logo

30 Kasım 2019

BODRUMLU İŞADAMLARINA KALİTELİ ZEYTİNYAĞI İÇİN EĞİTİM

Zeytin Dostu Derneği, Bodrum Ticaret Odası Meclis Toplantısında “Kaliteli Zeytinyağı”nın önemini anlattı.

BODTO Olağan Meclis Toplantısına katılan Türkiye Butik Zeytinyağı Üreticileri Derneği Başkanı ve  Zeytindostu Derneği Eğitimden sorumlu yönetim kurulu üyesi  eczacı Atilla Totoş, tadım uzmanları Ferdun  Kaykı ve  ziraat mühendisi Mustafa Aksakal  tarafından, Bodrum meclis üyesi işadamlarına kaliteli zeytin konulu konuşma ve zeytinyağı tadımı yapıldı.

ZEYTİNYAĞININ SAĞLIK ÜZERİNE ETKİLERİ

Türkiye de tıbbi zeytinyağı kavramını tartışmaya açan ve tıp fakültelerinde bu konunun çalışmalarını yapılmasının yolunu açan kişilerden biri olan Atilla Totoş, yaptığı konuşmasında “zeytin bir meyve ancak ilginç olan meyvesinden yediğimiz kısmından yağ elde edilen tek bitki” dedi. Dünya zeytin haftası çerçevesinde Bodrum da gerçekleştirilen 3. Etkinlik olan bu toplantıda zeytinyağı farkındalığının artırılabilmesi için Meclis üyelerine zeytinyağı tadımı da yaptırıldı. Atilla Totoş yaptığı konuşmada;

“ Dünya artık zeytinyağını yemeklik bir yağ olarak üretmekten başka bir yönde ilerliyor. Yaklaşık  15 yıldan bu yana İspanya zeytinyağının sağlık üzerine etkilerini incelemekteydi. Sağlık amaçlı zeytinyağı kavramında artık uluslararası faaliyet noktasına geldiler. Bu yıl İspanya Expoliva fuarında geleneksel kalite yarışması yanıda 3 ayrı yarışma daha düzenlediler. 1- en düşük asitli 2- en yüksek polifenollü 3- en yüksek Oleochantal içiren zeytinyağı yarışmaları. Bu üç yarışma sağlık amaçlı özelliklerin incelendiği yarışmalardır. Son yıllarda Yunanistan da da bu konularda oldukça yoğun çalışmalar yapılmaktadır. 1 – 4 Aralıkta ABD de YALE de zeytinyağlarının sağlık üzerine olumlu etkilerinin anlatacaklar.

Neden önem veriliyor zeytinyağı içeriğinde ki maddelere denilirse, vücudun işleyişinin (metabolizmanın) bozulmasıyla ortaya çıkan bir çok hastalığı engelleme ve tedavi etmede destek sağladığı artık çok iyi biliniyor. Örneğin hücre sentezinde ve vücutta hücrelerin dokuların yenilenmesi sırasında en düşük asitli yağlar çok kıymetli. Çünkü esnek hücre çeperi  ve hastalığa dayanıklı hücreyi vücut bu şekilde sentez ediyor bu açıdan hücre çok önemli. Polifenoller  insan vücudundaki birçok hastalığın tedavisinde kullanılan geleceğin ilaçları dediğimiz moleküller. Mide barsak tan beyine kadar birçok organda harika etkiler ortaya çıkartır.

Ancak dikkat edilmesi gereken önemli bir noktada şu ki ÇUVAL a giren zeytininin bu özelliği büyük oranda kaybolur. Dünya zeytin haftası öncesinde Bodrum Ticaret Odası öncülüğünde Esnaf Odası’nın katılımı, Bodrum Belediyesi’nin destekleri  ile zeytin üreticilerine kasa dağıtılması da bu açıdan çok önemliydi. Bodrum a has bir zeytin çeşidi olan Dilmit in de sağlık bileşenleri açısından önemli olabileceğini biliyoruz.

Gelecekte zeytinyağının gideceği yol artık bellidir. Muğla ilinin bu kıymetli varlığını bütüncül kucaklayacak bir hareket tüm ülkemiz zeytinciliğini de bu yola sokabilir. Zamanında gurme kalite iskalanmıştı. Gurme zeytinyağı İtalyan’dır mantığını yıkmak çok güç ama sağlık amaçlı zeytinyağı tüm dünya için yeni bunu kaçırmamalıyız. “dedi.

Atilla Totoş’un yaptığı konuşmanın ardından Zeytindostu Muğla Tadım Laboratuarı Lideri Ferudun Kaykı tadım nasıl ve neden yapılır konusunda bilgi verirken tadım uzmanı Mustafa Aksakal’da farkındalık tadımı yaptırdı.

Bodrum Ticaret Odası olağan meclis toplantısına bazı BODTO üyeleri konunun çok önemli olduğunu belirterek zeytinyağı konusunda daha geniş katılımlı bir toplantı daha yapılmasını istediler.

Haber-Fotoğraf : Zeki Özkeskin

Share
#

SENDE YORUM YAZ