logo

4/A’LI ÇALIŞIRKEN,İŞYERİ AÇIP,SSK’LI GÖRÜNMEYE DEVAM EDEBİLİR Mİ ?

Vergi mükellefi veya şirket ortağı olanların SSK‘lı olarak çalışabilmeleri için işyerini kapatmalarına yada şirket ortaklığından çıkmalarına gerek yoktur.

28.02.2011 de Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 6111 sayılı torba yasa ile  5510 sayılı Kanun’un 53’üncü maddesi gereğince kendi işinizi yaparken Bağkurlu iken başkasına ait işyerinde SSK’lı olarak çalışırsanız Bağkurunuzu durdurabilirsiniz. Fakat isterseniz hem SSK’lı  olursunuz hemde Bağkur  primlerinizi ödeyebilirsiniz.

Bir kişi SSK’lı olarak çalışırken kendi işini kurabilir bir şirkete ortak da olabilir. SSK devam ettiği sürece bağkur kaydı olmaz. Ssk’ya ara verilirse bağkur devreye girer. Tekrar Ssk lı işe girerseniz dilekçe ile bağkur donar ve ssk devam eder.

Bağkurlu iken başka bir işverenin yanında SSK’lı işe başladınız ve Bağkurunuzu durdurdunuz ve daha sonra SSK’lı işten ayrıldınız vergi kaydınız veya şirket ortaklığınız devam ettiği takdirde SSK’lı işten ayrılışınızdan itibaren Bağkurunuzu devam ettirebilirsiniz.

Sigortalının; 4/a (işçi) ve 4/b (Bağ-Kur) kapsamındaki sigortalılık statüleri ile 4/c (memur) kapsamında yer alan sigortalılık statüsüne aynı anda tabi olacak şekilde Kanun kapsamına girmesi halinde,

Öncelikle 4/c kapsamında sigortalı olarak Kuruma bildirilmesi gerekir.

Sigortalının 4/c kapsamında çalışması yoksa, yani sigortalı sadece 4/a ve 4/b kapsamına girecek şekilde çalışıyorsa, bu durumda;1/3/2011 tarihinden itibaren öncelik 4/a kapsamındaki sigortalılığa ait olacağından, kişinin 4/a kapsamında sigortalı olarak bildirilmesi gerekir. 4/a kapsamındaki bu çalışmanın/sigortalılığın sona ermesi durumunda ise kişinin çalışması halen devam ediyorsa 4/b kapsamındaki sigortalılığı başlar.

Kişi 4/a kapsamında sigortalıyken ayrıca 4/b kapsamında da çalışmaya başlarsa, doğal olarak sigortalılık durumunda herhangi bir değişiklik olmaz, çünkü kesintiye uğrayana kadar 4/a kapsamındaki sigortalılık devam eder, kesinti olduğunda 4/b kapsamındaki çalışma halen devam ediyorsa 4/b kapsamındaki sigortalılık devreye girer.

Mehmet Ali DÜZGÜN

Sosyal Güvenlik Uzmanı

Share
#

SENDE YORUM YAZ