logo

24 Aralık 2019

EĞİTİM DANIŞMANI SADIK GÜLTEKİN ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

Eğitimci, Yazar ve Sunucu Sadık Gültekin, Bodrum’da öğrencilere “Sınav Kaygısı ve Motivasyon” konulu bir seminer verdi.

Bodrum Final Akademi Anadolu Lisesi tarafından Bodrum’da üniversite sınavlarına hazırlanan öğrenciler için bir seminer gerçekleştirildi. Herodot Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen seminerin konuşmacısı ise eğitimci, yazar, televizyon yapımcısı ve sunucusu, üniversite sınavı ve tercih danışmanı Sadık Gültekin idi. Yoğun ilginin olduğu seminerde salonun tamamı doldu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından kürsüye gelen Bodrum Final Akademi Anadolu Lisesi Kurucu Müdürü Ali Coşkun, “1980 yılında ülkemizin küçük bir şehrinde başlayan bu eğitim meşalemiz ne mutlu ki Türkiye’nin dört bir yanında, şu an 400’ü aşkın şubesiyle Türk Milli Eğitimi’ne canla başla hizmet etme şeref ve onurunu yaşıyor. Bu gücü sizlerden alıyoruz. Teşekkür ediyorum. Final Eğitim Kurumları bugüne kadar 3,5 milyonun üzerinde öğrenciyi hayata ve sınavlara hazırladı. Yetiştirdiği her öğrenciyi Türkiye Cumhuriyeti’ne armağan etti. Bizim en büyük onur kaynağımız budur. Bize inanan, güvenen velilerimize, birlikte mesai yaptığımız çalışma arkadaşlarımıza ve Bodrumlulara çok teşekkür ediyorum. ” dedi.

Bodrum Final Akademi Anadolu Lisesi Kurucu Müdürü Ali Coşkun’un konuşmasının ardından Bodrum Final Akademi Okul Müdürü Kayane Kutlu,”Artık küreselleşen dünyamızda teknolojideki hızlı değişimler hayatın her alanında farklılıklar yaratıyor. Bu farklılıklara ve gelişmelere ayak uydurmak, hayatta bireysel başarıyı yakalamak, kendini gerçekleştiren bir birey olmak büyük bir caba ve özveri gerektiriyor. Eğitim birimimizin en önemli yaşam kriterlerinden birisi. Eğitim bir tercih işi. Eğitimde başarıya giden yolda seçimler yapmak, kazanımları değerlendirmek, hedef ve çalışmalarımızı paralel olarak sürdürebilmek ancak etkili bir iletişimle mümkün oluyor. Aile, okul ve öğrenci arasında kurulan iletişim köprüsü ve güven sayesinde öğrenciler hedeflerini hayal olmaktan çıkarıp gerçekleştirme yolunda hızla ilerliyorlar. Final Akademi Okulları olarak kendisini ifade edebilen, yaşadığı çevreyi güzelleştiren aklın ve bilimin rehberliğinde çağın gerekliliğini yerine getirebilen bireyler yetiştirmeyi hedefliyoruz. Sevgiyle emekle ve güven yanınızda yer aldığımız sevgili öğrencilerimiz hedeflerinize ulaşma yolunda daha bilinçli, daha güvenli ve daha azimli olarak yürüyün” şeklinde konuştu.

“Sınav Kaygısı ve Motivasyon” konulu seminerine başlamadan önce basın mensuplarına konuşan Eğitim Danışmanı Sadık Gültekin, şunları dile getirdi:

“Bundan 4-5 sene önce 4 gençten 1’i işsizdi. Şu anda 3 gençten 1’i işsiz. Bundan 5-6 yıl sonra da, yani bu çocuklar üniversiteden mezun olduktan sonra da 2 gençten 1’i işsiz olacak. Yani Dünya’nın gidişatı bu doğrultuda. İşsiz derken 20-21 yaşındaki genel gençliği kastetmiyorum. Üniversite mezunu gençliği kastediyorum. Dolayısıyla artık diploma bir ayrıcalık değil, diploma herkeste var. Şu anda 207 dolayında üniversitemiz var. Bu çocuklar tercih yaparlarken herhalde üniversite sayısı 215’e dayanacaktır. Artık diploma bir ayrıcalık değil. Yüksek lisansı herkes yapıyor. O da bir ayrıcalık değil. Başka bir şeye ihtiyaç var. Şimdiki gençliğin sıkıntısı, bir zafiyeti var. Fazla çalışmayı sevmiyor. Zannediyorlar ki fazla yorulmadan, fazla çalışmadan bu işler olur. Rahatlıkla geçinebiliriz, rahatlıkla istediğimiz şeye ulaşabiliriz. Böyle bir dünya yok.”

Gençlere her şeyden önce iyi çalışmaları gerektiğini tavsiye ettiğini anlatan Gültekin, “Sonra mezun olduklarında ‘diploma var iş yok’ demesinler. İş var ama hak edene olacak. Bundan sonraki süreçte sadece kazanan, çalışan, isteyen, motive olan başarabilecek. Üniversiteyi kazanmak bir ayrıcalık değil. Kazanabilirler. Artık kontenjanlar dolmuyor, hatta dolmadığı için kontenjanlar kapatılıyor. Dolayısıyla çalışkan olmak lazım. O da yetmeyecek, bir şey daha lazım. Soru şu; iş dünyasında diğerini değil de sizi tercih etmem için bir neden söyler misiniz? Kara kaş, kara göz değil. Diploma da değil, başka bir şey lazım. O nedir? Tek kelime; fark. Senin farkın ne? Sakın bana ‘Benim diplomam bu, notum şu’ deme. Belki benimki senden daha iyi. Nedir bu? Bunun genel bir tanımı yok ki. Onun kendin yaratacaksın. İşte farkı yaratacaksın. O da hemen olan bir şey değil. O ne ile alakalıdır. Bir birikimle, bir istekle alakalıdır. Birikimin içinde neler var? Sadece öğrenci olmasınlar. Sanat da yapsınlar, kültürle de uğraşsınlar, spor da yapsınlar. Çok yönlü olsunlar. Yani bir şeyin her şeyini bilecekler. Her şeyin de bir şeyini bilecekler” şeklinde konuştu.

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ