logo

25 Aralık 2019

JEFF HAKKO’DAN BODRUM DENİZ MÜZESİ’NE BAĞIŞ

Vakko Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Koleksiyoner Jeff Hakko, Bodrum Deniz Müzesi’ne 10 parçadan oluşan tarihi dalgıç malzemeleri koleksiyonu bağışladı.

Denizci, dalgıç ve sualtı arkeolojisine merakıyla da tanınan Jeff Hakko, dünyanın en büyük tarihi dalgıç malzemeleri koleksiyonlarından biri sayılan özel koleksiyonunu geçtiğimiz senelerde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağışlamıştı. Jeff Hakko’nun İstanbul Deniz Müzesi’nde bulunan bu özel koleksiyonuyla ilgili bir de kitabı bulunuyor.

Jeff Hakko’nun Bodrum Deniz Müzesi’ne bağışladığı tarihi dalgıç malzemeleri şöyle: 3 lumboz Rus dalgıç başlığı (1931), Siebe Gorman İngiltere ön ağırlık, 2 adet süngerci apoşu, Drager Alman kemerli bıçak ve Rus bıçak. Eserlerin sigorta bedeli ise 10.000$ olarak açıklandı.

Jeff Hakko, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Emel Çakaloğlu, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Tutkun, Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu ve meclis üyeleriyle birlikte basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Müzede yapılan basın duyurusunda Jeff Hakko, koleksiyonunu anlattı ve Bodrum’un süngerciliğin merkezi olduğundan bahsetti. Bodrum Deniz Müzesi Koleksiyonu’nda olmayan tarihi objeleri bağışladığını söyleyen Jeff Hakko, Bodrum Deniz Müzesi’ni seçmesinin sebeplerinden birisinin, Bodrum’un süngerciliğin merkezi olması olduğunu dile getirdi. Tarihi dalgıç malzemelerinin tarihleri 1920 ila 1950 arasında değişiyor.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise Jeff Hakko’ya teşekkür ederek plaket takdim etti. “Jeff Hakko çok değerli parçaları Müze Müdürümüz Selen hanımın destekleriyle müzemize bağışladı. Bunlar çok değerli parçalar.  Benim de koleksiyonumda 70’e yakın amfora var. Hepsini çocuğum gibi seviyorum. Böyle bir şeyi bağışlamak, gelecek nesillere taşınmasını sağlamak da gönülden gelen çok önemli bir vasıf. Biz de onun bağışlarına burada sahip çıkmaya söz veriyoruz. Bundan sonra yapacağımız çalışmalarda Jeff Bey’in desteklerini her zaman bekliyoruz.” dedi.

Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu ise Jeff Hakko’nun yaptığı bağışı çok önemsediğini belirterek Hakko ve müzeye bağışta bulunan diğer kişilere teşekkür etti.

Jeff Hakko Koleksiyonu, Bodrum Deniz Müzesi’nde “süngercilik” bölümünde ziyaret edilebilir.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ