logo

MALULEN NASIL EMEKLİ OLUNUR

Mutlak surette ilk defa sigortaya girdiği tarihten sonra malül olmak ;1800 iş gününü tamamlamış olmak ;En az 10 yıllık sigortalılık süresini doldurmuş olmak;(Başkasının bakımına muhtaç kişilerde sigortalılık süresi aranmamaktadır)Üniversite hastanesinden,meslekte kazanma gücünün en az % 60 heyet raporu ile belgelemiş olmak ; Şartları aranmaktadır.Sigortalının maluliyetinin tespitini isteyebilmesi için fiilen çalışıyor olması gerekmez.

Çalışmayan ancak,Malüllük aylığını hak etmek için sigortalılık süresini ve prim gün sayısını tamamlamış olan sigortalı da Sosyal Güvenlik İl veya Merkez Müdürlüklerine yazılı olarak başvurup, Malüliyetinin tespitini isteyebilir. Ayrıca SGK, başkasının bakımına muhtaç kişilerde sigortalı süresini aramamakta. Sadece 1800 iş günü prim yatırılmış olması yeterlidir. Üniversite hastanesinden gelen heyet raporunu bünyesindeki ilgili sağlık kuruluna incelettirip maluliyeti karara bağlamaktadır.

Hangi hastalıklardan, Malülen emekli olunur ;

Şeker hastalığı olan kişilerin,Malülen emekli olabilmesi için,Bazı kriterler eklenmiştir. Buna göre, en az 3 organı bozulan, Şeker hastası malülen emekli olabilmektedir. Kemik iliği nakli dışındaki organ nakilleri, Kronik böbrek yetmezliği, Kanser Tedavisi olmayan ağır elektrolit bozuklukları, Otizm, Alzheimer, MS Demans (Bunama), Parkinson, Sara, KOAH, Astım, Uyku bozuklukları, Sindirim sisteminde meydana gelen kanamalar, Kaşeksi (Genel sindirim bozukluğu), Ülseratif kolit, Kronik pankreatit, Sigortalının çalışmasına imkan vermeyen genetik hastalıklar, Yardım olmadan yürüyemeyen kişiler, Travma sonrasında meydana gelen stres ve obsesif-kompulsif bozukluklar, Kardiyolojik hastalıklar, Şeker hastalığı (Kişinin en az üç organı çalışamaz durumda olmalıdır), Kişi Malülen emekli olabilmek için bu hastalıklardan birisine sahip olmalıdır. Bu hastalığı da Sağlık Kurulu raporu ile belgeleyebilmelidir.

01 Ekim 2008 tarihinden önce, kendi adına ve hesabına bağımsız olarak çalışanlar ile Tarım bağkurluların bu tarihten sonrada çalışmaya devam edenler ile Devlet memuru olarak çalışanların, Bu kanunun yürürlük tarihinden sonra da aynı durumlarda çalışmaya başlayacak olanların SGDP ödendiği takdirde Malüllük aylıkları kesilmez.

Mutlak surette ilk defa sigortaya girdiği tarihten sonra malül olmak çok önemlidir.

Mehmet Ali DÜZGÜN

Sosyal Güvenlik Uzmanı

Share
#

SENDE YORUM YAZ