logo

05 Haziran 2020

BODRUM DENİZ MÜZESİ ZİYARETÇİLERİNE HAZIR

Dünya genelinde yayılım gösteren COVID-19 virüsü tehdidinin, toplum sağlığı açısından oluşturduğu risk durumu nedeniyle Bodrum Deniz Müzesi 1 Haziran 2020 tarihine kadar açılışını ötelemişti.

Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü denetiminde faaliyet gösteren Bodrum Deniz Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü uyarınca hazırlanan “Müze ve Örenyerlerinde Covid-19 Kapsamında Alınması Gerekli Tedbirlere İlişkin Eylem Planı”na göre oluşturduğu “Bodrum Deniz Müzesi Pandemi Sonrası Normalleşme Eylem Planı” dahilinde hazırlıklarını tamamlamış bulunmakta.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca yapılan bilgilendirmeye göre normalleşme sürecinde müzeler 10.00-17.00 arasında ziyarete açık bulunacaktır. Buna göre, Bodrum Deniz Müzesi de 10.00-17.00 arasında ziyarete açık bulunacaktır. Bodrum Deniz Müzesi Pazartesi günleri ziyarete kapalı olacaktır.

Pandemi Sonrası Normalleşme Eylem Planı kapsamında Bodrum Deniz Müzesi’nde uygulanacak kurallar şöyledir:

– Bodrum Deniz Müzesi’ne kabul edilebilecek azami ziyaretçi sayısı 55 kişidir.

– Ziyaretçilerin, müzeye girişten itibaren güvenli mesafe ve hijyen kurallarına uymaları gerekmektedir.

– Ziyaretçilerin, müzeye girişten itibaren,1.5 metre sosyal mesafe ve birey çevresinde 4 m2 alan kalacak şekilde oluşturulmuş zemin yönlendirme işaretlerine (güvenli mesafe şeritleri) uymaları zorunludur.

– Müze giriş kısmı, bilet gişesi alanına 1 kişilik alan tanımlanmıştır. Ziyaretçiler müzeye teker teker alınacaktır.

– Girişte ziyaretçilerin isim, telefon ve e-posta bilgileri alınacaktır.

– Müzeye  maskesiz ziyaretçi alınmayacaktır.

– Girişte ateş ölçme ve gözleme dayalı hastalık belirtisi kontrolü yapılacaktır. Şüpheli bir durumda ziyaretçi müzeye alınmayacaktır ve sağlık kuruluşuna yönlendirilecektir.

– Ziyaretçiler müze zemininde oklarla belirtilmiş güvenli rotayı takip ederek müzeyi gezebilirler.

– Müze girişinden ok işaretlerini takip ederek üst kata yönlenen ziyaretçi, üst katta yine tek bir rotayı takip ederek, aşağı kata inip, hızlı çıkış okuyla müze mağazasına yönlendikten sonra müzeden çıkış yapabilecektir.

– Ziyaretçilerin, Sağlık Bakanlığınca ve müze yönetimince hazırlanan Covid-19 ve hijyen uygulamalarına yönelik uyarı ve bilgi panolarında yer alan kurallara uymaları zorunludur. Kurallara uyulmadığı takdirde müze personelince ziyaret sonlandırılacaktır.

– Rehberli turlar kabul edilmeyecektir.

– Müzede gerçekleşen etkinlikler, belirlenecek süreye kadar yapılmayacaktır.

– Müze mağazası sosyal mesafe kuralları geçerli olmak suretiyle açık olup, satın alma işlemlerinin mümkün olduğunca para kullanmadan yapılması önerilmektedir.

Share
#

SENDE YORUM YAZ