logo

BODRUM KENT KONSEYİ SU ÇALIŞMA GRUBU TOPLANDI

Bodrum Kent Konseyi Su Çalışma Grubu, Birleşmiş Milletler Dünya Su Günü Toplantısı sonrası basın açıklaması yaptı.

Toplantıda pandemi süreci de dikkate alınarak bir süredir bir araya gelinmeden yürütülen çalışmalar ile ilgili durum değerlendirmesi ve gelişmelerin müzakere edildiğinin açıklandığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Birleşmiş Milletler, bu yılki Dünya Su Günü etkinliklerinin ana temasını “suyun değeri” olarak belirlemişti. Bu anlamda suyun fiyatının ötesinde bir değerinin olduğu, tüm dünyada zaten kısıtlı olan temiz ve içilebilir suya erişimin, suyun tasarruflu kullanımının sağlanması ve bunun için farkındalığın arttırılması amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlenmesi kararlaştırıldı.

Esasen kendi suyu olmayan, buna karşılık bir taraftan hızla artan nüfusun su ihtiyacının karşılanması, diğer taraftan da tarım ve turizm faaliyetlerinin sürdürülebilmesi bakımından Bodrum’un su sorununun sürekli gündemde olması kaçınılmazdır.

Su Çalışma Grubu olarak, Bodrum’un su sorunu konusunda öncelikli konular ile birlikte, suya ilişkin tüm etmenleri, birbirini etkileyen bir bütün halinde değerlendirmeye çalışan bir anlayış çerçevesinde değerlendirerek, ilgili kurumsal yapılar nezdinde koordinasyonu arttırmak amacıyla çalışmalara devam edilmesi kararlaştırıldı. Bu kapsamda MUSKİ ve DSİ yetkilileri ile yapılan toplantıların ardından Nisan ayının ikinci haftasında Muğla Milletvekili Sayın Yavuz Demir ile de bir toplantı gerçekleştirilecek. Kamuoyuna duyurulur.”

Bodrum Kent Konseyi Su Çalışma Grubunda; Sosyolog – Çalışma Grubu Kolaylaştırıcısı Erhan Yürüt, Muğla Barosu Çevre Komitesi Temsilcisi – Hukuk Danışmanı Av. İzzet Kayahanlı, Bodrum Belediyesi Eski Başkanı Tuğrul Acar, İÜ Çevre Müh. Bölümü Eski Başkanı Prof. Dr. Hulusi Barlas, İnşaat Mühendisi Eftal Köklü, Matematikçi Mustafa Dinç, Elektronik ve Haberleşme Y. Müh. – Basın temsilcisi Gürol İnan ve kapatılan Gümüşlük Belediyesi Eski Başkanı Mehmet Ülküm yer alıyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ