logo

ÖZDOĞAN,‘’KADINA YÖNELİK ŞİDDET POLİTİKTİR’’

CHP Bodrum İlçe Örgütü Kadın Kolu üyeleri “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü” dolayısıyla bir basın toplantısı düzenleyerek günün anlam ve önemini anlatan açıklama yaptı.

CHP Bodrum İlçe Örgütü parti binasında yapılan basın açıklamasına MYK Üyesi Merve Yılmaz, CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan, CHP Bodrum İlçe Örgütü Kadın Kolu Başkanı Umut Özdoğan, yönetim kurulu üyeleri ile Kadın Kolu Yönetim Kurulu Üyeleri ve partililer katıldı.

CHP Bodrum İlçe Örgütü Kadın Kolları Başkanı Umut Özdoğan’ın okuduğu ve eşzamanlı yapılan basın açıklamasında şu sözlere yer verildi;

“Bundan tam 60 yıl önce Dominik Cumhuriyeti’nde yaşayan ve tarihe Kelebekler olarak geçen üç kız kardeş; Mirabel kardeşler, ülkedeki diktatörlüğe karşı direndiler. Hapsedildiler, tutuklandılar, ağır işkencelere maruz kaldılar. Var güçleriyle 30 yıldır süren diktatörlüğe meydan okudular. 25 Kasım tarihinde iktidar güçleri tarafından tecavüz edilerek öldürüldüler. Cansız bedenleri bir uçurumun dibinde bulundu. Kadınların baskıya karşı mücadelesini, Mirabel kardeşleri yok ederek sindireceğini sanan diktatör, onların katliamının ardından patlayan ve ülkeyi saran öfke seli ile devrildi. Mirabel Kardeşler, her 25 Kasım’da Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nün, dolayısıyla insan hakları ve demokrasi mücadelesinin sembolü oldular. Bütün dünyada kadınlar, bu üç kız kardeşten aldığı mücadele bayrağını daha da ileri taşımanın inancı ve dayanışması içinde CEDAW’dan, İstanbul Sözleşmesi’ne kadar önemli uluslararası anlaşmaların hayata geçirilmesini sağladı.

Bu yıl 25 Kasım’ı pandemi koşullarının gölgesinde karşılıyoruz. Ancak hepimiz biliyoruz ki; ülkemizde kadına yönelik şiddet, ayrımcılık ve hak ihlalleri artarak devam ediyor. Kadınlar şiddete, istismara, yoksulluğa, güvencesizliğe sıkıştırılmış hayatlar yaşıyor. Pandemi döneminde bu sorunların daha da büyümesi yetmezmiş gibi; kazanılmış haklarımıza dahi göz diken, kadınları “fıtrat ve kader” arasına sıkıştıran bir iktidarla mücadele ediyoruz. Kadınların kıyafetinden kaç çocuk doğuracağına, nafaka hakkından İstanbul Sözleşmesi’ne kadar uzanan ellere, gereken cevabı her gün büyüttüğümüz örgütlü mücadelemiz ile veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. ‘’Kadına yönelik şiddet politiktir’’ diye haykırmayı sürdüreceğiz.

Bizler Halide Edipler’den, Bahriye Üçoklar’dan, Türkan Saylanlar’dan aldığımız ilhamla, kadınların demokrasi, eşitlik ve insan hakkı mücadelesini uluslararası dayanışma içinde sürdüreceğiz. Sokakları, meydanları, kampüsleri, fabrikaları, tarlaları terk etmeyeceğiz. Hayatı kurduğumuz her alanda sözümüzü çoğaltacağız. Siyaset yapmaktan da emeğimizin hakkını savunmaktan da vazgeçmeyeceğiz. Eşit, özgür ve demokratik bir gelecek; biz kadınların ellerinde yükselecek.

Yaşamın her köşesini sevgiyle, barışla, kardeşlikle, güvenli bir gelecekle donatacağız. El ele verip, önce eril zihniyeti sonra dünyayı değiştireceğiz. Cesaret biziz. Azim biziz. Emek biziz. Biz kadınlarız. Biz her iki kişiden biriyiz.

Bu 25 Kasım hepimize; kardeşliğin, dayanışmanın, eşitliğin, mücadelenin ve kazanımların habercisi olsun!

Eşitlikle ve sevgiyle,”

Basın açıklamasının okunmasının ardından CHP Bodrum İlçe Başkanı halil Karahan ise günün anlam ve önemi konusunda yaptığı konuşmasına Kadın Kolu Başkanı Umut Özdoğan’a hassasiyeti ve duyarlılığından dolayı teşekkür ederek başladı.

İlçe Başkanı Halil Karahan ülkede 18 yılda kadına yönelik şiddet AKP iktidarında yüzde bin dört yüz arttığını, savcılığın başlatmış olduğu her dört dosyadan üçünde suçu işleyenlerin serbest bırakıldığını belirterek,”Yargıya giden kadınlarımızın dışarıya çıktıkları saat yorumları yapılıyor, eteğinin boyu konuşuluyorsa bu gücü iktidardan almaktadırlar. Ülkemizde kadına yönelik şiddetin sorumlusu 18 yıllık AKP iktidarıdır. Çünkü kadını ikinci sınıf vatandaş gören, kadını her daim horlayan bir anlayış. Yargıda buradan güç almaktadır, kadını korumamaktadır. Hiçbir ülkede iktidardan habersiz hiçbirşey olamaz. İktidar isterse elindeki güç ile kadına şiddeti durdurur, önüne de geçer. Söylediğim gibi bunun sorumlusu iktidardır. Bu iktidarında bunu çözmek gibi bir niyetinin olmadığı ortadadır. 18 yılda yüzde bin dört yüz artan kadın şiddetinde ülkemizin tek çıkış yolu halkımızın AKP iktidarından kurtuluşudur” dedi.

CHP Bodrum İlçe Örgütü Kadın Kolları Başkanı Umut Özdoğan ise basın açıklamasının sonunda CHP Kadınları olarak manifestolarında şiddet gören, istismara uğrayan, tecavüze uğrayan, yasal haklarını nasıl kullanacakları bilmeyen kadınlar için bir hukuk komisyonları olduğunu ve onlara ücretsiz olarak avukatları ile buluşturacaklarını ve hiçbir ücret ödemeden destek olunacağını söyledi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ