logo

29 Aralık 2019

DEVE GÜREŞİ FESTİVALİ’NE İLGİ YOĞUNDU

Bodrum Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen Geleneksel Bodrum Deve Güreşi Festivali’ne vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Bodrum Deve Güreşi Festivali, Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinden gelen 138 devenin katılımıyla Kızılağaç Deve Güreşi Arenası’nda gerçekleştirildi. Yaklaşık 138 devenin mücadele ettiği festivali binlerce vatandaş izledi.

Bodrum Deve Güreşi Festivali’ni Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya, Bodrum Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, Bodrumlu muhtarlar ve siyasi parti ilçe temsilcileri ve STK temsilcileri başta olmak üzere binlerce güreş sever katıldı.

Bodrum Belediye A.Ş.’nin destekleriyle ücretsiz olarak düzenlenen Bodrum Deve Güreşi Festivali’nde Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Atatürk’ün, ‘Eğer bir yörük obasında hala ateş yanıyorsa özgürlük ve kurtuluş için ümit her zaman vardır’ sözüyle başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü;

“İşte bu da yörük kültürünün günümüze kadar uzanan bir parçasıdır. Deve güreşleri yörüklerle Akdeniz’de toroslarda 1800’lü yıllarda ortaya çıkmış İpek Yolu’nun devamıdır. O yüzden, biz de bizden önceki yöneticilerimize, büyük başkanlarımıza bugüne kadar bu geleneği taşıdıkları için buradan sevgi ve saygılarımızı iletiyoruz. Ege’nin, Akdeniz’in, Marmara’nın birçok bölgesinde günümüzde deve güreşleri yapılmakta. Bunlardan en büyüklerinden bir tanesi de Bodrumumuzda, bu da bize gurur veriyor. Ben bugünki güreşlerin sağ salim kazasız belasız geçmesini diliyor, bu güzel günde hepinize afiyet olsun, iyi günler diliyorum.”

Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinden 138 devenin yer aldığı Bodrum Deve Güreşi Festivali baş güreşlerinde hem saha içerisinde hemde izleyiciler arasında büyük heyecan yaşlandı. Baş güreşlere katılan deve sahiplerine kupa verildi. Akşam saatlerine kadar süren güreşler renkli görüntülere sahne oldu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ