logo

21 Mayıs 2021

DENİZ SEKTÖRÜ SEZONA GÜVENDE GİRİYOR

İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube Başkanı Orhan Dinç, Güvenli Turizm Sertifikasyon Sistemi ile ilgili yaptığı açıklamada; “Akredite firmadan alınmış sertifika ile teknelerimizin personelleri de aşı olmaya başlamış, süreç hızlı bir şekilde yürütülmektedir. Teknelerimiz ve personellerimiz hazır bir şekilde misafirlerini beklemekte” diye konuştu.

Konuşmasına tüm üyeleri ve sektöre pandemi döneminde, salgına karşı gösterdikleri özveri ve duyarlı yaklaşımdan dolayı teşekkür eden Dinç, sözlerine şöyle devam etti:

“İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Tamer Kıran’ın da destekleri ile  bizim de yapmış olduğumuz girişimler sonucunda Bodrum Yarımadamız sezona hazır. Pandeminin olumsuz etkilerinin en yoğun yaşandığı geçtiğimiz sezon “hayat mavide, teknede kalın” sloganı ile yola çıkmış, elimizdeki istatistiki verilerin de gösterdiği üzere, gerçekleştirdiğimiz yoğun bilinçlendirme ve tanıtım kampanyası ile yatçılık sezonunun pandeminin kötü ekonomik etkilerinden diğer turizme bağlı sektörlere göre pozitif ayrışmasını sağlamış bulunduk. Güvenli turizm sertifikasyon yöntemi ile ilgili firmalarla görüşüp üyelerimiz için indirimli fiyatlar alarak bir önce aşılama sürecini de başlattık. Bu hafta içerisinde bir çok personelimiz aşılandı. Gerek personelimizin sağlığı gerek gelen misafirlerimizin sağlığı için attığımız adımlar üyelerimizde olumlu yanıtlar buldu. 100 yakın üyemiz sertifikasını alıp teknelerini hazır hale getirdiler. Diğer üyelerimizde sürecine devam etmekte.”

Teknelerde pandemi boyunca vaka görülmediğini dile getiren Orhan Dinç, şu ifadelere yer verdi;

“Yat İşletme Belgesi olan her teknemizin alabileceği Güvenli Turizm Programı ile birlikte tatilini Türkiye’de geçirecek tüm Türk ve yabancı ziyaretçilerin ulaşımdan konaklamayabir dizi alınması önerilen tedbirleri tanımlıyor. Teknelerimizde pandemi boyunca vaka görülmediği gibi, şu anda da yaklaşık bir ay öncesinde yapmış olduğumuz istişareler neticesinde “Güvenli Turizm Sertifikası” ve “Turizm Personeli Öncelikli Aşılama Programına” deniz turizmi araç ve personelleri de dahil edilmiştir. Yat işletmelerimiz ve kıyı tesislerimiz, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığımızın yetki verdiği uluslararası akreditasyon kuruluşlarına başvurarak sertifikasyon programına dahil olabilmişlerdir.Program kapsamında denetlenecek işletmelerin hijyen, sağlık ve uygunluk değerlendirmeleri yapılıp bunlara ilişkin raporlar düzenlenmekte ve uygun görülen tesislerin sertifikalandırılması sürecini kapsamakta. Şu ana kadar yapılan denetim ve sertifikalandırmalarda hiç fire vermediğimizi görmüş olmak, Bodrum’ da denizcilerimizin titizliği ve bilincinin en önemli ispatı, uzun zamandır savunduğumuz “hayat mavide, teknede kal” sloganımızın teyididir. Tüm bunlarla beraber akredite firmadan alınmış serifika ile teknelerimizin personelleri de aşı olmaya başlamış, süreç hızlı bir şekilde yürütülmekdir. Teknelerimiz ve personellerimiz hazır bir şekilde misafirlerini beklemekte. Geçen sene olduğu gibi bu sene de butik turizm hizmeti veren mavi yolculuk sektörümüz, bu sezon da en güvenli tatili sunmakta.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ