logo

ANNELİĞE DAİR HİSLERİNİ PAYLAŞTILAR

Bengü’den Aslı Tandoğan’a kadar birçok ünlü isim, anneliğe dair hislerini ebebek ile paylaştı!

ebebek’in her ay okuyucularıyla buluşturduğu Bebek Dergisi, içerisinde bulunulan karantina günlerine rağmen Anneler Günü’nü kutlamadan olur mu hiç dedi ve ünlü annelere “Annenizden aldığınız en büyük özellik nedir? Kendi çocuğunda olmasını istediğiniz/sizden almasını istediğiniz özellik ne olur?” sorularını yöneltti.

İşte ünlü annelerin verdiği cevaplar ve anneliğe dair hisleri…

Bengü

“Sevgi dolu ve mutlu bir çocuk olması en büyük dileğim”

Annemden aldığım en büyük özellik merhamet ve vicdan duygusu; saygı, sonsuz şefkat ve sevgi, edep ve adap, özgüven… Sevgi dolu ve mutlu bir çocuk olması en büyük dileğim… Merhamet, vicdan sahibi olsun… İnsanları, hayvanları, denizi, yaşamayı sevsin… Mutlu bir çocuk olsun, hep sağlıklı olsun bana yeter.

Şebnem Özinal

“Annemden aldığım ve hayat felsefem olarak benimsediğim, her türlü zorlu zamanımda çok işe yarayan cümlelerimi Ayşe’yle paylaşıyorum.”

Annemden aldığım en büyük özelliğim; koşulsuz sevgi verebilmek, aşırı duygusallığım, aileyi her koşulda bir arada tutma çabam ve bir de güzel yemek yapmam. Ayşe’nin de benden, çalışma isteğim, sürekli öğrenmeye açık olmam ve hayal kurabilme, o hayalleri gerçekleştirebilme çabalarımla ilgili özelliklerimi almasını isterim. Tabii ki benim annemden aldığım ve hayat felsefem olarak benimsediğim, her türlü zorlu zamanımda çok işe yarayan cümlelerimi Ayşe’yle paylaşıyorum. Umarım o da hayatı boyunca bu öğretileri uygular ve onun da işine yarar. Çocuklarımıza ayna olduğumuz için benden ona geçen olumlu duygu ve durumları seyretmek bana da ayrı bir gurur kaynağı oluyor. Son olarak umarım Ayşe sanatın herhangi bir dalıyla yakından ilgili olur.

Tuğba Çom Makar

“Neşem, pozitif enerjim bir sonraki neslime aktarıldı buna gözlerimle şahitlik ediyorum.”

Gülünce gözlerinin içi gülüyor derler ya, hani şarkısı bile var “kendimi senden alamıyorum” diye devam eden… İşte öyle bir kadın annem… Neşe, hayat enerjisi annemin hep baki kalan tarafı oldu. Nasıl oluyor da bu kadar yorgunluğa rağmen şimdi şurada kalkıp bizi güldürebiliyor diye düşünürdüm hep çocukken. Toparlayıcı yani merhameti de cabası. Ben neşemi annemden aldım! Her şeye rağmen gülünecek umut olacak şeyler var bunu hep bildim. Çünkü annem bize hep umut oldu. Neşem, pozitif enerjim bir sonraki neslime aktarıldı buna gözlerimle şahitlik ediyorum şu an. Rüzgâr bir çok yönden şanslı genlere sahip, güleç yüzünden kendine güveninden belli. Ama en çok kendimden bir parça olarak görmek istediğim şey ne diye soracak olursanız, merhamet! Yüreğimdeki kocaman merhamet duygum onda da olsun, bir insanı, bir hayvanı sevsin ve dünya daha da güzel bir yer olsun. Bir de asla es geçemeyeceğim özelliğim tutku! Ne iş yaparsa yapsın tutkuyla yapsın, tutkuyla bağlı olduğu bir şeyin peşinden gitsin! Çünkü ben öyle yaptım, mesleğim ilkokul sıralarındayken tutkumdu ve peşini bırakmadım, dilerim o da benim gibi sevdiği istediği şeylerin peşinden gitme cesaretini kendinde bulur.

Cevahir Turan

“Kızım Aya Bella’nın da tıpkı annem ve benim gibi insanları ayırıp kayırmadan, değer biriktirdiği bir yaşam seçmesini arzularım.”

Annemin en belirgin özelliği; insanlara din, dil, ırk ayrımı yapmadan her durumda ve koşulda eşit şekilde yaklaşabilmesidir. Annem hiçbir zaman bir insana statüsü gereği farklı davranmayıp ve her zaman kendi olabilmeyi başarmıştır. Bu şekilde onu sevenlerle dolu geniş bir çevresi var. Annemin bu karakterini aldığımı düşünüyorum. Bugüne kadar insanı sadece insan olarak görüp, tüm yargılarımı bir kenara bırakarak yaklaşmaya çalıştım. Birini başka birinden üstün kılan özelliklerine değil, taşıdığı değerlere odaklanıp, bu değerleri paylaşmayı seçtim. Canım kızım Aya Bella’nın da insanları ayırıp kayırmadan, değer biriktirdiği bir yaşam seçmesini arzularım.

Aslı Orcan Dikinciler

“Umarım kızım da benim gibi doğanın özgür ruhunu kendi ruhuyla harmanlayıp hayatı kucaklayabilir”

Annemden hayata dair öğrendiğim en önemli şey hayattan keyif almayı bilmek… Günbatımını izleyip dilek tutmayı çocuk yaşta annemden öğrendim. Rüzgârın, yağmurun, güneşin ayrı ayrı keyif veren anlarını benimle birlikte yaşayarak doğayı içimde hissedebilmeyi öğretti annem. Keyif almak, anları, aylar sürmüşçesine yaşayabilmek… Ben de kızımla ilkleri tıpkı annemin bana öğrettiği gibi deneyimliyorum şimdi… Yaşadığımız her anın keyfini çıkararak onun küçük belleğine göz kamaştırıcı manzaralar çiziyoruz birlikte… Hayat her gün yeniden… Umarım kızım da benim gibi doğanın özgür ruhunu kendi ruhuyla harmanlayıp hayatı kucaklayabilir… Evrenle uyum içinde ve her anından keyif alarak…

Esra Ruşan

“Gün’ün özgür olmasını, özgür olmaktan korkmamasını, hata yapmaya da hakkı olduğunu rahat rahat bilmesini isterim.”

Annemden aldığım en büyük özellik sanırım sabrım. Sabretmeyi, koşulların içinde sakin kalıp beklemeyi ona bakarak öğrenmiş olmalıyım. Gün’ün özgür olmasını, özgür olmaktan korkmamasını, hata yapmaya da hakkı olduğunu rahat rahat bilmesini isterim. Ben sanırım olaylara ve insanlara tek bir taraftan bakmaya ısrarcı biri değilim, dolayısıyla sorun çözerken farklı bir sürü tarafı aynı anda düşünüyorum. Sanırım Gün’ün almasını istediğim özelliğim bu olabilir. Bu karşısındakini anlama konusunda ona epey bir kapı açacaktır. Anladığınızda, kabul etmek daha kolay oluyor. Ben bir soru daha eklemek isterdim, benim Gün’den almak istediğim özellik? Çünkü Gün doğduğundan beri sürekli onunlayım, bu konuda biraz şanslıyım! Gün’den çok şey öğrendim ve onun doğar doğmaz kendine has birçok özelliğinin olduğunu anladım. Bu doğuştandı. Ve umarım değişmeyecektir. Gün’de gördüğüm ve yüzümü oraya çevirdiğim en büyük özelliği hiç bitmeyen merakı ve korkusuzluğu, ondan ilham aldığım bu iki şey bana şimdilerde pusula oldu.

Aslı Tandoğan

“Çocuklarımın karşısındaki insanı önyargısız ve saygıyla kabul etmelerini isterim.”

Annemden aldığım özellikler titizlik düzen pratiklik ve kurallara uymak. Etrafındaki insanlara her zaman saygı ve sevgi duyar. Çocuklarımın pratik ve düzenli olmasını isterim hayatı kolaylaştıran bir özellik olduğunu düşünüyorum. Ayrıca karşısındaki insanı önyargısız ve saygıyla kabul etmelerini isterim. Ben öyle yapmaya çalışıyorum.

Share
#

SENDE YORUM YAZ