Konuşmasına, vatandaşların Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayarak başlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağababa ise konuşmasında şunları dile getirdi:

“Değerlerimize sahip çıkmalıyız. Bu değerler zaman zaman yönetim şeklidir zaman zamanda doğamız. İstanbul talan ediliyor, orada Sayın İmamoğlu mücadele ediyor bu karanlıkla. Burada, değerli başkanımız Ahmet Aras, Osman Gürün, İl Başkanımız ve milletvekillerimiz mücadele ediyor. Şimdi her zamankinden daha fazla umutluyuz. 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinin ardından her şeyin çok daha güzel olacağı bir döneme girdik. Bugün Bodrum’da olmamızı sağlayan, dünyanın en güzel memleketinde bir arada olmamızı sağlayan, ülkeyi işgalden kurtaran, yedi düvele karşı meydan okuyan, kimsenin önünde diz çökmeyen Mustafa Kemal Atatürk’ün ve onun değerleri sayesinde bugün burada hep beraber barış ve huzur içerisindeyiz.”

AĞABABA: “BODRUM’U GÖZÜMÜZ GİBİ KORUMALIYIZ…”

Ağababa, doğamızda birliğimizde gözü olanlara göz açtırılmaması gerektiğine vurgu yaparak şunları söyledi:

“Bodrum’u gözümüz gibi korumamız gerekiyor. Bodrum bize insanlığın mirası. O nedenle bu mücadelede bizim de sizinle birlikte olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Bedeli ne olursa olsun sizinle beraber olacağız.”

Konuşmaların ardından, Bahçeyaka Mahallesi Köklükuyu Çocuk Korosu tarafından şarkılar seslendirildi. Etkinlik alanındaki törende Karya Çiçekleri Halk Dansları Grubu’nun yöresel oyunlardan oluşan seçkisi ise büyük beğeni topladı.

Programın ardından Başkan Aras, törene katılanlara Umurça Parkı’nı gezdirdi. Açılış gününde konuklara, keşkek, pilav ve lokma ikramı yapıldı.

Doğası, Bodrum’un yöresel mimarisine uygun yapısı, sosyal alanları, oyun alanları ve spor sahaları ile herkesin takdirini toplayan Umurça Parkı’na gelen aileler, Başkan Aras’a ve ekibine teşekkür ettiler.

Share
#

SENDE YORUM YAZ