logo

13 Aralık 2019

ATA TOHUMLARI KARAOVA’DA TOPRAKLA BULUŞTU

Bodrum Belediyesi, Karaova’da çoğaltılacak Ata tohumlarını vatandaşlara ücretsiz dağıtmak için harekete geçti. Belediye Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü, Bodrum Belediyesi mülkiyetinde bulunan arazilerde Ata tohumlarını toprakla buluşturmaya başladı.

Bodrum Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü ekiplerince, Karaova bölgesinde bulunan belediye mülkiyetindeki arazilerde toprak işlenmeye başlandı. Bu kapsamda Çömlekçi Mahallesinde bulunan iki ayrı arazide toprak işleme ve ekim işlemleri tamamlandı. Yerli tohumları çoğaltmak amacıyla gerçekleştirilen uygulama neticesinde elde edilen tohumlar vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtılacak. Hibe programı olarak başlanan uygulama ilk etapta toplam 50 dönümlük bir arazide hayata geçirilecek.

KAYBOLMAYA YÜZ TUTAN TOHUMLAR HAYAT BULUYOR

Belediye Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nün başlattığı uygulamada öncelikli olarak kaybolmaya yüz tutan tohumlar tercih edildi. İlk çalışmada, 9 dekar arazide doğal üretim olarak her sene ekimi yapılarak üretilmiş 180 kg Karakılçık Buğdayı Tohumunun ekimi yapıldı. Diğer bir araziye ise daha çok yemlik olarak kullanılan, doğal üretim olarak her sene ekimi yapılarak üretilmiş 840 kg Tritikale Tohumu ekildi. Diğer buğday türlerine göre esmer ve daha sert olan ancak yüksek lifi, besin değeri ve lezzetiyle öne çıkan Karakılçık buğdayı, un, bulgur, makarna, irmik ve erişte yapımında kullanılıyor. Tritikale ise buğday ve arpanın verimli ve kaliteli yetişemediği tarla koşullarında yüksek verim potansiyeline sahip, çoğunlukla hayvanların beslenmesinde tercih edilen ve yemlik kalitesi mısır, buğday ve arpaya eşit olan bir ürün olarak biliniyor.

Ekim işlemlerinin ardından, Bodrum Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü uzmanları, tohumların filizlenmesinden gelişimine kadar olan süreci yakın takibe alacak. Hasat zamanı geldiğinde ise yetiştirilen ürünler tohumluk olarak Bodrum üreticisine ücretsiz olarak dağıtılacak. Anadolu’nun atalık tohumlarını çoğaltmak ve tohumda dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla başlatılan proje ile Bodrum köylerinde tarımla uğraşan vatandaşın Belediye tarafından desteklenmesi hedefleniyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ