logo

11 Aralık 2019

BAŞSAVCI ASLAN’DAN 2019 YILI DEĞERLENDİRMESİ

Bodrum Cumhuriyet Başsavcısı Şükrü Aslan, Bodrum’daki basın mensupları ile bir araya geldiği toplantıda bir yılın değerlendirmesini yaptı.

Bodrum Adliyesi’nde gerçekleştirilen toplantıya Başsavcısı Şükrü Aslan’ın yanı sıra Cumhuriyet savcıları Hasan Çetin ve Ufuk İmren de katıldı. Aslan, toplantıda Bodrum Kaymakamlığı, Bodrum Belediye Başkanlığı ve diğer kurumlara, kendileri ile dayanışma içerisinde çalışma yürüttükleri için teşekkür etti.

Bodrum Cumhuriyet Başsavcısı Şükrü Aslan, bu yıl mevcut soruşturma bürolarına ek olarak imar suçları soruşturma bürosunun kurulduğunu ve kaçak yapılarla ilgili daha etkin bir mücadele için bu büro üzerinden soruşturmaların titizlikle yürütüldüğünü dile getirdi.

2019 yılı 12 Aralık itibariyle sonuçlandırılan soruşturma yüzdesinin yüzde 50 olduğuna işaret eden Aslan, hedef süre içerisinde sonuçlandırılan soruşturma dosya oranının ise yüzde 92,1 olduğunun bilgisini verdi.

Toplantıda 2019 yılında tüm cinsel ve taciz olay dağılımı hakkında da bilgiler verilerek, bir önceki yıla göre bu tür suçlardaki sayının yüzde 5 oranında azaldığı bildirildi. Toplantıda 2019 yılındaki Bodrum’daki narkotik suçlarla ilgili de bilgiler verilerek toplamda 268 olayın gerçekleştirildiği, 53 kişinin tutuklandığı, 37 kişinin adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı ifade edildi.

Başsavcı Aslan, bu yıl arabuluculuk bürosuna gelen başvurularda olumlu sonuçlanma oranının yüzde 29,23 olduğunu belirterek, olumlu sonuçlanan 510 dosyanın mahkemeye gitmeden çözüldüğünü söyledi.

Yine bu yıl Bodrum’dan yasadışı yollarla ülkeyi terk etmeye çalışan 4 bin 756 kaçak göçmenin yakalandığı, 18 göçmenin Yunan adalarına geçmeye çalışırken denizde boğularak yaşamını yitirdiği bildirildi.

Bodrum Cumhuriyet Başsavcısı Şükrü Aslan, 2019 yılı boyunca Bodrum’da organize suç anlamında gerçekleşen tek olayın, geçen Ağustos ayında Eskiçeşme Mahallesi’nde 2 kişinin silahlı saldırıya uğradığı ve 1 kişinin yaşamını yitirdiği olay olduğunu söyledi.

Mumcular’da yeni yapılan cezaevi ile ilgili de bilgiler veren Şükrü Aslan, cezaevi yapımının yüzde 76’sının tamamlandığını, 20 Ekim 2020’de teslim edileceğini dile getirdi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ