logo

26 Mayıs 2021

BELEDİYEDEN ARKEOLOJİK ALANDA YOL ÇALIŞMASIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Geçtiğimiz gün Göltürkbükü Mahallesi Cennet Koyu Gökburun mevkisindeki tapulu araziye, arazi sahibi firma tarafından iş makineleri ile yol açma çalışması başlatılmış, imar izni olmamasına rağmen 3 arkeolojik alanda yürütülen çalışmanın ihbar edilmesi üzerine bölgeye Bodrum Belediyesi Yapı Kontrol ve Zabıta Müdürlüğü ekipleri sevk edilmişti.

Konuyla ilgili Bodrum Belediye Başkanlığı yaptığı yazılı basın açıklamasıyla kamuoyunu bilgilendirdi.  Yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi;

“İlçemiz Göl Mahallesi, Gökburun Mevkiinde yer alan 107 ada, 1 parselde kısmen I. Derece Arkeolojik Sit Alanı, kısmen de III. Derece Arkeolojik Sit Alanı içerisinde kalan alanda izinsiz olarak yol açma çalışması yapıldığı Belediyemiz ekiplerince tespit edilmiş, söz konusu çalışma durdurularak iş makinası parsel dışına çıkarılmıştır.

Arkeolojik sit alanı içerisinde izinsiz olarak yapılan yol çalışmaları ile ilgili olarak yapılan tespitlere ilişkin belgeler, 2863 sayılı Kanun kapsamında Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ve Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmiştir.

İlgili mevzuat çerçevesinde idari işlemler yürütülecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ