logo

09 Temmuz 2020

TÖS’ün 55. YILI KUTLU OLSUN

Eğitim Sen Muğla Şubesi Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Şube Başkanı Birdal Savran, “8 Temmuz 1965 yılında kurulan, Türkiye’nin ilk öğretmen sendikası TÖS’ün 55. yaşını kutluyoruz. Eğitim emekçilerinin örgütlenme ve mücadele tarihi içinde önemli bir yeri bulunan TÖS, bugün varlığını Eğitim Sen’de sürdürmektedir” dedi.

Savran yaptığı açıklamada, “Köy Enstitülü bir öğretmen, edebiyatçı ve demokratik öğretmen hareketinin önemli isimlerinden olan Fakir Baykurt’un ilk genel başkanı olduğu 8 Temmuz 1965 yılında kurulan, Türkiye’nin ilk öğretmen sendikası TÖS’ün  (Türkiye Öğretmenler Sendikası)  savunduğu ilke ve değerler, sendikamız Eğitim Sen’in kurulduğu ilk günden bu yana, örgütlenmesine ve mücadelesine ışık tutmayı sürdürmektedir.

Fakir Baykurt’un “Öğretmen yalvarmaz, öğretmen boyun eğmez, öğretmen el açmaz, öğretmen ders verir.” sözünün günümüzdeki savunucuları olarak, eğitim emekçileri mücadele tarihi içinde özel bir yeri olan TÖS’den devraldığımız örgütlenme ve mücadele geleneğini sürdüreceğimize söz veriyor, TÖS’ün 55. kuruluş yıl dönümünü kutluyoruz” diye konuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ