logo

BODTO’DAN ULUSAL EKONOMİK DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi nedeniyle durma noktasına gelen ticaret hayatında Bodrum’da turizm sektörünün desteklenerek bu süreçten en az hasarla yeniden hayat bulması için Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Serdar Kocadon tüm Muğla milletvekillerine, tüm siyasi partilerin yöneticilerine, TOBB, KOSGEB ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’na BODTO üyelerinin taleplerinin ve çözüm önerilerinin hayata geçirilmesi için işbirliği yapma çağrısında bulundu.

BODTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon yaptığı açıklamada;

“ Bugüne kadar üyelerimizin çıkarlarını korumak, istek ve şikayetlerine çözüm olmak için pek çok girişimde bulunduk. Başta bankalarla yaşanılan sıkıntılar olmak üzere devletimizin işletmelere verdiği desteklerin çeşitlenmesi, desteklenen işletme sayısının artması için çaba harcadık. Üyelerimizin her zaman Odamızla iletişim halinde olmasını önemle istiyoruz, duyurularımızı yakından takip etsinler. Geçtiğimiz günlerde ise özellikle Bodrum’da turizm ve dahil olduğu 58 sektörün birbiriyle iç içe olmasından ve açıklanan destek paketlerinin pek çoğundan turizmcilerimizin faydalanamamasından dolayı Muğla milletvekillerine, siyasi partilerin yöneticilerine, TOBB, KOSGEB ve Kültür ve Turizm Bakanlığı gibi resmi kurumlara taleplerimizi yazılı olarak ilettik.

Her sene yaklaşık 2 Milyonun üzerinde yerli ve yabancı turisti ağırlayan Bodrum, bu sene turist ağırlayamadığı takdirde sonucu uzun yıllar düzeltilemeyecek bir hasarla karşı karşıya kalacaktır. Geçtiğimiz Eylül ayında Thomas Cook’un iflası ile büyük bir darbe yedik ve şu an içinde bulunduğumuz virüs salgını ilçemiz ekonomisini neredeyse durdurmuştur. Tüm bunlar göz önüne alındığında turizmci üyelerimizin hibelere ne kadar ihtiyacı olduğu ortadadır. Bu noktada Odamız üyeleri tarafından talep edilen en önemli husus Esnaf Kefalet Kooperatifleri tarafından küçük esnafa verilen kredilerdir. Söz konusu krediler üyelerimiz tarafından bizden de yoğun olarak talep edilmekte olup, bu noktada esnaf kefalet sistemine benzer bir yapının tacirler için de kurulmasının zaruri olduğu değerlendirilmektedir.

Bahsettiğimiz bu konular Bodrum ilçemiz başta olmak üzere, İlimizin diğer turizm bölgeleri olan Marmaris ve Fethiye’de de yaşandığı gibi tüm turizm kentlerimizin ortak sorunu olarak öne çıkmaktadır.

Dünya ekonomi otoriteleri tarafından pandemiden en çok zarar gören sektör olarak gösterilen turizm, salgın sonrasında da maalesef en son toparlanacak sektör olacaktır. Daha evvel dile getirilen ve bazıları sonuçlanan taleplere ek olarak, ivedilikle çözüm üretilmesi gereken konulardan en önemlileri; salgın önlemleri kapsamında genelge ile kapatılan işyerleri başta olmak üzere mülk sahibi ve kiracı arasında kira ücretlerine indirim sağlayacak bir arabuluculuk yasasının acilen çıkarılması ve kira desteği verilmesi, turizmci işletmelere ürün ve hizmet tedarik eden tüm sektörlerin mücbir sebep kapsamına dahil edilmesi, firmalara ait ticari kredi kartı borçlarının faizsiz ötelenmesi, en son Elazığ-Malatya Depreminde uygulanan 12 ay ödemesiz, 36 ay vadeli, “0” faizli KOSGEB Acil Destek Kredisinin turizmcilere sağlanması ve son olarak mücbir sebep kapsamında kapalı olan işletmelere elektrik faturası düzenlenmemesi ve açık olan işletmelere düzenlenecek faturalarda verginin kaldırılması konularının bir an önce hayata geçirilmesi turizm sektörünün hayatta kalması için elzem olduğunu ilettik.

Öte yandan da turizmcilerimizi belirsiz bir süreci beklemektedir. Yerli ve yabancı ziyaretçilerin oldukça düşük bir seviyede kalacağı öngörüsü nedeniyle de Bakanlığımızdan turizm sektörü yaşatma kredisinin hayata geçirilmesini talep ettik.” diyerek konu hakkında kapsamlı bilgilendirme yaptı.

Öte yandan Bodrum Belediyesi ile sağlık çalışanlarının konaklama ihtiyacının karşılandığını belirten Mahmut Serdar Kocadon, Vefa Sosyal Destek Grubuna 250 paket ile katkıda bulunulduğunu belirtti. TOBB işbirliği ile her yıl dağıtılan ramazan yardım paketlerinin bu yıl da dağıtılacağını sözlerine ekledi.

Kocadon, bu zorlu sürecin birlik ve dayanışma ile atlatılacağını, daha güzel ve refah günler için şimdilik işlerin on-line ve evden yürütülmeye devam edileceğini belirterek tüm Bodrumlulara Bodrum Ticaret Odası adına sağlıklı günler diledi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ