logo

21 Mayıs 2020

BAŞKAN ARAS’TAN 19 MAYIS MESAJI

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, bağımsızlık mücadelesini başlattığı 19 Mayıs 1919’un 101’inci yılı, Bodrum’da coşkuyla kutlanacak. Salgın önlemleri nedeniyle kutlamaların yapılamayacağı Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda, tüm Bodrum halkı evlerini ve işyerlerini Türk Bayraklarıyla donatacak. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Coşkumuzu, gururumuzu her şartta ve durumda yaşayacağız. Ulu Önderimizin Samsun’a çıkarak başlattığı bağımsızlık mücadelesinin 101’inci yıldönümünde, kutlamalarımızı meydanlarda değil, evlerimizde yapacağız. Tüm Bodrum halkını bu coşkuya ortak olmaya ve balkonlarını Türk Bayraklarıyla donatmaya davet ediyorum” dedi.

Başkan Aras, 19 Mayıs’ın 101’inci yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında şunları söyledi:

19 Mayıs egemenliğin ulusun elinde olduğu, tam bağımsız, laik, demokratik, hukuk devleti kurmak için yola çıktığımız günün ilk adımıdır. Ulusumuzun bağımsızlık ve özgürlük umutlarının inanca dönüştüğü, kurtuluş ateşinin yakıldığı ve aydınlık bir geleceğe olan inancın topyekûn vücut bulduğu günün adıdır. 

Bugüne kadar atılan hiçbir adım Mustafa Kemal’in Samsun’a ayak basarken attığı adım kadar kurtarıcı olmamıştır. Milli bir şuur ve kararlılıkla yazılan bu kurtuluş destanının eseri, Ulu Önderimiz tarafından gençliğe emanet edilmiştir. Cumhuriyetimiz, işte o gençlerin omuzlarında gelişip büyüyecektir. 

Bu toprakların en büyük hak, hukuk ve adalet mücadelesinin, 101’inci yıldönümünü, içinde bulunduğumuz koşullarda evlerimizde kutlayacağız. Her şeye rağmen coşkumuzu hep birlikte yaşayacağız.

Bu duygularla, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı kutluyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatanın bölünmez bütünlüğü için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı, sevgi, minnet ve şükranla anıyorum.”

KUTLAMALAR SAAT 19.19’DA

Bodrum’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı coşkusu, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle meydanlarda değil, evlerde kutlanacak. Muğla Valiliği Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, 19 Mayıs günü kutlamaların saatini 19.19 olarak değiştirerek, saat 21:00’de yapılması planlanan “İstiklal Marşı okunması” etkinliğinin sadece stadyumlar, yurtlar ve spor salonlarında sporcular tarafından gerçekleştirileceğini açıkladı.

Bodrum’daki resmi kutlama da tüm Türkiye ile eşzamanlı olarak Şehir Stadyumu’nda saat 19.19’da saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla yapılacaktır.

Share
#

SENDE YORUM YAZ